Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Valiler

Dumlu Demircioğlu

  1 Şubat 2013

      Valiler İllerde devleti temsil ederler. Kaymakamlarda ilçelerde. Her ne kadar İçişleri Bakanlığı'na bağlı iseler de, görevleri icabı devlet adına mesai yaparlar. Yani, hükümetin adamı değildirler.
       Perşembe günü 81 İlin Valisi, hem Başbakanlık'ta ve hem de Cumhurbaşkanlığı'nda toplantıya iştirak edip, bayağı büyük emirleri aldılar. Görevleri gereği o İlin kalkınması için büyük gayret içinde olmaları gerektiği kendilerine söylendi. Asla mesai vakti düşünülmeden gece gündüz son gayretle çalışmalarının gerektiği söylendi. Kendilerine bağlı kurum müdürlükleri ile azami diyaloğun kurulması ve müşterek ileri adımların atılmasının gerektiği söylendi.
        Artık Türkiye'mizin eski Türkiye olmadığı, eskiden kalma alışkanlıkların bertaraf edilmesi gerektiği söylendi. Tembelliğe yer olmadığı, yeni yeni atılımların ve büyük projelerin peşinde olmak gerektiği söylendi. Vali ve kaymakamların o il ve ilçede en büyük görevlerinin koordinasyon olduğu söylendi. Vatandaşa hizmet götürüldüğünde, bütün imkanların kullanılması, yerinde ciddi çalışmaların yapılarak, devletin millet emrinde olması gerektiği söylendi.
        2013 yılı mali bütçe 28.8 katrilyon açıktır. Bu açığın mutlak önümüzdeki yıllarda kapatılması gerektiği söylendi. Onun içindir ki hizmetlerde azami tasarrufa da önem verilmesi gerektiği söylendi.
        İsteyen mahalli idarelerin har vurup harman savurması önlenmelidir. Yapacağı hizmet ve projelerde halkın menfaati göz önüne alınmalıdır. Kurumların yatırımları dikkatle incelenmelidir. Adalet, hak, hukuk söz konusudur. Bu milletin yapısındaki dürüstlükten asla ayrılmadan dikkatle, titizlikle görevler yerine getirilmelidir diye söylendi.
       Hem Sayın Başbakan ve hem de Sayın Cumhurbaşkanı valilere daha bunun gibi çokça talimatlar verdiler ve tavsiyelerde bulundular.
      Bütün bunlar çok güzel. Bu millete hizmet etmek bir ibadettir.
       Merak edilen konu, husus ise şu. Kim, kimler yetkilidir, sorumludur? Mes'uliyet kimindir? Projeyi, yatırımı kim düşünecek, yapacak, ortaya getirecek. Asıl söz hakkı kimdedir? 5442 sayılı İller İdaresi Kanunu geçerli midir? Bu kanuna rağmen müdahale edenler olacak mıdır, oluyor mu?
        Denildi ki : Ben seçilmişleri atanmışlara yedirmem .
         Buyurun buradan yakın, çıkın işin içinden. 
                                                                   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak