Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bolu'nun Büyük Kaybı

Yener Bandakçıoğlu

  12 Ağustos 2018

  Hafta içinde Bolu ili için her yönüyle büyük bir kayıp yaşadık. Eski milletvekilimiz ve Boluspor Başkanımız, Mudurnu'nun değerli evladı Tevfik Türesin'i ebedi âleme uğurladık. Geçmiş yıllarda Mudurnu'da tavukçuluğun T si bile bilinmezken bu küçük ilçemize Tavukçuluğu getiren ve bütün Türkiye çapında bir marka haline sokan sevgili abimiz Tevfik Türesin Yüce Allah'ın rahmetine kavuştu. Benim Tevfik Abi ile münasebetlerim uzun yıllar öncesine dayanır. Ben 1977 yılında CHP İl Başkanı ve CHP Bolu Belediye Başkan adayı iken o da CHP Mudurnu Belediye Başkan Adayı idi. Her ikimiz seçim sonuçlarında Bolu ve Mudurnu Belediye Başkanı olamadık. Gerçi Tevfik Abi'nin Mudurnu Belediye Başkanlığı'nı kazanamaması Mudurnu için büyük bir talih oldu. Bu küçük Anadolu kasabası Tevfik Abi'nin yorulmaz ve tükenmez enerjisiyle yavaş yavaş tavukçuluk alanında kendini göstermeye başladı ve ortaya dev bir sektör çıktı. Tevfik Abi'nin çalışmalarıyla Mudurnu ismi Türkiye'nin gündemini oturdu. Anadolu'nun birçok yöresi tavukçuluğun ne olduğunu Tevfik Abi sayesinde öğrendi. Gerçi Ege ve İzmir dolaylarında da tavukçuluk vardı. Bunların içinde Henry Benezus isimli vatandaşımızın çalışmaları da kayda değerdi. Daha sonraları Tevfik Abi sayesinde Henry Benezus la tanışma fırsatını yakaladım. Bu mümtaz insan yani Henry Benezus o yıllarda Tevfik Abi'nin dostluğu ve arkadaşlığı nedeniyle hep Boluspor'un yanında oldu. Zamanla Mudurnu Tavukçuluk Tevfik Abi'nin büyük gayretleriyle Türkiye'nin en büyük tavukçuluk firmalarında biri haline geldi.

  Tevfik Abi yaradılış itibarıyla fevkalade beyefendi ve insancıl birisiydi. Günler geçip Mudurnu Tavukçuluk Türkiye'nin en büyük firmalarından biri haline geldiğinde beyefendiliğini ve müstesna tevazuluğunu bir gün bile kaybetmedi. Eski dostluğum nedeniyle her zaman yanında özel bir yerimin olduğunu söylemeliyim. Daha sonraki yıllarda Doğru Yol Partisi'ne girdi ve bu partiden Bolu Milletvekili seçildi. Bolu'da ki siyasi konjonktürü çok yakından takip eden birisi olarak şunu açıklıkla ifade ediyorum. Tevfik Abi Mudurnu'ya ve Bolu'ya çok büyük hizmetler yaptı. Hafızam beni yanıltmıyorsa Tevfik Abi'nin Bolu'ya yaptığı hizmetleri şöylece sıralayabiliriz. (Gerçi bu hizmetlerini gerçekleştirdiği zamanlarda teker teker sütunlarıma almıştım) 1- Abant'ın Düzce'ye bağlanmasını önlemek. 2- Mengen Gentaş fabrikasının üçkâğıtçı tüccarların eline geçmesinden kurtarmak. 3- Bolu Patates Fabrikası'nı kurmak. 4- Tavukçuluğu zirveye taşıyarak Mudurnu ve Bolu'da bir sektör yaratmak. 5- Sünnet Gölü'nü Bolu Turizmi'ne açmak...

  Tevfik Abi, fevkalade bonkör bir kişiliğe sahipti. Sofrasında ağırladığı kişilerin sayısını şu anda söyleyemem. Bugüne kadar safrasına konuk olanların sayısı tahmin ediyorum cenazesine katılanların sayısından fazlaydı. Bende gerek Boluspor'daki görevlerim, gerekse yerel gazeteciliğim nedeniyle sofrasına birçok kez konuk olmuş birisiyim. Bu arada evlatları Oktay ve Uğur Türesin'in de babalarının tevazusunu bonkörlüğünü takip ettiklerini söylemeliyim.
   
  Tevfik Abi hakkında daha birçok şeyler yazabilirim. Ancak yazımın konusu bu değildir. Benim asıl üzerinde durmak istediğim cenaze törenine katılanlarının sayısının olması gerektiğinin altında kalmasıdır. Atalarımız çok güzel bir söz söylemişler; 'Ölmeye Gör” ! Eğer Tevfik Abi, Doğu illerinden birinde bu hizmetleri yapmış olup ölseydi. Herhalde yer gök yıkılırdı. Mesela, Mudurnu Belediyesi cenaze ilanını verip tüm dükkânların 2 saat kapanacağını ilan edip halkı cenaze törenine davet edebilirdi. Bu konuda daha çok söylenecek sözüm var. Ancak o muhterem kişiyi rahatsız etmemek, yaşayanları da üzmemek için bu konuyu fazla irdelemiyorum. Tahmin ediyorum Mudurnu'ya bir Tevfik Türesin daha gelmeyecektir. Sevgili Abi'me Yüce Allah'tan rahmetler, kederli ailesine, oğulları Oktay ve Uğur kardeşlerime başsağlığı ve sabırlar dilerim.

  Fotoğraf: Türesin Ailesi ile geçmiş yıllarda bir  yemekteyiz. Soldan sağa, Ben,  Muzaffer Resne, Tevfik Abi, Oktay Türesin, Uğur Türesin ve Cennetmekân Nihat Alpat Öztürk.

  • Akman 3 Mart 2019 . 01:50

   ALLAH RAHMET EYLESİN

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak