Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Başımı taşla yarsalardı bunları düşünemezdim

Dumlu Demircioğlu

  18 Mayıs 2016

      Başımı taşla yarsalardı bunları düşünemezdim

       Duyunca ve sonradan da gazetelerde okuyunca kanım durdu. Hiçbir mana veremedim. Ne oluyor, neler düşünülüyor, nereye gidiyoruz.....? Zaten, vatandaşa ait olan tarım arazileri iskana açılmıştı. Yani tarlalara, çayır çimenlere, meralara beton dökülme izini çıkmıştı... Görmüyor musunuz, Bolu'muzun içindeki ve etrafındaki tarım arazileri büyük bir hızla apartman oluyor.
         Şimdide devlete ait olan tarım arazileri satışa çıkarılıyormuş.? Elbette ki büyük paralarla satılacak ve oralara gökdelenler inşa edilecektir. Asırların tarım toprakları maalesef betonlaşacak...
         Üzülmemek ne mümkün. Benim ciğerlerim yanıyor.
        78 milyon insanın ana besin kaynakları kurutuluyor. Ne yiyip içeceğiz. Senelerden beri tarım bitti, hayvancılık çöktü deniliyor ama bir türlü tedbirleri alınmıyor, aksine iyice çökmesi için yanlış kararlar alınıyor.
          35-40 milyon sığır varlığı düşmüş 10 milyona.75 milyon koyun keçi varlığı düşmüş 25 milyona... Aklın alamayacağı bir tablo.
          Şimdi Afrika ülkelerinden Bufalo cinsi sığır satın alacağız. Ayrıca 150 bin damızlık düve 400 bin kesimlik canlı sığır ithal edeceğiz. Ayrıca 20 bin canlı koyun da alacağız. Yürekler acısı bir durum.
         Şunu hiç unutmayalım ki, gıda bir stratejik, olmazsa olmaz bir üründür. Gıdanın yerini  asla hiçbir şey tutmaz.
        Onun içindir ki 20-25 sene evvelki zamanlarda Türkiye kendi kendine yeten dünyada 7 ülkeden birisi idi. Üretici nüfusu çok, tüketici azdı. Şimdilerde ise üretici bitti, tüketici azami olarak arttı. Çıkın bakalım işin içinden... Tarım arazilerini iskana açmakla, kendi ekmeğimize darbe vurmuş olmuyor muyuz...?
         Gerçekler böyle iken habire Veteriner fakülteleri ve Ziraat fakültelerini çoğaltıyoruz, akıl alacak gibi değil. Halbuki bana göre tarımı ve hayvancılığı olmayan bir ülkede bu fakültelere de ihtiyaç yoktur. 
         Taşıma su ile değirmen dönmez misali, getirin bakalım Afrika'dan etleri, netice sıfır ki ne sıfır...?
         Başımı taşla yarsalardı, Afrika ülkelerine muhtaç olacağımızı düşünemezdim..?

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak