Halkın vicdanının SESİ olmak SUÇ değildir

KEMAL EKER'İN ARDINDAN

Yener Bandakçıoğlu

  29 Aralık 2003

  Salı günü Belediye hoparlöründen duyduğum bir ölüm ilanı ile irkildim. Kırk bu kadar yıllık dostum, değerli ağabeyim Bolu'nun gelmiş geç-miş en efendi ve güler yüzlü insanlarında biri olan emekli Ziraat Teknisyeni Kemal Eker vefat etmiş-ti. Bir taraftan muhterem ağabeyimin cenaze törenine katılıyor, diğer taraftan kendisi ile tanıştığım günleri hatırlıyorum. Devamı S: 2?de

  1960'lı yıllarda hem Ankara Hukuk Fakültesi'nde okuyor, hem de cennetmekan Turgut Çulha abimin Abant Gazetesi'nde Yazı İşleri Müdürlüğü ve köşe yazarlığı yapıyordum. O zamanlar belki Bolu nüfusunun azlığından insanlar birbirlerine daha yakındılar. Bir tespitim de şudur. Yine, sorunlar belki bugüne göre daha az olduğundan resmi dairelerde çalışanların aşağı yukarı hepsini tanırdık. İşte Kemal abimle tanışmam da bu şartlarda oluşmuştur. Zamanın bu çok çalışkan Ziraatçisi, büyük bir idealizmle Bolu Ziraat Teşikilatını Oda'dan çıkarıp tarlaya ve bahçeye sokma başarısını göstermiştir. Bolu'da elma bahçeciliği Kemal Eker abimin eseridir. Hiç durmadan, duraksamadan Bolu'ya çok sayıda elma bahçesi kazandırmıştı. Hey gidi günler hey!.. Muhterem abimin bu başarısını 22 Eylül 1961 günlü Abant gazetesinde bakınız nasıl değerlendirmişim:

  "Bolu Ziraatinde Yeni Bir Merhale: Meyvacılık

  Teknik Ziraat Müdürlüğü'nün son senelerde sistemli bir çalışma ile geliştirmeğe başladığı meyvacılık konusunda elde edilen neticeleri evvelki gün müşahede etmiş bulunuyoruz.

  Merkez Ziraat Teknisyeni Kemal Eker'in nazik davetine benimle birlikte icabet edenler, Civril Köyündeki elma ve armut fidanlarını Bolu meyvacılığının başarılı ilk adımı olarak tetkik etmek fırsatını kazandılar.

  Azami 8, asgari 2 yıllık fidanlar gönüller okşayıcı bir manzara ile, Ziraat Teşkilatı'nın yerinde çalışmasını teyit eden canlı misaller halinde karşımızdaydı.

  Bolu'da meyva olmaz gibi karakuşi bir hükümle malül zihniyete karşı, meyvacılığı kökleştirmek ve bu topraklar için iyi bir gelir kaynağı yapmak gayesiyle hareket edildiği derhal belli oluyor.

  Bu davaya gönülden inanmış ve feragatle mesal göstererek başarının müşahhas örneğini vermiş bulunan Kemal Eker'in izahati calibi dikkat:

  (- Bolu'yu memleketin en büyük meyva istihsal sahalarından biri olarak görebiliriz) diyor. Kemal Eker, Köylünün bu işe yeniden yeniye sarıldığını, Ziraat Teşkilatı'nın yetiştirdiği fidanları 1 liraya veya parasız ihtiyaç sahiplerine devrettiğini, bakımını üzerine aldığını ve sık sık kontrollerde bulunduğunu da izahat meyanında öğreniyoruz.

  Amasya cinsi elma zor yetişiyor buralarda. Bunun yerine Çıtak ve Cidekar denilen cinsler toprağı sevmişler. Kadife renkli 200-250 gr. ağırlığındaki elmaları dallar çekmiyor. Bu durum karşısında sevinmemek kabil değil. İnşallah teşkilatın çalışması, köylünün işin büyük maddi kazancını bizzat görmesi, hayalleri hakikat yapacak ve Bolu bir meyva diyarı olacak. Bunda şüphe edilmemelidir.

  Merkez Ziraat Teknisyenliği mensuplarına başarılı çalışmalarından dolayı, daha büyük muvaffakiyetlere intizar ettiğimizi ifade ile tebrik ve teşekkürler..."

  Kemal abi memuriyeti noktaladıktan sonra Bolu Ziraati'ne hizmete devam etti. Gerek fizikman gerekse huy ve güleryüz olarak kendisinin tıpa tıp kopyası olan oğlu sevgili kardeşim Ulvi Eker'le birlikte açmış olduğu Zirai Mücadele dükkanıyla ömrünün sonuna kadar Bolu'nun hizmetinde oldu. Son yıllarda bana da bulaşan bahçe kültürü nedeniyle arada bir Kemal abinin dükkanına giderdim. Kendisinin fikirlerini alır, bahçeme gerekli tohum ve ilaçlardan da edinmek isterdim. Belki de, eski hukukumuz nedeniyle satın almak istediğim her şeyin (- Bu da bizden olsun) diyerek parasını almak istemezdi. Kemal abinin mutlu ve huzurlu bir şekilde bu dünyadan ayrıldığını zannediyorum. Ama, yine de üzüntümüz büyük. Ailesi efradına bilhassa sevgili oğlu Ulvi kardeşime başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

  MEMURİYET VARSA TAYİNDE OLACAKTIR

  Bolu'daki görev süresinin uzunluğu nedeniyle kırılması güç bir rekora imza atan sevgili kardeşim sevgili eniştemiz Uğur Gür'de memuriyetin kuralları gereği Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne atanarak aramızdan ayrılmış bulunuyor. Geçmiş yazılarımın kendisinden bahsettiğim bölümlerinde hep iyiyi ve güzeli anlattık. Eleştirilerimiz de aramızdaki abilik- kardeşlik münasebetlerimiz nedeniyle hep yapıcı oldu. Türkiye'nin bizim ölçülerimize göre sıra dışı Müdürlerinden biri olduğunu her zaman söylediğimiz Uğur Gür kardeşimize yeni görevinde başarılar diliyorum. Bizim değer yargılarımız tayinlerle değişmeyeceğinden, sayın Valimizin Gür ailesi onuruna verdiği yemeğe eşimle birlikte katıldığım gibi, Emniyet Müdürlüğü?ndeki uğurlama törenine de yine eşimle birlikte katıldım. Hiç şüpheniz olmasın ki sevgili Uğur Gür veda töreninde açıkladığı gibi eğer 17 ay sonra emekli olup Bolu'ya gelirse Yener abisi O'nu yine Bolu Emniyet Müdürüymüş gibi kucaklayacaktır.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Milli mücadelelere şahsî hırs değil, milli ideal, milli onur sebep olmuştur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Sincan Hurdacı