Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Mahalle bekçimizi geri istiyoruz

Yener Bandakçıoğlu

  16 Şubat 2017

        MAHALLE BEKÇİMİZİ GERİ İSTİYORUZ

        Bundan iki üç gün önce İstanbul ve Ankara'nın büyük gazetelerinde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odaları genel başkanı sayın Bendevi Palandöken'in mahalle bekçilerinin yeniden görevlendirilmesini istediği güzel bir haber çıktı. Ben tabiatıyla sayın Palandöken kadar büyük bir camiayı temsil etmediğim ve onların isteklerine göre bir şeyler söyleme gereği duymadığım için, mütevazi bir yazar olarak bu haberi büyük bir çoşkuyla okudum. Zira mahalle bekçiliği konusu benim yazı hayatımda üzerinde durduğum konulardan biridir. Sayın Bendevi Palandökenin haberini okurken bir taraftan da (eyyy sayın genel başkan ben bu konuyu 12 Aralık 1994 günlü Bolunun Sesindeki sütunumda herhalde ilk defa yazmıştım.) O yazımın başlığı ( Nerdesin Bekçi Baba Nerdesin ) idi. İsterseniz 1994 tarihli yazımdan birkaç cümle okuyalım: (Bekçilerimizin bu düdük sesleri aynı zamanda bizler için bir ninni yerine geçerdi. O düdüğü duyduğumuz zaman daha bir güzel uyurduk. Mahallelerde görevli bekçilerimiz adeta o mahalle halkı ile bütünleşmişlerdi. Kim o mahalledendir, kim kimin kızı, kim kimin eşidir, gece geç saatlerde mahallede dolaşan delikanlı kimin oğludur Bunlar sevimli bekçilerimiz için hafızalarına yerleştirilmiş bilgilerdir. Bekçilerimiz bütün bir gece mahalleyi dolaştıktan vede arada bir mahalledeki fırın veya kahvehanede ısındıktan sonra gün ağarmaya başlarken, kendi evlerinin yolunu tutarlardı.

        Biz kimsenin can, mal ve ırzına saldırma ve tehditleri önlemek, saldırganları yakalamak. Suç işlerken veya işlendikten sonra henüz izleri meydanda iken sanıkları yakalamak. Delillerin kaybolmamasını sağlayan muhafaza tedbirlerini almak. Uyuşturucu maddeler yapılan, satılan ve kullanılan yerleri, kumar oynayan yerleri, fuhuş yapılan yerleri mıntıkasına gelen misafir ve yabancıları, halkın sükun ve istikrarını bozanları, saldırgan delileri, rezalet çıkaran sarhoşları, halkın rahat ve huzurunu bozacak suretle açık ve kapalı yerlerde gürültü yapanları, sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe mani olan taşıt ve araçları ve diğer engelleri yangın, deprem vs, gibi afet ve tehlikeleri en kısa zamanda polis ve jandarmaya haber vermek.

         Bu arada Memleketimizin en meşhur köşe yazarlarından Güngör Uras'ta aynı konuya benden 10 yıl sonra : ( bayramda bekçi babayı, polis amcayı arıyoruz ) başlığıyla bizim konuya değinmez mi Hemen 29 Kasım 2004 günlü Bolunun Sesi'nde ' Bekçi babalıkta sayın Güngör Uras'tan 10 yıl öndeyim” diye konuyu yeniden sütunlarıma aldım. Demek ki bu büyüklerimden çok çok ilerdeyim ancak Bolu'daki bir yerel gazetenin yazarı olarak onlarla aşık atamam.

  İşte sayın Bendevi Palandökenle ilgili haber,

  Mahalle bekçimizi GERİ İSTİYORUZ

                                                      Yener Bandakçıoğlu 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak