BolununSesi, yazılmayanları ve yazılamayanları yazar

UMUT ORAN'DAN MUHTEŞEM VEDA

Yener Bandakçıoğlu

  10 Ocak 2005

  Dün akşam - Cumartesi- İstanbul'da muhteşem bir vedanın konuğu ve tanığıydık. Domino Tekstil Fab-rikamızın genç ve çok yakışıklı patronu sevgili karde-şim Umut Oran'la ilgili, fabrikanın temelinin atılışından bu güne kadarki gelişmeleri ele aldığım yazılarım okurlarımın belleğindedir. Bu sevgili kardeşim bilindiği gibi, Türk Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe çok kısa bir süre içerisinde büyük başarılara imza atarak Türkiye Giyim Sanayiciler Derneği Başkanlığına ve daha da önemlisi Uluslararası Hazır Giyim Federasyonu Başkanlığına seçilmişti.

  Biz de yukarıda ifade ettiğim gibi onun başarılarıyla bir Bolulu olarak duyduğumuz onuru, her zeminde ve her fırsatta ifadeden geri kalmamıştık. Umut kardeşim, görevinin Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulunca bir ilk olarak iki yıl daha uzatılmasına rağmen yani daha bir yıl daha başkanlık yapabilme imkanına rağmen görevini başkan yardımcısına - muhteşem gecede tanışma onuruna eriştiğimiz saygıdeğer Aynur Bektaş hanımefendiye - bırakma kararını almış.

  İstanbul Çırağan Palace Hotel Kempinski Balo Salonunda gerçekleştirilen devir teslim töreni her yönüyle muhteşemdi. Artık tekstilde ve hazır giyimde dünya çapında firmalarımız ve dünya çapında yetişmiş elemanlarımız ve yöneticilerimiz var. Umut kardeşimin son yıllarda gösterdiği büyük yöneticilik performansı elbetteki bu sonucun alınmasındaki en büyük etkenlerden birisi. Gecede salonu dolduran 1500'e yakın davetlinin hem eski başkanı hem yeni başkanı heyecanla alkışlamaları, onların birlik ve beraberliklerinin, birbirlerine sevgi ve saygılarınının ve sektörlerine duydukları güvenin ne derece sağlam temellere oturduğunun da göstergesiydi.

  Fabrikasının Bolu'da olması nedeniyle kendisini en az bizler kadar Bolulu sayan Umut Kardeşim, Bolulu konuklarını salonun en güzel yerinde misafir etme nezaketini de göstermişti. Bolu protokolüne ayrılan masa salonun en mutena masasıydı. Protokol masasının dışında Bolulu dostlarımız sayın Şerafettin Erbayram ve Hayriye Erbayram hanımefendi, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyemiz Mustafa Gülay, Domino Tekstil Fabrikası Müdürü İsmail Karaca ve Domino Tekstil Fabrikası İmalat Müdürü Nejat Bilge de davetliler meyanındaydı. Salonun büyüklüğü nedeniyle göremediğim diğer hemşehrilerim varsalar onlardan da özür diliyorum.

  Bence gecenin en anlamlı tablolarından biri de Ticaret ve Sanayi Odamızın, Umut Oran'a bir plaket takdim etmesi oldu. Bundan bir süre önce "Umut Oran Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Olmalıdır" diye yazdığımda neredeyse bir ayaklanma gerçekleştiren Ticaret ve Sanayi Odamızın aradan geçen günler içinde Umut Oran'a plaket verme aşamasına gelmiş olmasını büyük bir memnunlukla gözlemlediğimi açıklamalıyım.

  Hafta içinde sevgili kardeşim Umut Oran'dan bir mektup aldım. Umut, bu mektubunda görevi bırakmasıyla ilgili çok çarpıcı açıklamalar ve tespitler yapıyor. Kendisinin aynı zamanda iyi bir kalemşör olduğunu da böylece öğrenmiş oluyoruz. Bolununsesi'nin Yazı İşleri Müdürlüğünü ve Başyazarlığını yaptığım süreçte bana gelen okuyucu mektuplarını çok iyi bir biçimde değerlendirdiğim ve bunların bazılarına bolununsesi'nde köşe yazarlığı teklif ettiğim bu mektup sahiplerince çok iyi bilinir. Bolununsesi'ne köşe yazarı olmasını teklif ettiğim değerli dostlarımdan bazıları köşe yazarlığını bıraktılar. Ama muhterem M. Yaşar Eyüboğlu hocam doyulmaz üslubuyla hala aramızda. Şimdi de aşağıda noktasına virgülüne kadar okuyacağımız Umut Oran'ın mektubundan sonra bu defa da kendisine köşe yazarlığı teklif ediyorum. Dilerim beni kırmaz.

  "Sayın Yener Bandakçıoğlu
  Bolununsesi Gazetesi

  Sevgili Yener Ağabeyciğim,

  Bilindiği üzere, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği'nde başkanlık iki yıl süreli dönemler olarak yapılmaktadır. 2004 yılının kritik bir yıl olmasından dolayı yapılan tüzük değişikliği ile bana 2 yıl daha görev yapma yetkisi verilmişti.

  Ben de 2 yıldır yapmış olduğum bu onurlu göreve ancak bir yıl daha yani 2005'e kadar devam edebileceğimi ve bir yıl sonra bu görevi yönetim kurulundan bir arkadaşıma bırakacağımı bildirmiştim. Birinci yılın sonunda başkanlıktan istifa edeceğimi ancak yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmeyeceğimi, görev verildiği taktirde yönetim kurulu üyesi, eski başkan sıfatıyla göreve devam edeceğimi ifade etmiştim. Bu kararı almamdaki nedenleri size şöyle sıralayabilirim;

  Birinci neden demokrasiye inanmalı ve katılımcı olmalıyız. Katılımcı demokrasi çok sesliliktir. Başkanlık değişimleri kurumlara çok seslilik, renklilik ve dinamizm getirir.

  Kurumlarda başkanlık kişilerin tapulu malı olmamalıdır. Gönüllülük esasına dayanan, kişisel hiçbir menfaaat beklemeden yapılan bu görevlerde çok uzun süre kalmamak gerekir. Bu tür kurum ve kuruluşlarda amaç etiket değil, hizmet olmalıdır.

  Bir başkanın kendi dönemi içindeki en önemli sorumluluğu, kurumunun geleceğinin sağlıklı ve sağlam temeller üzerinde yürümesini sağlamaktır. Bu nedenle bir başkan, kendisinden sonra gelecek başkanın da belirlenmesinde, seçilmesinde ve hazırlanmasında sorumluluk sahibidir.

  Son çeyrek asır gibi kısa bir zamanda, ülke ekonomisi için önemli katmadeğer yaratan, ülke ekonomisinin, üretim, istihdam, yatırım politikalarının yapı taşı olan Türk Hazır Giyim ve Tekstil Sektörü gerek uluslararası gerek ulusal, önemli başarılara imza atmıştır.

  Ulusal hedefleri ilke edinmiş, Türkiye'nin içinde bulunduğu sosyal, siyasi ve ekonomik sorunların bilincinde olan ve bu sorunlara çözüm üretiminde sorumluluk bilinci içerisinde hareket eden, gönüllü, karşılık beklemeden örgütlü sivil toplumun gereğine ve önemine inanmış olan, TGSD, siz değerli basın mensubu dostlarımızın her zaman yapıcı desteğini bulmuştur.

  Üç yıldır büyük onur duyarak yaptığım TGSD başkanlığım süresince, gerek Dünya Hazır Giyim Federasyonu (IAF 2003) başkanlığım, gerek Avrupa Hazır Giyim ve Tekstil Federasyonu görevim süresince (Euratex Yönetim Kurulu üyesi ve Hazır Giyim Kanadı Başkanlığım halen devam ediyor) şahsım ve yönetim kuruluma göstermiş olduğunuz destekten dolayı teşekkür ederim.

  Bundan sonra, sosyal adaletin hakim olduğu, hukukun her alanda üstün tutulduğu, rekabetçi ve dinamik bir ekonomik yapının gerçekleştiği, her yurtdaşın düşüncesine, inancına, kimliğine özgürce sahip çıkabildiği demokratik katılımcılığın uygulandığı bir Türkiye'de yaşayabilmek için ulusal, sivil ve gönüllü hizmete imkan bulabildiğim her alanda ve zamanda devam edeceğimi bilmenizi isterim.

  Yeni Yılın ülkemize, size ve ailenize sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini dilerim.

  Umut Oran
  Yönetim Kurulu Başkanı
  5 Ocak 2005"

  Genç yaşında büyük başarılara imza atmış bu değerli kardeşimin Bolu'yla ilgili girişimlerine devam edeceğine ve Bolumuza daha büyük hizmetler yapacağına güvenim tamdır. Yeter ki biz Bolulular olarak onu destekliyelim. Ben de Umut kardeşime bu güzel satırlarındaki güzel duyguları için mukabil teşekkürlerimi sunuyorum.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Ücretsiz ön muhasebe programı Bartın Çekici