Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Yaşam sanatı

Dumlu Demircioğlu

  25 Şubat 2010

   

   

   

   

   

   

   

  Sevgi,

  Gülün dikenini dahi sevmesi bülbülün

  Vefa,

  Sırra lal olması dilin.

  Sevgi çöller aştıran, dağları yaran,

  Vefa, dostluğa destan yazdıran.

  Sevgi, var oluşu canın,

  Vefa hatrı bir fincanın

  Sevgi bedene can katan

  Vefa insanı insan yapan.

  Şiirler, insanın duygularını anlattığı,anlatabildiği en güzel ifade biçimi olma özelliğini yıllardır devam ettirmektedir. Türkü haline dönüştüğünde ise daha da insanın içine işler ve daha çok topluma ulaşır ne de olsa çok şiir okuyan ve bilen bir toplum değiliz ne yazık ki.

  Ben de duygularını bu yolla anlatabilen bir insanım bu arada ben kim miyim Bolu'da doğan, Bolu aşığı, daha da ötesi Türkiye sevdalısı bir Türküm. Sahibi olmaktan gurur duyduğum doğduğum ve doyduğum unsurların özellikle üstüne basıyorum ki; insanı insan, insanı vatandaş yapanlar, bunlardır benim kanaatimce.

  Ülkemin bu gergin ortamında neden Vefa şiiri derseniz şiirin son cümlesi bunu anlatır vefa, insanı insan yapan en önemli kişilik özelliğidir zira.

  Bugün, ülkemin bu hale gelmesine sebepte vefasızlıktır. İnsanların bu en önemli vasfı kaybetmesi önce aile ilişkilerini bozar, eşlerin birbirlerini aldatması nedeniyle boşanmaların artması, gazete manşetlerinde ne çok yer buluyor farkındasınızdır. Vefasızlık, en çok da zor gününde yaralar insanı dost bildiklerinizden yediğiniz darbeler, sizi içinde bulunduğunuz zorluktan daha fazla yorar. Her ne kadar kriz ülkemizi teğet geçse de, o teğetin direk işine, ekmeğine saplandığı insanlara, sorun yaşadıkları vefasızlık öykülerini kanımca derin bir iç çektikten sonra ağlayarak anlatacaklardır yaşadıklarını.

  Daha dün ülkemizin başına bir şey gelse, Cumhuriyet ilkeleri ihlal edilecek olsa, savaş olsa, ordumuz, askerimiz var yaşasın bize bir şey olmaz diyenler, oğullarını gururla askere gönderip, kaybettiğinde bile vatan sağolsun diyebilen yürekli insanlar; siz bugün askere yapılanı hak görüyor musunuz? Başı sıkıştığında askere güvenip, önünde engel olunca, ya da ülke gündemini değiştireyim kaygısıyla şerefli askerin, sizin bizim evlatlarımızın gururuyla oynamak vefa mıdır? Suçlu varsa hangi kurumda olursa olsun cezasını çekmelidir. Zira nihayetinde önemli olan kurumlar değil, vatandır. Ancak Şırnak dağlarında hala nöbet bekleyen oğlumuz yaptığı görevden korkacak, 'yapsam ne olacak, belki yarın paşa bile olsam ya yaptığımın kıymeti bilinmezse' diye düşünmeye sevk edilecekse asıl o zaman işimiz kötü. Zira arkasında halkının durmayacağını düşünen insan, ne kadar yürekli olursa olsun o sınırda biraz zor bekler. O yüzden askeri öğrencilere moral vermeye gidiyor Genel Kurmay Başkanı ki, sırf yarının askerleri etkilenmesin diye.

  Bir şiirden başladık nerelere geldik, kabul edin şiiri cümleye, düşünceye iyi bağladık. Ve yine son noktayı şiirle koyalım 'VEFA İNSANI İNSAN YAPANDIR.' Sadakatli ve vefalı dostlarımızın yanınızdan, yanımızdan hiç eksik olmaması dileğiyle.

  (Bu şiiri duymama ve öğrenmeme vesile olan Sayın Av.Yüksel GÜLTEKİN Beyefendiye sevgi ve saygılarımızla)

   

                            Arzu ÖZDOĞAN AYDIN

                                                     

                              

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak