BolununSesi, yazılmayanları ve yazılamayanları yazar

Belediye Başkanımıza ariza(dilekçe)

Yener Bandakçıoğlu

  16 Kasım 2017

         Yener Abi'ce        

         Belediye Başkanımıza ariza(dilekçe)
           Bolu büyüdükçe mahalle sayımız artıyor. Eski tarihlerde, yani bizim çocukluk tarihlerimizde Bolu'nun en belirgin mahalleleri Akpınar, Karaçayır, Tabaklar ve Karamanlı idi. Daha sonra nüfusun artmasıyla birlikte yeni yeni mahallelerimiz ihdas edildi. Biz aile olarak Karaçayır ve Tabaklar mahallelerinde otururken, rahmetli Babamın ilk evlerden birini yaptırmasıyla Bahçelievler Mahallesi'ne naklettik. O yıldan bu yana 60 senedir Bahçelievler Mahallesi'nde oturuyoruz. Mahallemizin büyük bölümü Tabaklar ve Karamanlı Mahallesi'nden alındı. Bir bölümü de o zamanlar köy olan Ösenek, ya da Borazanlar'dan Bahçelievler'e geçti. Mahallemizde herkes birbirini tanır, her gün komşuluğun icap ettirdiği, güzel adetleri, hasletleri, selamlaşmaları hiç ihmal etmezdi. Yavaş yavaş bu adetler ortadan kalkmaya başladı. Mahallemiz kısa sürede apartmanlarla doldu. Apartmanlar komşuluk ilişkilerinin köküne kibrit suyu sıktı. Öyle ki zamanla apartmanın muhtelif dairelerinde oturanlar birbirleriyle selamı sabahı kestiler. Birbirlerinin cenazelerine gitmeyi bir lüks olarak görmeye başladılar. Evimizin hemen karşısında o zamanki ismi 'Maarif' olan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne ait büyük bir arsa vardı. Mahallemizin çocukları burada her türlü oyunu oynadıkları gibi, mahallemizin hayvan besleyen mensupları da hayvanlarını burada otlatırlardı. Zamanla bir gün buraya iş makineleri geldi ve bu büyük tarlayı kazmaya başladı. Duyduğumuz buraya güzel bir okul yapılacaktı. Tabiatıyla hepimiz mahallemize yapılacak olan okul dolayısıyla sevinçliydik. Cumhuriyetimizin 50. yılında açılan yeni orta okulumuza 50. Yıl Ortaokul adı verildi. Daha sonra bu okulumuzun adı 50. Yıl İzzet Baysal Ortaokulu oldu. Benim oğlum Cumhur bu okulda okudu. Hatta ve hatta Gazetemizin ele avuca sığmaz sahibi Patron lakaplı Sevgili Kardeşim karşı kapı komşumuz Kamuran Alagözoğlu da buradaki Atatürk İlkokulu'nda okumuştur

  Bahçelievler Mahallesi komşularımız eski hukukumuza göre gayet güzel günler geçirdiler, tasada ve kıvançta hep birbirlerinin yanında oldular. 
        Bugünkü yazımın konusu mahallemizin merkezi yerinde bulunan 50. Yıl İzzet Baysal Ortaokulu öğrencilerinin belediye hoparlöründen rahatsız olmaları nedeniyle 5-6 yıldır bu hizmetten faydalanamamasıdır. Aslında çok samimi söylüyorum, okul öğrencilerinin çevreye verdiği gürültü kirliliği, belediye hoparlörünün okula verdiği gürültüden çok çok fazladır. Geçenlerde mahallemizde bir cenaze zuhur etmiş, 11 Kasım 2017 günü mahallemizin ve Bolumuzun yetiştirdiği çok değerli Abimiz Yüksel Bayındır vefat etmiş. O gün cumartesi olması nedeniyle evde oturuyorum. Yüksel Abiyle bizim evin arasında en fazla 200 metrelik mesafe var. Yani öksürsek birbirimizi duyarız. Ertesi gün abone olduğum Sözcü Gazetesi'ni okurken, birde ne göreyim; mahallemizin ve Bolumuzun yetiştirdiği bu değerli insan toprağa verilmiş. Maalesef, Kamuran Alagözoğlu'nun büyük bir hizmet olarak ifa ettiği internet gazeteciliğine giremediğim için, (Hem evimde, hem yazıhanemde hem de akıllı telefonumda internet olduğu halde) bunları kullanmakta kabiliyetim olmadığından maalesef bu ileri teknoloji hizmetlerinden yararlanamıyorum. O itibarla Kamuran Alagözoğlu'nun bütün dünyaya sağladığı haberlerden de istifade edemiyorum. Kamuran bu hizmeti çok uzun zamandan beri büyük bir istikrarla sürdürüyor. Tabiri caizse Azrail'in adeta katipliğini yaparak çetelesini tutuyor. Azrail'in de vakti gelince kendisine bir torpil geçeceğini zannediyorum. 
       Gelelim yazımızın asıl konusuna belediye hoparlörü her gün muayyen saatte yayına giriyor. Okuldan biraz uzakta bu tesisatın kurulması, okula hiçbir zarar vermez. Samimiyetle söylüyorum, okul öğrencilerinin gürültüsü bu hoparlörün vereceği rahatsızlıktan kat be kat fazladır. Hatta bu konuda Sayın Belediye Başkanı mahallinde bir inceleme yapabilir. Sanılmasın ki ben okulumuza ve öğrencilerimize karşıyım. Onların her zaman sevdim ve sevmeye devam edeceğim. Hatta dağılma saatlerinde rastlaşırsak bazılarına laf da atarım. 
        Sevgili Yüksel Bayındır Abimizin ölüm ilanıyla yazımı sonlandırmak istiyorum. Hiç şüphesiz bu yazıyı okuyup Yüksel Abi'nin cenaze ilanını gören hemşerilerimiz bana ve Kamuran Alagözoğlu'na, bilgi sahibi oldukları için teşekkür edeceklerdir. Yüce Allah kendisine rahmetler versin. Muhterem Eşi Hanımefendiye ve çocuklarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Şayet mahallemizin hoparlörü sökülmeseydi. Eğer verildiyse cenaze ilanını duyar ve mahallemizin ve Bolumuzun yetiştirdiği seçkin bir insan olarak mutlaka görevimizi yapardık.
                                               Yener Bandakçıoğlu     

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Az şey bilirsek bir şeyin doğru olduğuna emin olabiliriz, bilgi artınca şüphede artar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak