Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

?SABRİ PAŞA'YI? KAYBETTİK

Yener Bandakçıoğlu

  24 Ocak 2005

  Bayram sırasında ulusal basına ve TV'lere yansıyan haberler Bolu Komando Tugayımızın eski komutanlarından Kıbrıs Barış Harekatı'nın efsane ismi Sabri Demirbağ Paşamızın öldüğünü duyuruyordu. Komando Tugayımızda görev yapan tüm mümtaz komutanlarımızla karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan münasebetler içinde olduğumuzu herkes bilir. Bu değerli komutanlarımızla yazılarımda sıkça değindiğim "gözden uzak olan gönülden de uzak olur" kuralının değişmez bir sonucu olarak münasebetlerimiz zaman içinde azalır veya unutulmaya yüz tutar. Ama tek bir istisnayla. Şimdi yazacaklarım belki sizlere inanılması güç bir masal gibi gelebilir. Ama bu satırların yazarı, Sabri Paşayla Bolu'dan ayrılışından itibaren belki de 30 yıldır her bayram ve her yılbaşı hiç aksatmadan tebrikleşmiştir. Geçen Ramazan ve Yılbaşı kendisinden kutlama alamamıştım. Bu Kurban Bayramı'nda her zaman olduğu gibi tebriğimi yazdım. Demek ki rahatsızlığı nedeniyle Ramazan'da ve Yılbaşı'nda tebrik atamamış. Muhterem Paşamıza Yüce Allah'tan mağfiretler diliyorum. Aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyorum. Bu vesileyle bundan 9 yıl kadar önce 24 Temmuz 1995 günü Kıbrıs Barış Harekatı'nın 21.yıl dönümü vesilesiyle bolununsesi'nde kendisi hakkında yazdığım köşe yazımı aynen tekrarlıyorum. Her yazımda olduğu gibi bu yazımda da anlayanlar için çok anlamlı mesajlar vardır. O yazımı Muhterem Paşamıza "Uzun ömürler" dileyerek bitirmişim. Yüce Allah'ım bu dileğimi kabul etmiş olmalı ki Paşamız 84 yaş gibi Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir ömür sürerek ebedi mekanı olan Cennet yolculuğuna çıktı. Gönlümüzdeki ve kalbimizdeki mümtaz yeri daima devam edecektir. Muhterem eşleri Nejla Demirbağ hanımefendiyle ailesi efradına ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına başsağlığı dilerim.

  KIBRIS ZAFERİNİN  VEFALI KAHRAMANI

  Geçtiğimiz hafta, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 2l.ci yıldönümünü kutladık. Şanlı Ordumuzun en muhteşem zaferlerinden biri olan harekat her yıl Kıbrıs'ta törenlerle kutlanıyor. Görsel ve yazılı basında da çeşitli yayınlarla hatırlanıyor. Bu yıl Milliyet'te "Özel Kalem'den Kıbrıs Savaşı" başlığını taşıyan güzel bir dizi var. Diziyi o zamanın Turizm ve Tanıtma Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Orhan Birgit'in Özel Kalem Müdürü Ercan Çitlioğlu kaleme almış. Bolu Komando Tugayı'nın ve O'nun değerli Komutanlarının Harekattaki özel yeri sık sık vurgulanıyor.

  Yazı dizisinde Tugayımızın o zamanki Kahraman Komutanı, o günden bu güne münasebetimi kesmediğim her yıl üç kere tebrikleştiğim - Yılbaşı, Ramazan ve Kurban Bayramı- Muhterem Ağabeyim Emekli Tümgeneral Sabri Demirbağ'la ilgili güzel cümleler var: "Ünü tüm Silahlı Kuvvetleri tutan Bolu Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Sabri Demirbaş ile ilk karşılaşmamız bir öğle vakti Beşparmak Dağları?ndaki Beyaz evde oldu. Sabri Paşa orta boylu, sağlam yapılı, sevecen, hatta hafif utangaç, ancak açık renk gözlerine baktığımızda asker olduğunun ayırdına varabildiğimiz birisi.

  Ama General Demirbaş'ın anlattıkları bütün tazeliğiyle kulaklarımda Sabri Demirbaş Komutasındaki Tugayla ve helikopterlerle adaya inmiş. Üniformasının apoletleri her ihtimale karşı rütbelerinden arındırışmış. Elinde tabancasıyla karaya ayak bastığı anda gözlerinin önüne bu çıkarma kararını veren siyasi gücün, yani hükümetin temsilcilerinin geldiğini söylüyordu bize. Başta Başbakan Ecevit olmak üzere adlarımızı sayarak ben diyordu başarılı
  olamazsak düşmana esir düşmektense elimdeki silahla kendimi vurabilirdim. Ama bizi çıkarma için gönderen sizler herhalde Yüce Divanda yargılanırdınız. Çünkü savaşta yenilen affedilmeyen hedefi her zaman ve her yerde politikacı olur.

  Sabri Paşa Kıbrıs Zaferinin muzaffer komutanlarından biri olarak Bolu'dan Tuzla Piyade Okulu Komutanlığı?na atandı. Onunla Boluspor Başkanı olarak kurduğum dostluk Tuzlada da devam etti. Bu büyük insana 1979 yılında bir mektupla Tuzla'ya Askere giden rahmetli karayolcu o zamanın Cumhuriyet Halk Partisinin ileri gelenlerinden İhsan ÖZbay'ın oğlu İbrahim Özbay'ı yolladım. Eğer işini değiştirmemişse İbrahim şu anda Abant izzet Baysal Üniversitesi'nde çalışıyor. İbrahim Tuzla'ya gidince mektubumu Okul Komutanına verme cesaretini gösteriyor. Aradan birkaç gün geçmeden Sabri Paşa'dan şu cevabı alıyorum:

  Tuz1a II.Eylül.1979

  Muhterem kardeşim,

  Mektubunuzu aldım. Hemen İbrahim Özbay'ı çağırdım. Tanıştık ve konuştuk. Efendi bir çocuk şimdilik bir sıkıntısı yok ve halinden memnun. Okulda bulunduğu sürece o beni arayacak, bende sık sık onu göreceğim ve dertlerine çare bulmaya çalışacağım.

  Sevgi ve saygılarımı sunarım aziz kardeşim.

  Koskoca bir okul Komutanının hem de arkasında Kıbrıs Zaferi bulunan bir Okul Komutanının, bir öğrenciye gösterdiği ilgi ve sevgiye bakınız. Ardından Boluspor Yönetim Kurulu Üyesi Emin Semercioğlu askere gidiyor. Ben, Mehmet İnceayan, Yunus Çufa ve Emin'in rahmetli kardeşi Cennetmekan Tahir, birlikte Emin'i Tuzla'ya götürüp ellerimizle Sabri Paşa'ya teslim ediyoruz. Bize orada gösterdiği büyük ilgi ve misafirperverlik dolayısıyla Bolu'ya döner dönmez kendisine bir teşekkür mektubu yazıyorum ve birkaç gün sonra mektubumun cevabını alıyorum:

  Tuzla 9.Nisan.1980

  Muhterem kardeşim,

  Mektubunuzu ardım. Beni mahcup ediyorsunuz. Bütün Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarıma teşekkür ederim.

  Bu arada haber vereyim Emin Bey Piyade oldu. Esas görevimiz bundan sonra olacak.

  Sıhhat ve sağlık diler hürmetler ederim.

  Sabri Paşa, Bolu'ya ve bizlere olan sevgisini en güzel şekilde yerine getiriyor. Emin binlerce yedek subay adayı arasında Piyade Okulunu 25. sırada bitiriyor ve o günün tayin statüsüne göre kendi Vilayetine en yakın birlik olan Devrek Jandarma Er Eğitim Alayına atanıyor. Yani Emin evine l.5 saat mesafede askerliğini yapıyor. Zaman zaman yazılarımda "Herkesi Paşa yapmazlar" diyorum. Şanlı Ordumuzda hakikaten dört dörtlük insanlar paşa oluyor. Kıbrıs Banş Harekatı'nın 21. yıldönümü dolayısıyla bu büyük insanı gerek savaştaki başarıları ve eşsiz komutanlığı ve gerekse Bolu'ya ve Boluspor?a karşı çok nadir görülen vefa duygusu dolayısıyla bir kere daha kutluyor, en derin saygılarımı sunuyorum, Yüce Tanrıdan uzun ömürler diliyorum.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak