Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Sermayenin mahkumu çiftçi

Dumlu Demircioğlu

Sermayenin mahkumu çiftçi
  20 Mart 2021

        SERMAYENİN MAHKUMU ÇİFTÇİ

        İlk yıllarda çiftçinin bütün alın terini ve servetini yutan bir çeşit sermaye, sonuçta onun toprağına da sataşır, rahatsız eder.

        Bu cümle, bu söz, hiç şüphesiz önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e aittir.

        Yine devam ediyor ve diyor ki : Çalışkan Türk köylüsüne işliyebileceği kadar toprak sağlamak, ülkenin ulusal üretimini gerçekleştirecek çarelerden biridir. Ve yine devamla: Köylüyü toprağa bağlamak, emeğinin karşılığını vererek koşullarını iyileştirmek, üretim zeminini artırmak, bütün ulusun yaşam ve geleceğini ilgilendiren sosyal alanda bir denge işidir, diyor.

         Ne güzel düşünceler…. Yüz yıl geçmiş aradan, halen karşımızdaki köylü-çiftçi-üretici sorunları dağ gibi. Nasılda bu günleri görmüş de, fikirlerini beyan etmiş….?

        Yaşadığımız şu günlere bakar mısınız….

        GERÇEKTEN SERMAYE, TÜRK KÖYLÜSÜNÜN TOPRAĞINA EL ATMIŞTIR?. Misalmi:

         İzmir depreminde yıkılan Rızabey apartmanın yeri BAMYA TARLASI  değil miydi… Bolu depreminde yıkılan Karamanlı Mahallesi'ndeki sitelerinin yeri mısır tarlası değil miydi… Ve devam eden sermaye karşısında tutunamayan tarlalar değil miydi. Tutunamıyan tarlalar birer birer beton yığını haline gelmiyor mu ....?

         Son yıllarda BİR MİLYON HEKTAR tarlamız yok oldu. 

        Yetkili bir beyfendinin inanmadığı ''kendi kendine yeten yedi ülkeden biri idik'' gerçeğini, kabullenmiyenler için hikaye oldu .

        Yoktan var olan Cumhuriyet, tarım ve hayvancılık sayesinde, hem Osmanlının borçlarını ödemiş ve hem de büyük Türk kalkınmasını sağlamıştır. Az zamanda çok büyük işler yaptık cümlesi gerçeğin kanıtıdır.

        Tarım ve tarıma dayalı sanayi olmadıkça asla kalkınamayız. Bu gerçekler ışığında devlet, köylüyü yerinde tutup desteklemelidir, köylüyü toprak sahibi yapmalıdır. Her çeşit üretimi sonuna kadar desteklemelidir. Yurt dışından tarım ürünleri ithaline son verilmelidir. Köylerden şehirlere göç, mutlaka önlenmelidir. 

      VE ELBETTE ANA GÖREV : BİR SANTİM TOPRAĞI KORUMAKTIR. TARLA - TOPRAK-YAYLA-MER'A- ÇAYIR-ÇİMEN-ORMAN VATAN DEMEKTİR. 

           Dumlu DEMİRCİOĞLU

  • gercekler24 Mart 2021 . 12:01

   Ülkemizin en büyük sorunu yanlış arazi kullanımıdır. Ya da yanlış ellerde tarım arazilerinin betonlaştırılmasıdır.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak