Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

"BOLU ZİRVESİ" Mİ DEDİNİZ?

Yener Bandakçıoğlu

  6 Haziran 2005

  Ülkemizin özel sektörde ki en büyük 3\'üncü Bankası olan Garanti Bankası bir süreden beri "Garanti Anadolu Sohbetleri" adıyla Anadolu\'nun çeşitli merkezlerinde aydınlatıcı ve o yörenin özel şartlarını kamuoyunun bilgisine sunma amaçlı toplantılar düzenliyor. Tabiatıyla, geçmiş toplantıların içeriği hakkında her hangi bir bilgi sahibi olmadığımız için 25\'incisinin yapıldığı ifade edilen Bolu Zirvesi üzerinde duracağız. Her ne kadar Bolumuzun, Türkiye\'nin en zengin ikinci ili olduğu söylenir durursa da Garanti Bankası bile Bolu toplantısını 25\'inci sırada yaptığına göre bu önemli bankamızda Bolu\'nun anca 25\'inci sırada olduğunu kabullenmiş mi acaba?

  Garanti Bankası Bolu Şubesi\'nin toplantıya son derece güzel bir şekilde hazırlandığını peşinen ifade etmemiz gerekir. Davetiyeler normal süreç içinde herkese ulaştırılmış olmalı ki Koru Seminer Salonu\'nda ki yoğun katılım, bir yerde Bolu Şubesi\'nin başarısı olarak da alkışlanabilir. Zirvenin iki bölümden oluştuğunu gerek bolununsesi Köşe Yazarı olarak aldığımız davetiyeden gerekse salona girişte dağıtılan yine kapsamlı bir şekilde hazırlanmış olan dosyadan anlıyoruz. Ancak davetiyede ki isimler ile salonda dağıtılan dosyada ki isimler arasında çok küçük iki fark var. Birincisi davetiyede açılış konuşmasının Garanti Bankası Genel Müdürü Sayın Ergun Özen\'in yapacağı yazılı iken, salonda dağıtılan isim listesinde Sayın Genel Müdür\'ün yerine, Sayın Genel Müdür Yardımcısı Turgay Gönensin\'in yazılı olduğunu görüyoruz. Her halde Sayın Genel Müdür önemli bir mazereti nedeniyle Bolu'ya gelemeyip yerine Yardımcısını görevlendirmiş olmalı. İkincisi de birinci davetiyede olmayan Sayın Valimiz Ali Serindağ\'ın konuşmaları.

  Toplantının saat 15.00\'de başlayacağı yazılı olduğundan her zaman ki hassasiyetimizle Tempra\'yı süresi içinde Koru\'ya gazlıyoruz. Saat tam 14.50\'de Koru\'dayız. Davet sahipleri konukları Koru\'nun ana girişinde büyük bir centilmenlikle karşılıyorlar. Karşılayıcılar arasında eski dostumuz Garanti Bolu Şubesi eski Müdürü Ender Balcı kardeşimizde var. Ender Balcı\'nın şu anda Garanti Bankası Orta Anadolu Bölge Müdürü olduğunu büyük memnuniyetle öğreniyoruz. Balcı\'ya ileriki yıllarda daha büyük görevler temenni ediyoruz.

  Toplantının ilk bölümünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Saffet Arolat yönetecek. Sevgili kardeşim Umut Oran oracık da beni Sayın Arolat\'la tanıştırıyor. Sayın Arolat son derece sakin yapılı, konuşmalarında ölçülü. Toplantının saat 15.00\'de başlayacağı ilan edilmiş ise de her zaman ki alışkanlığımız burada da kendini gösteriyor ve panalistler ancak 15.20\'de yerlerini alıyor. Sayın Arolat\'a göre gecikmenin nedeni (-Dışarı da bir grup var. Onları bekliyoruz. Onlar girerken toplantımız bölünmesin) gerekçesi. bolununsesi\'nde ki yazılarım bu şekilde geç başlayan toplantılarla ilgili eleştirilerimle doludur. Hatta okuyucularımın çok iyi hatırladıkları gibi bu gecikmeler Sayın eski Valimiz Mehmet Ali Türker\'le aramızda bir parolanın oluşmasına neden olmuştu. Sayın Vali ve ben toplantı başlamadan önce evvela saatlerimize bakardık. Sayın Turgay Gönensin ile Sabahattin Yamaner\'in konuşmalarından sonra Valimizin konuşmalarına sıra geldiğinde Sayın Valimizin Salonda olmadığını gördük. Yaptığımız kısa bir soruşturmada Sayın Valimizin Gerede\'ye gelen Orman Bakanımız Sayın Osman Pepe\'yi karşılamak mecburiyeti nedeniyle konuşma saatinde Koru\'da olamadığını öğrendik. Böylece Sayın Vali daha sonra Tavukçuluk bölümünde söz almak zorunda kaldı.

  Bu günkü -Pazar- gazetelerde okuduğumuza göre Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan artık bu manasız karşılama ve uğurlamaları çok güzel şartlara bağlamış. Bundan sonra Bakanlar ancak Vilayet önünde belirli sayıda protokol görevlisi tarafından karşılanacaklar. Okul öğrencilerinin karşılama ve uğurlamalara katılması da kesinlikle yasaklanmış. Şunu söylemek istiyorum. Şayet Sayın Başbakanımızın bu genelgesi bilfarz Perşembe günü yayınlanmış olsaydı, Sayın Valimiz Sayın Orman Bakanımızı karşılamak için Gerede\'ye gitmemiş olacaktı.

  Ticaret ve Sanayi Odamızın değerli Başkanı A. Sabahattin Yamaner kardeşimin Bolu'yla ilgili genel sunumundan sonra söz artık Türkiye\'nin en medyatik iktisat Profesörlerinden biri haline gelen Sayın Asaf Savaş Akat\'a verildi. Sayın Kemal Derviş\'in Amerika\'dan ülkemize bir kurtarıcı gibi gönderildiği ilk günlerde Kemal Derviş\'in evinde kaldığı Sayın Hocamız, "Dünya Ekonomisi ve AB Sürecinde Türkiye Ekonomisi" konusunu kendine özgü esprili hitabıyla değerlendirdi. Ekonomiden hele Avrupa Birliği\'nden hiç anlamadığım için Sayın Hocamızın konuşmasını değerlendirecek durumda değilim. İkinci konuşmacı TÜSİAD Avrupa Birliği Temsilcisi olduğu ifade edilen Sayın Dr. Bahadır Kaleağası\'ydı. Çok genç konuşmacı, salonda söylendiğine göre konusunun bir numaralı uzmanlarından biriymiş. Ancak biraz önce ifade ettiğim gibi bu değerli konuşmacının "AB Süreci Bağlamında KOBİ\'leri Bekleyen Fırsatlar" başlıklı sunumu da ekonomiden anlamadığım için benim için güme gitti. Aklım fikrim bu kadar güzel hazırlıktan ve bu kadar güzel ev sahipliğinden sonra Bolu için neler yapılabilir, neler yapılmalıdır mesajını alabileceğim bir konuşmadaydı. Ancak daha sonra ki bölümde ele alınan Tavukçuluğumuzda da bu mesajı alamadığımı itiraf etmeliyim.

  Bolu Ticaret ve Sanayi Odamızın çiçeği burnundaki Meclis Başkanı sevgili kardeşim Umut Oran "Bölgesel Kalkınma Aracı Olarak Turizm" başlıklı konusunda Bolumuzla ilgili güzel şeyler söyledi. Artık Türkiye çapında bir firma haline gelen Umut, Bolu Turizminin gelecekte çok olumlu bir noktaya gelebileceğini bir Sanayici olarak söylerken, Bolu'nun bir DAVOS olabileceğinin de altını çizdi.

  Geçenlerde, yıllardan beri Bolu'nun sanayileşmeyle kalkınabileceğini savunan bir yazar, bir politikacı ve de her şeyden önce bir Bolulu olarak görüşlerimin değiştiğini bolununsesi\'nde 28 Haziran 2004 günü yani bundan 1 yıl kadar önce "SANAYİ ÖLDÜ YAŞASIN TURİZM" başlıklı yazımda ifade etmiştim. Sanayimizin hepten öldüğünü üstüne basa basa yineleyebiliriz. Baksanıza Teşvik Tedbirlerinden istifade edecek il sayısı 49\'a yükseltildi. Türkiye 2\'incisi(!) zengin Bolu yine listede yer alamadı. Turizm konusunda Bolu'ya fark atan Kastamonu bu defa da Teşvik Tedbirleri\'nden istifade edecek. Birkaç sene sonra Kastamonu\'yu tanıyamayacağız.

  Turizmci olduk ya, Umut kardeşimin konuşmasından sonra söz alan Yazar Sevan Nişanyan kürsüye çıktığında gözlerim fal taşı gibi açılıyor. İşte Bolu için mesaj verecek en yetkili kişi diyorum.

  Sayın Sevan Nişanyan bilindiği gibi hem Türkiye\'nin önde gelen turizm yazarlarından biri hem de bizzat turizm işletmecisi. İzmir\'in Şirinyer Köyü\'nde eşiyle birlikte gerçekleştirdiği turizm mucizesi günlerce konuşulup yazıldı. Hatta Sayın Nişanyan köydeki evleri restore edip turizme kazandırdığı için hapislerde bile yattı. Elbette ki böyle bir kişinin bizlere yol göstermesi gerekiyordu. Nitekim Nişanyan bu görevi yerine getirdi. Sayın konuşmacı, Sabahattin Yamaner kardeşimin açıkladığı Bolu'da 4900 yatak, 210 bin yerli turist 20 bin yabancı turist sayısının çok az olduğunun altını çizdi. Bolu'da olağanüstü güzel bir coğrafya olduğunu, bunun değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Nişanyan\'a göre artık dış turizmde organize turların yerini yavaş yavaş kendi başına tatil yapma olgusu alıyor. Turistler gittikleri yerde özel bir şeyler arıyorlar. Doğa arıyorlar, tarih arıyorlar, keçi kokusu duymak istiyorlar, taban tahtaları gıcırdayan otellerde yatmak istiyorlar. Bu otellerde ruhların da dolaşması lazım. "Şale Turizm"i adıyla anılan dağ başındaki bir çiftlik turistleri cezbediyor. Acaba Bolumuzda bu örnekleri kapsayan kaç tesisimiz var. Bütün bunları alt alt koyduğmuzda turizmde de Bolu'nun adını duyuramayacağımız anlaşılıyor. Sayın Nişanyan\'dan bir darbe daha alıyoruz; (-Termal turizm artık Almanya\'da bile tarihe karıştı).

  Epeyce uzun süren bu ilk bölümden sonra kahve molası veriliyor. Yukarıda söylediğim gibi Garanti Bankası Bolu Şubesi\'nin organizasyonu fevkalade olduğundan kahve ve çay ikramının da çok makbule geçtiğini katılımcıların hal ve hareketlerinden anlıyorum.

  İkinci bölüm tavukçuluk sektörüyle ilgili. Bu kısmın yöneticisi Sayın Prof. Dr. Rüveyde Akbay hanımefendi. Unvanlarının arasında Dünya Bilimsel Tavukçuluk Derneği Başkanı gibi çok önemli bir sıfatta olan Sayın Profesörün konuşmaya başladığı sırada ilk bölüme katılan değerli katılımcıların salondan ayrılmış olduklarını görüyoruz. Elbetteki bu katılımcılar profesyoneller. Belki de profesyonel olarak geldikleri Bolu'dan sonra İstanbul\'da da başka bir etkinliğe profesyonel olarak katılacaklar.

  Bolumuz malum Türkiye\'mizin bir numaralı kanatlı hayvan bölgesi. Panale verilen bilgilere göre 2004 yılında Türkiye üretiminin %25\'i Bolu'dan karşılanmış. 2004 yılında Mudurnu Tavukçuluk\'un kapalı olduğunu ve üretim yapamadığını düşünürsek tavukçuluk sektöründeki yerimiz gayet açık bir şekilde ortaya çıkıyor. Eğer Mudurnu Tavukçuluk\'da devrede olsaymış, payımızın %35\'lere çıkacağını söylemiş olabilirdik. Bu bölümde sunuş konuşması yapan Sayın Prof. Dr. Rüveyde Akbay\'dan sonra sırasıyla Sayın Süleyman Öztürk(Erpiliç), Sayın Şerafettin Erbayram(Bolca Hindi), Sayın Mustafa Aksoy(Akpiliç), Sayın Dr. Sait Koca(Beypiliç) ve Sayın Ömer Görener(Banvit) konuştular. Türk Hindi Sektörü\'nün öncüsü olduğunu yine bu sütunlarda geçmiş yıllarda yazdığım Şerafettin Erbayram kardeşimin ifadesinden anladığımız, hindi sektöründe de Türkiye çapında %15-20\'lik bir paya sahibiz. Konuşmacılar oy birliği etmişçesine bürokrasiden yakınıyorlar ve Hükümetin sorunlarına ilgisiz kaldığını ifade ediyorlar. Tavuk yeminin ana hammaddesi olan Mısır\'ın en pahalı maliyetinin Türkiye\'de olduğunu bu pahalı maliyetin fiyatlara yansımasıyla Dünya pazarlarında ki rekabet gücümüzün azaldığını söylüyorlar. Bir tarım ülkesi olan Türkiye\'nin Mısır\'ını dışarıdan ithal etmesinde bir çarpıklık var gibime geliyor. Sayın Maliye Bakanımızın oğlunun ucuz fiyatla Mısır ithal ettikten sonra Mısır fiyatlarının yükseltilmesindeki garipliği de buraya not alalım. İnşallah yeni Tarım ve Köy İşleri Bakanımız tavukçularımızın bu çok önemli sorununa el atar. Evet özetlersek tavukçuluk sektöründe de Bolumuz için çarpıcı mesajlar alamadığımı itiraf etmeliyim. Bu gün Bolumuzun ve Bolu turizminin karşısına en büyük düşman olarak dikilen ve güzel Bolu ovasını fevkalade çirkinleştiren ve her gün bir yenisinin inşa edilmekte olduğunu gördüğümüz tavuk kümeslerinin başka bölgelere kaydırılması konusunda hiçbir konuşmacıdan tek kelime dahi alamadık. Bu konunun çok acil bir biçimde gündeme gelmesi gerekmektedir.

  Şimdi gelelim zirve toplantısındaki bana. Yukarıda toplantıya bolununsesi köşe yazarı olarak davet edildiğimi söylemiştim. Yıllarca önce yine bu sütunlarda, bolununsesi\'nde ki köşe yazarlığımda ki şöhretimin Boluspor Başkanlığı\'ndaki şöhretimi geçmek üzere olduğunu yazmıştım. Bakalım aşağıdaki cümlelerimi okuyunca bana hak verecek misiniz? Toplantıyı bitirip aşağıda ki ikram salonuna inmek üzereyken üst kat merdivenlerinin başında orta boylu, tıknaz, hafif şişman, çok güler yüzlü ve beyefendi bir kişi ile karşılaşıyorum. Daha önce hiç görmediğim bu kişi Sayın Valimizle ayaküstü görüştükten sonra bana dönüyor ve (-Yener Bey, birader nasıllar) diyor. Birader malum oğlum Cumhur Bandakçıoğlu. Allah Allah bizim biraderi soran bu beyefendi kim ki? Muhatabım kartını uzatıyor ve tanışıyoruz: Mehmet Erdem Garanti Bankası Genel Sekreteri/Ankara. Kendisine tanışmamızdan sonra ki ilk sözlerim biraderi tanıtmak oluyor(-Beyefendi Bolu'da herkes bana Yener abi der ve ben bu hitaptan çok hoşlanırım. Herkes bana bu şekilde hitap ettikçe oğlumda bana Yener Abi demeye başladı. Baktım olacak gibi değil, bende artık ona birader diyorum) Sayın Erdem\'le ikram sırasında da birlikte oluyoruz. Kırşehirli olduğunu öğreniyoruz. Boluspor\'un şanlı tarihinde ki Sinan ve Şükrü\'nün Kırşehir\'den transferlerini konuşuyoruz. Sayın Erdem bolununsesi\'nin son sayısını yakışıklı Müdürümüz Mehmet Şerefoğlu\'ndan aldığını ve Neagu\'yla ilgili yazımı da yolda okuyacağını söylüyor. İşin peşini bırakmıyorum. Meğer Sayın Mehmet Erdem de bir bolununsesi okuyucusuymuş. Ankara\'da Bölge Müdürü Ender Balcı kardeşimin internetten takip ettiği bolununsesi\'ni onunla birlikte devamlı takip eder ve okurmuş. Bunca yoğun işlerine rağmen bolununsesi\'ni okuyan ve biraderi sorma nezaketini gösteren Sayın Erdem\'e yürek dolusu teşekkürler. Yine Salonda verilen çay molası sırasında kendisine henüz hoş geldine gidememe nezaketsizliğini gösterdiğim yeni Tarım Müdürümüz Abdullah Öztürk\'le bilvesile yan yana geliyoruz. Şerafettin Erbayram kardeşim bizi tanıştırmak istiyor. (-Sayın Müdürümüzü bolununsesi\'nde ki fotoğraflarından ve haberlerden tanıyorum) Sayın Müdür de (-Bende Yener Abiyi bolununsesi\'nden tanıyorum. Bolu'ya gelmeden ilk okuduğum yazı internetten onun "Patates Profesörünün Kaygıları" başlıklı yazısıydı) diyor. Allah nasip ederse ilk fırsatta Sayın Müdürümüzü ziyarete gideceğim.

  Yukarıdaki gerek panelle gerekse benimle ilgili görüşlerim benim kişisel görüşlerimdir. Belki panelin son derece etkili olduğunu söyleyenlerde çıkabilir. Herkese saygılıyız. Profesyonelce de olsa amatörce de olsa Bolu'ya gelip zamanlarını harcayan herkese teşekkür ederiz. Ama asıl teşekkürümüz Bolu'da ilk defa böyle bir uygulamayı yapan Garanti Bankası\'na ve Bolu Şubesi\'nin başta yakışıklı Müdürümüz Mehmet Şerefoğlu olmak üzere tüm personelinedir. Organizasyonun fevkalade mükemmel olduğunu bir kere daha belirterek masum bir eleştiriyi de buraya sıkıştıralım. Toplantıya ilk gelenlerden biri olmamıza rağmen toplantının ilk bölümünden sonra ayrılanlara verilen not defterlerinden alamadığımı itiraf etmeliyim. Bu aksaklığın toplantıya bu kadar yoğun bir katılımın beklenmemesi sonucu olduğunu zannediyorum.

  Satırlarımızı emeği geçen herkesi bir kere daha kutlayarak noktalayalım.

  SÜHA ALPARSLAN\'A TEŞEKKÜR VE DE ÖZÜR

  Boluspor\'umuzun eski başkanlarından sevgili kardeşim Süha Alparslan Bolu Gündem refikimizdeki sütununda Boluspor\'la ilgili o nefis üslubuyla yine döktürmüş. Bir bölümünde adımızın da geçtiği Süha\'nın yazısını aslında bu hafta aynen sütunuma alacaktım. Bu haftaki yazımın uzunluğu nedeniyle önümüzdeki hafta diyor, Süha\'ya teşekkürler ediyorum.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak