Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Devlet fabrika yapmaz mış..?

Dumlu Demircioğlu

Devlet fabrika yapmaz mış..?
  18 Ocak 2020

      DEVLET FABRİKA YAPMAZ MIŞ...?

      TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU

         Peki o zaman CUMHURİYET kurulduğundan itibaren yapılan fabrikalar boşu boşuna mıydı? 1980'lere kadar yapılan yeni iş yerleri ve fabrikalar gereksiz miydi...?

      Görevim nedeniyle bulunduğum AĞRI İlinde 1977-78 yılların da yapılan ET-BALIK KURUMU ve ŞEKER FABRİKASI büyük bir ihtiyaçtı.

      1960'tan sonra Almanya'ya işçi gönderdik-Neden.? Bizde çalışacak fabrika olmadığından onlar ürettiler ve dünyaya mal sattılar. O halde biz devlet olarak niçin insanımızı çalıştıracak fabrikalar yapmıyoruz da, gençlerimizi yurt dışına İŞÇİ-AMELE olarak gönderiyoruz.

      Bu yazıyı yazmamın nedeni "bir sayın Bakanımız DEVLET FABRİKA YAPMAZ" dediği içindir. Bu düşünceye şaştım kaldım. Ufku geniş olmayan, genç nüfusu düşünmeyen, üretime dönük sevdası olmayan, kalkınmayı hesaplayamayan bir atanmış bakandan, namı hesabına üzüntü duydum.

      Cumhuriyetin yaptığı ilk fabrikalarla TÜRK MİLLETİ kendine geldi. NAZİLLİ KUMAŞ FABRİKASI-UŞAK ŞEKER FABRİKASI-BEYKOZ AYAKKABI FABRİKASI-ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ'NDEKİ TARIMSAL-HAYVANSAL ÜRETİMLER-SEKALAR-ETİ BANK-İŞ BANKASI-SÜMER BANK boşuna mıydı? TÜRK köylüsünün ayağı çarık tan kurtuldu-cızlavet lastik ve kundura ayakkabı gördü. Hiç mi geçmişi merak edip, bu memlekete CUMHURİYET neler getirdi diye araştırmıyorsunuz beyler?

      KARS-AĞRI-ERZURUM-TATVAN-DİYARBAKIR et-balık ve kombina tesisleri varken, asla kırmızı et sorunumuz yoktu. Bu gün vatandaş kırmızı eti ancak kuyumcu dükkanlarında görüyor.

      Adana'mızın pamuk üretimi bir kenara, dışardan pamuk alıyoruz. Anadolu ve Trakya topraklarında ürettiğimiz tarımsal ve havansal zaruri ihtiyaçlarımızı sizler dış devletlerden ithal ediyorsunuz. Büyük şehir dediniz, şehirleşmeye aşırı önem verip, Anadolu'daki üreticiyi bitirdiniz, o EFENDİ DEDİĞİMİZ TÜRK KÖYLÜSÜNÜ hiçe saydınız, şimdi de TRAKYA TOPRAKLARINI bir kanal sevdasına mahvediyorsunuz.

      Gelin o halde anlaşalım: Bu memlekete fabrika yapmak şarttır. Köylüyü köyünde desteklemek şarttır. Mutlak üretime dönük yatırımlara ehemmiyet verilmelidir-şimdiki aklın yürüttüğü AŞIRI İSRAFA mutlaka son verilmelidir.

      Çok yakın gelecekteki AÇLIK VE SU SAVAŞLARINA hazır olalım.

                                                                            Dumlu Demircioğlu

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Az şey bilirsek bir şeyin doğru olduğuna emin olabiliriz, bilgi artınca şüphede artar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak