Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Deli Dumrul Köprüsü

Dumlu Demircioğlu

  8 Şubat 2013

         Hepinizin bildiği gibi Deli Dumrul köprünün başını tutmuş geçenden de geçmeyenden de para almağa başlamış. Şimdi bizim Bolu'da da durum nerde ise aynı. Hemen herkesin arabası var, fakat Bolu'da gidecek yer yok. Sokak yok, cadde yok. Hele de arabaların park edileceği düz park olanı yok. Şimdi yetkililer diyecekler ki, evet bu sıkıntıları bildiğimiz için kapalı otopark yaptık yapıyoruz.

        Ben, her zaman iddia ediyorum ki asla kapalı oto parklar çalışmaz. Örneği ortada, ilk yapılan kapalı otopark çalışıyor mu...?
      Hayır.
      Sonradan yapılan kapalı otopark çalışıyor mu...?
      Hayır. Bomboş.
       Neden: kişinin kendisine gün içinde 3-4 defa arabası gerekli ise, gidip de arabayı otoparka bırakmaz. Nitekim kimse bırakmıyor. Onun için bütün sokaklar dolu, yer yok. Birde bunun üstüne gittikçe fiyatı zamlanarak yaygınlaşan otopark ücreti var.
   
        Aynen Deli Dumrul'daki gibi, arabanı nereye ve ne kadarlık çekersen çek, saati 3 lira. Türkiye'nin hiç bir yerinde saati 3 lira otopark ücreti yok. Araştırın, bulamazsınız. Hatta çok yerlerde ilk 20 dakika veya ilk yarım saat ücretsizdir.

        Zoraki toplanan bu paralardan Boluspor'a kira olarak verilen 50 bin lira takımımıza uğur getirmiyor. Boluspor'a verilenden çok daha fazlasını, otopark firmasının kazandığı söyleniyor. Ana cadde kapanınca vatandaş çok güç durumda kaldı. Araba ile mecbur merkeze gelecek. Hastası var, alacağı var, vereceği var, yaşlı anasını babasını  götüreceği yer var, ne yapsın...? Sokak sokak park yeri arıyor. Eğer bulabilirse hemencecik ver 3 lira. Bu uygulama çok yanlıştır, haksızlıktır, adaletsizliktir. Alternatif yolları sağlamadan, İzzet Baysal Caddesi'nin trafiğe kapatılması, Bolu halkını çok güç duruma düşürmüştür. Caddedeki esnaf zaten alabildiğine perişan olmuştur. 30'dan fazla vergi yükümlüsü olan esnaf kriz içindedir. Bu gerçek ortada iken ilgililerin kılı kıpırdamıyor. Vergiler, primler, harçlar, KDV'ler vesaire nasıl ödenecek? Bütün ilgililer sus pus.

        Yapılan katlı otoparka harcanan paraya yazık olacak    
        Türkiye'mizin bir gerçeği var. Kapalı katlı otoparklar ve üst geçitler çalışmaz. Kimse itibar etmez. Yapılmakta olan katlı otoparka harcanan paraya çok yazık olacak, çünkü oraya hiç kimse arabasını bırakmayacak. Günlerce aylarca lazım olmayan arabalar belki.

        Üst geçitler boşuna yapılmıştır ve yapılıyor. Asla kullanılmaz. Ama alt geçit yaparsanız şahane olur diyorum. Mesela Sakarya İlkokulu'nun önüne bir alt geçit şart. Okul dağıldığında bir gidip orayı görün.

        Eğer 'bana ne' diyorsanız, katlanın bu yanlışlıklara, Bolu'nun perişanlığına, betonlaşmasına ve paraların boşa harcanmasına.

                                                              

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Yerlikaya Turizm