Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

AÇLIĞA DOĞRU HIZLA GİDİŞ

Dumlu Demircioğlu

  31 Mart 2008

  Daha çok yakın zamana kadar , kendi kendine yeten dünya üzerindeki 7 devletten biri idik. Yani ürettiği ile tükettiği hemen hemen aynı olan ve özellikle yiyecek maddelerinden asla dışarıya ihtiyacı olmayan bir ülke idik. Bu vesileyle övünürdük, sevinirdik.

  Ama gel gelelim, son 20-25 yılın sonunda bu özelliğimizi tamamen kaybettik. Kendi kendine yeten ülke konumundan şimdi, tamamen dışarıya bağımlı ülke durumuna düştük.

  Gelmiş geçmiş iktidarlar bu süratle kötüye giden durumu önleyemedikleri gibi, her geçen zaman içinde dahada dış ülkelere bağımlığımızı artırmaktadırlar. Özellikle gıda maddeleri konusunda artık üretimimizin yetmediği yürekler acısıdır. Bunun sebepleri çoktur, bir türlü de önlem alınamamaktadır. Hatta üzücü olan, dahada yanlış ve kötü kararlarla üretimi iyice sıfırlamaktır.

  Bu kararlardan mesela bir tanesi köylerimizdir. Bugün artık köy nüfusu %25, şehirli nüfusu %75?tir. 30-40 sene önce bunun tersi idi. Köylü ürettirdi şehirli tüketirdi. Yanlış politikalar ve şehirlere olan göçün önlenememesi üretim ile tüketim arasını iyice açmıştır. Aradaki fark dışardan ithal etmek suretiyle kapatılmaya çalışılmaktadır. Bu gidiş ülkemizin hızla açlığa doğru gidişini göstermektedir.

  Tüketici toplum günümüzde Türklük ve müslümanlık özelliğini kaybetmiştir. Seviyesiz, ciddiyetsiz, bilgisiz, saygı ve sevgiden yoksun, tatminsiz, yeteneksiz, vurdum duymaz, pasif, beceriksiz, merhametsiz ve aşırı maddeci bir toplumdur.

  Üretici toplum ise, tamamen bu özelliklerin aksine, sabırlı, dürüst, çalışkan, devlete millete yük olmayan, yasalara saygılı, üreten köylümüz ve çiftçimizdir. O halde ne istiyorsunuz bu köylümüzden. . ?

  Onları şehirli yapıp huzurlarını kaçırmağa ne hakkınız var. Onları yerlerinden yurtlarından etmeğe hakkınız var. Ahırını, bağını bahçesini elinden alıp, tarlalara, bahçelere beton bloklar dikerek birkaç müteahhidi dahada zengin etmeğe prim vermenin ne alemi var. !!

  Köylümüzü ata-dede ocağından söküp atmayalım. Oraları şehir yapmakla sosyal dokuyu bozmayalım. Son 20-25 senenin Bolu ovası gözler önünde . Nerede o canım ormanlar, yeşillikler, tarlalar, bağlar, bahçeler. Nerede o huzurlu günler, saygılar, sevgiler ve temiz insanlar, nerede?

  Bırakınız köylümüz çiftçimiz huzurla yaşasın, üretsin. Onlara dokunmayınız. Aksine şehirleşmenin önüne geçiniz. İsrafın önleyiniz. Eski yılların huzurlu toplumun yaratmağa çalışınız. Bu gidiş hiç şüphe yoktur ki tüketimi arttırmak ve AÇLIĞA DOĞRU GİDİŞİ hızlandırmaktır.

  Dumlu DEMİRCİOĞLU

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak