Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Okullarımız, çocuklarımız....

Dumlu Demircioğlu

  21 Eylül 2016

        Okullarımız, çocuklarımız....
        Uzun yaz tatili okullar için bitti. Adli tatilde bitti. Acaba ne kazandık...? Bizdeki böylesine tatiller olduğunda yabancı ülkeler şaşırıyorlar... Ve diyorlar ki "demek ki TÜRKİYE çok kalkınmış" ve hiç bilmiyorlar ki bizdeki kalkınma acaba hangi kalemlerde.?
        Seneler önce tam bir tarım toplumu idik... Sanayileşeceğiz diye tarımı tamamen ihmal ettik ve sanayi toplumu da olamadık. Baksanıza yurt dışından ithal etmediğimiz acaba neler kaldı...?
        Cumhuriyet kurulduğunda ve 1980'lere kadar bütün ekonomimiz tarıma dayalı idi. Onun içindir ki, tarımda çalışan insan emeğini göz önüne alarak okullarda uzun bir yaz tatili ve yine üreticiyi düşünerek Adli tatili icat etmişiz ve bugünlere kadar uygulanıyor.
         Hele TBMM'nin bile yaz tatiline girmesini vicdanen kabul edemiyorum. 
         Artık bu uygulamalara ihtiyaç kalmamıştır. Ve onun için diyorum ki hem adli tatil ve hem de okulların yaz tatili kaldırılmalıdır.
         Türkiye'nin ve Türk Milleti'nin varlığının yegane sebebi olan CUMHURİYET'İN bayramları kutlanmalıdır. İlaveten de 7 günlük dini bayramların tatili olmalıdır. Öyle uydurma bayram ve tatil olmamalıdır.
         Cıvıl cıvıl yavrularımız ana baba kucağından okula başladılar. İlk 7 yaş çocuğun aileden göreceği ve alacağı, şahsiyetini kazanacağı bir devredir. Bütün düşünce ve yapısı bu aile ocağında göreceği gerçeklere bağlıdır.
        Okul ise bu 7 yaşın üzerine eğitim verecektir. Çok hassas önemli bir yaşantı devresi çocuk için hayata tutunma sebebidir. Herkese iş düşüyor. Çok nazik, hassas, mantıklı sabırlı olunmalıdır. Çocuğa vatanı, milleti, aileyi, okulu sevdirmek için azami gayret gösterilmelidir. Mesela bunlardan biri: kaldırılan ANDIMIZ tekrar serbest bırakılıp bütün ilkokullarda sabahları uygulanmalıdır. Çocuk artık yavaş yavaş şuur kazanmaya başlayacaktır.
        7 yaşından önce çocuk asla aileden koparılmamalıdır. Şu veya bu sebeple, 4-5 yaşındaki çocuğu alıp bir başka eğitime tabi tutmak o çocuğun geleceğini karartmak demektir. 
         Şayet bir başka eğitim gerekli ise, ailesi mecburi ilköğretimden sonra karar vererek uygulayabilir.
          Çocuklarımıza özen göstermeliyiz. Onlara örnek olmalıyız.
                                                 
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak