Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Hayatı Yaşamak

Dumlu Demircioğlu

  21 Aralık 2009

    Elektronik posta kutuma düşen bir elektronik mektubu sizlerle paylaşarak yazıma başlamak istiyorum.

   

  -Geniş ve rahat olmayı öğrendim... Ölümün dışında hiç bir şey göründüğü kadar önemli ve acil değil...

  -Hiç kimsenin sır saklamadığını öğrendim!.. Çünkü herkes, "birine söylemek ihtiyacı" hissediyor...

   

    Geniş ve rahat olmayı öğrenmek. Düşünün bir... Kurduğunuz dünyada kim ve ne için yaşıyorsunuz? Hayatınızı neye göre yönlendiriyorsunuz? Kendinize ne kadar zaman ayırıyorsunuz? Sizin için önemli olan siz misiniz yoksa başkaları mı?

    Bizim gibi küçük kentlerde yaşayan insanların tamamına yakını, hayatlarını başka insanların söylemlerine göre yönlendiriyorlar. Beyinlerinin bir köşesinde hep başkaları var. Attıkları her adımda başka insanlar var. Kısaca hep 'elalem ne der' mantığıyla yaşıyorlar.

    Geniş ve rahat olmak... Bırakın hayatınıza kendiniz yön versin. Başkalarının ne dediği sizin için kendinizin dediğinden önemli olmasın. Gideceğiniz yolu siz seçin. Başkaları sizin yolunuzu belirlemesin.

  Sizden başka kimse ayağınızın prangası olmasın. Buna müsaade etmemek sadece sizin ellerinizde. Bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum. Daha sonraki günlerde bu yorumları beraberce okur tartışırız.

   

    Gelelim ikinci tümce grubuna. Türk Dil Kurumu'nun Büyük  Sözlüğüne göre sır için dört açıklama var. Bizi ilgilendiren anlamı "Varlığı veya bazı yönleri açığa vurulmak istenmeyen, gizli kalan, gizli tutulan şey." Peki bir şeyin sır olması için ne gerekir? Bence sır sadece ve sadece bir kişinin bildiği, başka hiç kimsenin bilemeyeceği ve de öğrenemeyeceği şey olması gerekir. Bunun aksi durumunda sır olmaktan çıkar.

  Sırrınızı sır olarak paylaştığınız kişi her kim olursa olsun mutlak ve mutlak ağzından kaçırmakla mükellef kabul etmektedir kendini. Bunu bir insanlık görevi saymaktadır çünkü. Artık kulaktan kulağa oyunu başlamıştır. Ve bu oyunun sonunda ne olacağını bilmeniz çok zordur.

   

    Meşhur bir hikaye vardır tarihten. Midas'ın kulakları...Anlatmamın bir anlamı yok sayfa doldurmaktan başka, vaktinizi boşa harcamak olur. Siz siz olun sırrınızı kimseyle ama kimseyle paylaşmayın. O size

  Ait, sizde kalsın.

   

    Hayatınızda sır olacak kadar vahim olayları yaşamamanız temennisi

  ile bugüne veda edelim.

   

     

                                     Tahir CAN

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşsiz adam durgun su gibidir, bozulup kirlenir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak