Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Üzerinde durulması gereken bir öneri 

Yener Bandakçıoğlu

  27 Mart 2018

        Üzerinde durulması gereken bir öneri 
           BolununSesi Gazetesi internet sayfalarını takip eden değerli okurlar bir süredir segili Kardeşim Yurdaer Kalaycı'nın tarafıma verdiği vazifeleri okuyup durmaktadırlar. Camlı Camii cemaati başta olmak üzere tüm mahalle halkının bildiği gibi, yıllardan başkanlığını yaptığım cami derneğinden ayrılmış bulunmaktaydım. Bu ayrılışta yeni yapılacak caminin mali boyutlarının benim şahsen karşılayamayacağım ebatta olması da rol oynamıştır. Cemaat arkadaşlarımızdan sevgili Mehmet Özbostancı ve arkadaşlarının yaptığı hesaplamalara göre, burada yeni bir camii 4 milyona (trilyon) çıkacağı anlaşılmıştı. Benim başkan olarak bu meblağı bulma veya toplama imkanım yoktu. Bunun üzerine gayet medeni bir şekilde başkanlık görevimden ayrıldım. Benden sonra göreve gelen caminin eski imamı Durmuş Aydemir ve arkadaşları, caminin yıkılıp yenisinin yapılması konusunda bir çalışma başlattılar. Bu arkadaşlarımıza bugüne kadar hep yardımcı oldum.  
         Bu arkadaşlarımız, caminin mahalle cemaatinin ihtiyaçlarını karşılamadığı yönünde fikir beyan ediyorlardı. Camimiz klasik anlamda bir semt camisiydi. Belediye eski Başkanımız Yüksel Ceylan'ın zamanında yapılan çevre düzenlemesi ve ağaç dikimiyle, gelen geçenin beğeni ile seyrettiği bir mabet olmuştu. Şurasını açıklıkla ifade etmem gerekir ki, camimizde normal vakit namazlarında anca 5-10 kişi namaz kılıyordu. Cuma ve bayram namazlarında camimiz doluyordu. Yukarda bahsettiğim 4 milyon 250 bin liralık bir maliyet benim hesaplarımı kat be kat geçtiğinden yönetim kurulu başkanlığını bırakma kararını aldım. Kaldı ki, daha önceki yönetim kurulu toplantısında caminin yıkılmaması konusunda oy kullanmıştım. Caminin doğusunda değerli arkadaşım Yurdaer Kalaycı'nın Bolumuza kazandırdığı büyük bir inşaat vardı. Bu komşuluk dolayısıyla Yurdaer camiyle ilgileniyordu. Hatta kendisinin önerdiği bir çizimin bütün masraflarını da karşılayacağını ifade etmişti. Ancak arkadaşımızın bu önerisi yönetim kurulunda benim kabul oyuma rağmen reddedildi. Yani diyeceğim şu ki, cemaat sanki camii cami dolup da taşıyormuşcasına, mutlaka büyük bir camii istiyorlardı. Camimizz doğudan ve batıdan yapılan büyük inşaatlar dolayısıyla, cemaatin gözüne küçük görünmeye başlamıştı. 
        Ben bugünde camimizin yıkılmasından üzüntü duyuyorum. Fakat olan oldu, Durmuş Aydemir başkanlığındaki yönetim kurulu hehr halde ilgili mercilerden de izin almak suretiyle, güzelim camimizi yerle bir ederek yıktı geçti. Şimdi caminin o güzelim bahçesinde bomboş bir arsa yer alıyor. Yeni yönetim de eleştirilerden kurtulmak için inşaata hızlı bir başlangıç yaptı. 
         Yukarda ifade ettiğim gibi caminin bitişik komşusu Yurdaer Kardeşim ilgisini esirgemiyor. Yeni yeni önerilerde bulunuyor. Geçen pazartesi Hayati Tuncel Hocamızın cenazesi için birlikte Ankara'ya gittiğimizde, Karşıyaka Mezarlığı'ndaki beklememiz sırasında yine cami ile ilgili düşüncelerini yazıya ve krokiye geçirmekten kendini alamadı. Yurdaer'in ifadesine göre cami arsası fevkalade değerli bir konuma gelmişti. Burada çok yönlü bir planla mahallenin ve Bolu'nun ihtiyaçlarını karşılayabilecek, güzel eserler yapılabilirdi. Yurrdaer'in anlattığına ve basit çizimle bana gösterdiğine göre, cami arsasına yapılacak yeni inşaatın 1. Katı bir ana okulu olmalı, ana okulunun yanına bir kreş yapılmalı, 2. Kata camiye gelir getirecek iş yerleri, onun üstüne de camii inşa edilmelidir. Tabiatıyla ben bu şekildeki kroki ve çizimlerden pek anlamadığım için Yurdaer kardeşimin Ankara yolundaki taslak çizimini okuyucularımın bilgilerine sunuyorum. 
          Yurdaer'in bu önerisini çok yapıcı ve mantıklı buluyorum. Bu öneri ecdadımızın yaptırdıkları cami inşaatlarına da benzemektedir. Eski tarihlerde atalamızda böyle yaparlarmış. Camilerin yanına medreseler, aşevleri, vs. ilave ederlermiş. Her ne kadar yeni cami yönetimi inşaata başlamışsa da Yurdaer kardeşimin önerilerinin henüz gecikmediği düşüncesindeyim. Birkaç defa bu işle meşgul olduğunu gördüğüm Bolumuzun tanınmış Mimarı Semih Dimicioğlu'nun da olaya sıcak bakacağını zannediyorum. En iyisi caminin inşaatını çok kısa bir süre durdurup önerilerine göre bir plan tadilatı yapılabilir. Her ne kadar yeni cami yönetimiyle Yurdaer'in arası pek iyi değilse de, onların arasını da düzeltmek bana düşer. 
                                       Yener Bandakçıoğlu  
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak