Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Salgın hastalık da neymiş...???

Dumlu Demircioğlu

Salgın hastalık da neymiş...???
  8 Nisan 2020

       SALGIN HASTALIK DA NEYMİŞ....????

       Onun içindir ki her zaman söylediğim bir gerçeği, tekrarlamak istiyorum. Mutlak ve mutlak ilkokul-ortaokul ve liselere SAĞLIK dersleri konulmalıdır ve asla tercihe bırakılmamalıdır. Hastalık nedir, mikrop, bakteri, VİRUS nedir bilinmelidir ve buna bağlı olarak MÜSBET İLİMLER neyi ve hangi gerçekleri öğretiyor, çocuklar öğrenmelidirler.

       Büyük dinimiz ne demiş "İLİM ÇİN’DE BİLE OLSA GİDİP ALINIZ" ATATÜRK'ümüz ne demiş "EN HAKİKİ MÜRŞİD İLİMDİR."

       Onun için okullarda fizik, kimya, matematik, felsefe, mantık, sosyoloji, psikoloji, biyoloji ve tarih coğrafya gerçekleri ihmal edilmemelidir. Müspet ilimlerin bir parçası olan hastalıklar, tedavileri, aşıları, ilimin verdiği güçle her daim anlaşılmış, çözülmüş ve insanlığın hizmetine sunulmuştur. B (basil) C (calmet) G (görin) aşısını bu üç Hekim bulmuşlardır. Dünyayı kasıp kavuran verem hastalığı bu sayede son bulmuştur. Basil tıp doktorudur. Calmet biyologdur ve Görin ise veteriner doktordur.

       Atatürk'ün Cumhuriyet Türkiyesi’nde Ankara-Etlik, İstanbul-Pendik ve İzmir-Bornova Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüleri-Laboratuvarları ve Ankarada yine Askeri Veteriner Biyoloji Enstitüsü kurulmuş, buralarda sayısız ilim adamları yetişmiştir.

       Virüslerden kaynaklanan tavuk vebası-At vebası-Sığır vebası hastalıklarının aşıları buralarda bulunmuş ve dünyaya mal edilmiştir. Benim talebeliğim zamanında Ankara Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün Başkanı, mikrobiyolog Dr. Veteriner Necmettin Alkış Ağabeyimiz idi. Ne yazık ki bugün böyle bir isimde Enstitü yok artık. Onun içindir ki CORONAVİRÜS tedavisinde ve aşısında böylesine zorlanıyoruz.

       Yinede ümidimiz var ve iddialıyız ki; bu hastalığın aşısı bulunacaktır. Şöyle ki: Hastalığı geçirmiş insanlardan alınacak kandan evvela serum elde edilecek, bu serumdan plazma içindeki ANTİKORLAR elde edilerek aşı üretiminde bulunacak. Zaman isteyen tıbbi ve deneysel çalışmalar Fakültelerin VİROLOJİ kürsülerinin de iştiraki ile TIP-VETERİN BAKTERİYOLOĞLARI sayesinde inanıyorum ki bulunacaktır. Yeter ki bu meslektaşlarımıza imkan ve zaman verilsin...

       Aziz okuyucularım: şuna çok seviniyorum... Ben senelerden beri, insanların birbirleri ile tokalaşmalarını, sarılmalarını, öpüşmelerini hele de son zamanlarda kafa kafaya vurmalarını çok tenkit ettim. Hoş ve sevimli bir manzara asla değil. Hastalığın tam nedeni bu uygulamalar. Çok şükür inşallah bitti. Yakında saç-sakal bırakmakta bitecek.

       Tertemiz-medeni, tıraşlı-kravatlı-saygılı-sevgi dolu ATATÜRK CUMHURİYETİ’NİN evlatları olalım. PEJMÜRDELİK TÜRK MİLLETİ’NE YAKIŞMAZ.

       Dumlu DEMİRCİOĞLU

  • ÜMİT Akın1 Mayıs 2020 . 11:08

   Kaleminize sağlık.Tesadüfen rastladım yazınıza.Görüşelim.0 535 827 54 64
  • Mehmet Öztürk 9 Nisan 2020 . 22:16

   Yüreğine kalemine sağlık. Düşüncelerimizi, duygularımızı en güzel şekilde dile getirmişsiniz. Teşekkürler. Sağlıkla kalın.
  • Ali mermertas9 Nisan 2020 . 18:41

   Dumlu abi ağzına ve yüreğine sağlık, allah ömür versin, sen çok yaşa.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak