Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Ankara'da bir Bolu Beyi

Yener Bandakçıoğlu

  2 Haziran 2017

  Ankara'da bir Bolu Beyi
  Bu hafta herhalde Boluspor'dan bahsetmek gerekirdi. Ancak bu konuyu spor yazarlarımıza bırakarak ben yine tüm hemşehrilerim ve okurlarımızın bildiği üslubumla bir Ankara yazısı yazmaya gayret edeceğim.
  Değerli hemşehrimiz ve ağabeyimiz Futbol Federasyonu Hukuk Kurulunun değişmez üyelerinden Av. İsmail Özersin'in vefatı nedeniyle Ankara izlenimlerim yazımın konusu olacak.
  İsmail Özersin ağabeyimiz has Bolulu olarak mesleğinde temayüz etmiş Ankara'nın tanınmış avukatlarından biriydi.
  Onun Bolu'ya olan bağlılığı, bizim kendisine büyük bir saygı duymamızın nedeni olmuş ve bu saygı ve sevgi karşılıklı olarak ta ölümüne kadar devam etmiştir.
  İsmail Ağabey, Ankara'daki yıllarında Gençlerbirliği kulübüne intisap ederek bu kulübün Ankara'daki en meşhur isimlerinden biri haline gelmişti.
  Bir zamanlar Futbol federasyonu Hukuk Kurulu dendiğinde başta cennetmekân Av. Rahmi Magat olmak üzere cennetmekân Av. Kemal Kaya ve İsmail Ağabey birbirlerinden ayrılmaz bir üçlü haline gelmişlerdi. Benim Boluspor yöneticiliğimde merdivenleri çıktığım tarihlerde kendisi ile çok samimi ve kalıcı bir dostluğum kurulmaya başlanmıştı. Kendisi Bolu'ya gelişlerinde mutlaka çok yakın arkadaşı halazadem Sabahattin Eratalar'ın yazıhanesine uğrar, bende bu yazıhaneye geldikçe kendisi ile tanışmak ve görüşmek onuruna sahip olurdum.
  Benim kendisi ile yakınlığım Boluspor genel sekreterliği ve başkanlığım yıllarında çok çok arttı. Hal böyle iken ve de ortada Boluspor varken Ankara'da onun gibi bir Bolulu'nun bulunması bizler için tam bir güvence oluyordu.
  Futbol federasyonu o zamanlar Gençlerbirliği Kulübü'nün etkisi altındaydı. Hukuk Kurulu başkanı cennetmekân Av. Rahmi Magat, üye cennetmekân Av. Kemal Kaya ve üye Av. İsmail Özersin birbirlerinden ayrılmaz bir üçlü haline gelmişlerdi. Zaman geçtikçe ve benim Boluspor'daki pozisyonum geliştikçe tabiatıyla İsmail Ağabey'in etkisi ile bu değerli hukukçularla olan samimiyetimde artmaya başlamıştı. İsmail Ağabey'in Boluspor'a olan en büyük hizmeti Adana Demirspor maçı ile ilgili şike davasında oldu. Karşımızda büyük bir camia vardı. Ancak biz bu camiayı İsmail Ağabey'in yardımlarıyla aşmasını bildik. Bu davada dosyaya vekâletname ibraz etmemekle birlikte, baştan sona bütün hukuki çalışmayı ben yaptım. O zaman başkanımız Yılmaz Becikoğlu idi, bu davanın safahatını eski yazılarımda zaman zaman dile getirdim. İnşallah başka bir yazıda bu noktalardan da bahsederiz.
  İsmail Ağabeyimin cenazesi için Ankara'ya gittiğimde birçok eş dost ve hemşehrimle bir araya gelme durumum oldu.
  Bunların içinde oğlum Cumhur Bandakçıoğlu vasıtası ile geçmiş yıllarda tanıştığım şu anda Ankara Bolu Dernekleri Federasyonu başkanlığını yapan Mehmet Bilgin de vardı. Mehmet, Kıbrıscık'ın yiğit evlatlarından biridir. Ankara'da kendisine çok iyi bir muhit sağlayan güzide bir kardeşimdir. Ankara'ya ne zaman bir cenazeye gitsem Mehmet'i karşımda görürüm. Mehmet'in her gidişimde beni yemeğe götürme isteğini Bolu'ya dönme arzusu ile yerine getirememiştim. Ancak bu defa öyle olmadı. Cenaze namazından sonra mezarlıktaki defin sırasında bile yanımdan ayrılmayan Mehmet kardeşimin bu arzusuna peki demek mecburiyetinde kaldım. Mehmet, defin töreninden sonra yanımda bulunan ve 'Tempra'nın halefi Ford Focus'u” kullanan kuzenim Mehmet Bandakçıoğlu ile halazadem Sabahattin Eratalar'ı ve Sabahattin Ağabeyimin çok yakın dostu Bolu Tugayımızın eski komutanlarından emekli Tuğgeneral Sayın Mehmet Kaya'yı da alarak bizleri Ulus'ta Beşiktaş Kebapçısı'na götürüyor. Meğer bu müessesenin sahipleri Öz Bolulu imişler.
  Artık Mehmet'e söz verdik ya heyetimiz Mehmet önde biz arkada Ankara'nın meşhur Posta Caddesindeki Beşiktaş Kebap evine gidiyoruz. Burada birçok bina yıkılmış. Benim Ankara Hukuk Fakültesindeki öğrencilik yıllarımda tur attığım Posta Caddesi'nden eser kalmamış.
  'Azim Beşiktaş Döner” kebap evinde, kebap evinin patronları tarafından büyük bir içtenlikle karşılanıyoruz. Burayı Kuzören Köylü Karataş Kardeşler işletiyor. Kardeşler arasında güzel bir iş bölümü var. Masamız kısa sürede donatılıyor. Kardeşlerden Remzi Karataş daha ziyade kebap evinin dış işleriyle meşgul… Çok yakışıklı ve güzel konuşan ve sesi de çok güzel olan bir hemşehrimiz. Kısa sürede kaynaşıyoruz. Laf lafı açtıkça Remzi'nin 1986-87 futbol sezonunda yani benim başkanlığıma denk gelen bir yılda Boluspor genç takımında oynadığını öğreniyoruz. Remzi o zamanlar genç takımımızın teknik direktörlüğünü yapan Bedri Şan hocamızdan sıtayişle bahsediyor. Sesi çok güzel olan Remzi, bu arada bize mini bir konser vermekten de kendini alamıyor. Remzi'nin bütün hayali Bolu'daki gruplardan birinin konserinde sahneye çıkmak… Kendisine bu konuda Ayşegül İltır hocamızla ve Rıfat Günen hocamızla gerekli temasları yapacağımı söylüyorum. İnşallah bu konuyla Ramazan sonrası ciddi olarak meşgul olacağım.
  Azim Beşiktaş dönercisinde saatlerimiz hızla geçiyor. Gerek Mehmet Bilgin kardeşimizin, gerekse Remzi Karataş kardeşimizin ilgileri ile saatlerin nasıl geçtiğini anlayamıyoruz.
  Atalarımız dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur demişler. Nereden nereye? Başta Mehmet Bilgin kardeşimiz ve eski futbolcum Remzi olmak üzere dost meclisinde saatlerimiz nasıl da geçti. Bize doyumsuz bir misafirperverlik gösteren Ankara Bolu Dernekleri Başkanı Mehmet Bilgin kardeşim ile eski futbolcum Remzi Karataş'a yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Belki bir başka günümüzde yine onlarla beraber oluruz.
                                                        Yener Bandakçıoğlu 

         Fotoğraf: Mehmet Bilgin'in, davetiyle Ulus Azim Beşiktaş Döner salonlarındayız. Soldan sağa; Emmioğlum Mehmet Bandakçıoğlu, Eski Tugay Komutanımız Emekli Tuğgeneral Mehmet Kaya, Hala oğlum Sabahattin Eratalar, Ben, Ankara Bolu Dernekleri Federasyonu Başkanı ve davet sahibimiz Mehmet Bilgin, eski futbolcum müessesenin sahiplerinden Remzi Karataş. Fotoğraf masadan kalkmak üzere olduğumuz bir sırada çekildiğinden biraz boş gözüküyor.

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak