Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Yokluk-Kıtlık-Açlık

Dumlu Demircioğlu

Yokluk-Kıtlık-Açlık
  27 Şubat 2022

      YOKLUK-KITLIK-AÇLIK

         Evet, görünen köy klavuz istemez misali yaşadığımız gerçekler maalesef, önümüzdeki ayların ve yılların dahada zor günler olacağını gösteriyor. Çünkü: ekeceksin, yetiştireceksin ve en azından yeteri kaadar üreteceksinki, bu millet karnını doyursun?. Kim ekip biçecek, kaldı mı böyle bir nesil? Kaldı mı böyle bir çiftçi nesli? Kaldı mı böyle bir üretken toplum ?

        Nufüsumuzun % 6.8'i köylü-çiftçi. . . Bir daha okuyun. . . ? Ve kendinize sorun, bu nüfus geriye kalan % 93.2'yi nasıl doyuracak, mümkün mü. . .

       Birde deniliyorki :

       YATIRIM-İSTİHDAM-ÜRETİM-İHRACAT. Şimdi ben size soruyorum. . . ? Bunların hangisi için önayak olundu, ne gibi tedbirler alındı...? Kendi vilayetimiz için düşünelim: Bolu’muzda bu 4 madde için herhangi bir yatırım –uygulama, hazırlık oldu mu, var mı. . .  Yok. Memleketimizde de yok. İşte onun içindirki zaruri gıda maddeleri bulunmaz oldu ve de çok pahalı. . .  Senelerdir söylüyorum- yazıyorum. . .  gittikçe daha da zor günler olacaktır. Kısacası 6 kişi üretecek 94 kişi beslenecek. Mümkün mü .?

         Akıl-sır ermiyor bu şehirleşme politikasına. . . Üretici köylü şimdi şehirlerde ekmek kuyruğunda. . Zamanında köyünde 600 koyunu olan Mehmet ağa, şimdi şehirde 100 gr et alamıyor. O halde bu sıkıntıları kabul ederek, derhal yeni bir politika üretmemiz gerek. NASIL MI . . . ?

       Derhal Büyükşehir yasası iptal edilmelidir. Mahalle yapılan köyler eski statüsüne kavuşturulmalıdır. Ki çiftçimiz eksin-biçsin-et süt yetiştirsin eski yıllardaki gibi.

        TARIM BAKANLIĞI, stratejik bir bakanlık olarak ele alınmalıdır.

         Hayali-aslı esası olmayan beyanların yeri değildir bu bakanlık.

         Gerçek ilim adamlarının-tecrübeli elemanların-liyakatlı personelin-ve kendini TARIM FELSEFESİNE vermiş gösterişli değil, bilakis netice alıcı bir kadronun bu bakanlıkta istihdam edilmesi ŞARTTIR.

       YA İSRAFA ne demeli: milyarlarca para masraf edip bütün bakanlık binalarını Eskişehir yolunda yeniden yapmanın ne faydası oldu . . ?

        Bizler, Kızılaydaki eski Taşbina Tarım bakanlığı binası özlemi içindeyiz. Ve de bir Türkiye'yi doyurduğu günleri bilerek, uygulamalarını, felsefesini bilerek.

         O halde eskiye dönüş şart. Milletimizi açlık ve yokluk günlerine daha fazla meydan vermeden, TARIM BAKANLIĞI bünyesini eski günlerine kavuşturmaktan başka çare olamaz. Gösterişli-fiyakayı artık bırakalım.

        Cumhuriyet tarihinde rekor kıran tarım ürünleri ihracatı olmuş, muş, muş, muş.

        Dumlu DEMİRCİOĞLU

  • Atma Niyazi 8 Mart 2022 . 07:57

   Masa başında yazı yazmayı bırakıp memleketi gez senin dediğin yıllarda ecüc yecüc sulamasız traktörsüz yapılan tarımla şimdiki nüfus doyarmı la enayi. Şıan kullanılan traktörleri pulluklarını gördünmü sen sulama tesisatlarını konyada su kalmadı tarım sulamada kullanmadan ülke üç Türkiye’ye daha bakar ama bunu ahmaklar ne görebilir nede anlayabilir sallama yazılar yazmaya devam eder zırcahiller

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak