Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Üniversitelerimiz...?

Dumlu Demircioğlu

  12 Mayıs 2018

        Üniversitelerimiz...?
         Bu eğitim-öğretim kurumlarının adını söylerken bile heyecan duymalıyız ve biraz düşünmeliyiz. İlk-orta, Lise tahsilini diyelim ki mükemmel tamamlamış 18-19yaşlarındaki gençlerimizin üniversite tahsiline başlamaları, onlar için hayatlarının en önemli dönüm noktasıdır.
       Bir kere hemen şunu söylemek ve yazmak istiyorum ki-MİLLİ EĞİTİM, Türkiyemizde asla ve asla ÖZEL OLAMAZ. Nitekim Milli Savunma'nın da özel olamayacağı gibi. (söz sözü hatırlatıyor-Kattiyyen Milli Savunma Bakanlığı'nın Müsteşarı sivil kaynaklı olmamalıdır. Taaa kuruluşundan beri Milli Savunma Bakanlığı'nın Müsteşarı ORGENERAL rütbeli askere aittir ve doğrusu budur. Sivil bürokrat Milli Savunmadan ne anlar...?
       Gelelim asıl konumuza: Üniversitelerimiz... Ve tıp fakültelerimiz... Sayın okuyucularım, şimdi size tam gerçekleri yazacağım, bunu biliniz 1980'lere kadar İstanbul-Ankara Tıp fakültelerinin birinden mezun olan bir doktor, Anadolu'da görev yaptığında bütün branşlarda muktedirdi. O doktor İlçede tek başına küçük ve orta ameliyatları bile yapardı. Ankara Veteriner Fakültesi mezunları da aynı yetenek ve bilgi sahibi idiler.... ÇÜNKÜ, Ankara veteriner ve tıp fakültelerini, ikinci cihan harbinden kaçan alman hocalar, aynen Almanya'daki gibi kurmuşlardır.
       Teşhirhaneler, laboratuvarlar, klinikler, anatomi, patoloji, farmakoloji-histoloji-embriyoloji VS. salon ve uygulamalı kısımlar, hep Almanların eseridir. Öğrencinin yetişmesindeki uygulamalar ise, son derece ağır-kat'i bir sistemdir. Bu fakültelerin öğrencileri o tarihlerde gezme-tozma bilemezler, her hangi bir kafede öyle saatlerce asla oturamazlar.... çünkü zaman yoktur, tam öğrenilecektir, ders çalışılacaktır.
      Ve onun içindir ki İstanbul Tıp ve Ankara Veteriner ve Tıp fakültelerinin diploması dünyanın her yerinde geçen beynelmilel diplomalardır.
      Siz bu fakülteleri ne sanıyorsunuz-içlerine girip nasıl bir öğretim aldıklarını gördünüz mü...? Öyle derslere devam mecburiyeti olmayan herhangi bir yüksek okul mu zannettiniz ki, şimdi bölüp parçalıyorsunuz.?
      20 yeni üniversite kurulacakmış... Şahsen çok üzülürüm. Ortaokul seviyesine indirilen üniversitelerden mezun olanların bu memlekete katiyen faydaları olamaz. Okumuşun cahili felaket timsalidir. Hele de ÖZEL ÜNİVERSİTELER OLURSA. Çünkü maalesef PARA HER GÖRÜŞÜN VE HER ŞEYİN önüne geçmiştir. Milletimizin eğitim ve kültür normları her alanda para hırsının ve menfaatin birinci madde olduğunu gösteriyor. Ki MİLLİ EĞİTİM ASLA ÖZEL OLMAMALIDIR.
                                            Dumlu DEMİRCİOĞLU
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak