Okuduğunuz gazeteye destek olabilirsiniz

Yol boyu Turistik Tesislerimizin İçinde "Efruze" Bir Yıldız Gibi Parlıyor

Yener Bandakçıoğlu

Yol boyu Turistik Tesislerimizin İçinde "Efruze" Bir Yıldız Gibi Parlıyor
  30 Mart 2017

         Yol boyu Turistik Tesislerimizin İçinde “Efruze“ Bir Yıldız Gibi Parlıyor

          Eskiden beri E-5 (şimdinin D-100 'ü) imkanlarından bir türlü istifade edemediğimiz bir gerçektir. Bolu'muz, Ankara ve İstanbul güzergahında adeta cetvelle yerleştirilmiş bir konuma sahip olmasına rağmen bu konumun imkanlarından bir türlü istifade edememiştir. Eskiden beri E-5'in imkanlarından Düzceli kardeşlerimiz yararlanmışlardır.

        Son yıllarda E-5'in Bolu'dan geçen bölümü biraz hareketlenmişse de bu hiçbir zaman Düzce ölçüsünde olmamıştır. Yıllarca önce Ankara'dan ve İstanbul'dan hareket eden özel vasıta sahipleri mutlaka Bolu'ya uğrarlar ve ismi hala hafızalarda olan “İdris Lokantası”nda öğle ve akşam yemeklerini yiyerek yollarına devam ederlerdi. Meşhur İdris Usta, öldükten sonra sevgili oğulları Abdullah ve İsmail tüm iyi niyetlerine rağmen babalarının bu güzel mirasını idame ettirememişlerdir. Zamanla İdris'in ismi dahi değişti. Bilmiyorum nedendir İdris'in yeni murisleri babalarının bu ismini niye idame ettiremediler.

       Karayolu trafik güzergahının E-5 dediğimiz bölümünün Bolu'dan geçmesi yine anlamadığım bir sebeple Bolu'muza gerekli faydayı sağlayamadı.

        Bugünlerde E-5'in kenarında bulunan Adese Avm'sinin bahçesinde Bolululara ve yoldan geçen kişilere hizmet eden çok güzel bir lokanta var.

        “Efruze” isimli bu lokantada geçtiğimiz çarşamba ikinci defa yemek yedim.

         Meşhur eski futbolcularımdan Fatih Uraz İstanbul'da çok yakın arkadaşı ve dostu olan oğlum Cumhur Bandakçıoğlu'na telefon ederek (Cumhurcuğum Perşembe günü Ankara'ya gitmek üzere Bolu'dan geçeceğim. Bolu'dan geçerken elbette ki başkanımıza uğramadan edemem demiş.) Boluspor'un genel sekreterliğini ve başkanlığını yaptığım ve de bugünün Süper Ligi dediğimiz ligde oynarken bile bütün sertliğime rağmen tüm futbolcularım beni nedense çok severlerdi. Bu bakımdan Fatih'in böyle bir haber vermesinden çok mutlu oldum. Kendisine sevgili dünürüm Kazım Karsu'nun Opet'inde randevu verdim. Zaten son yıllarda alkolü ve oyunu bıraktığım için Karsu Petrol'den başka vakit geçireceğim bir yerimde kalmadı.

         Fatih oğluma telefonda bildirdiği gibi Perşembe günü Bolu'ya geldi ve beni Karsu Opet Tesisleri'nde buldu.

          Çok eski iki dost gibi daha doğrusu bir abi-kardeş gibi kucaklaştık. Fatih, Boluspor'a gelmiş geçmiş en kültürlü ve medeni futbolculardan biriydi. Bugüne kadar üç tane kitap yazmış ayrıca üçü de basılma aşamasında olan bir müellifti. Geçmiş günlerde Fatih'in kitaplarından aldığım alıntılarla köşe yazıları yazdığım eski okuyucularımın belleklerindedir. Fatih aynı zamanda çok başarılı bir spor yorumcusu ve müellifi oldu.

          Bilhassa Dijitürk'te çalışırken Türk futboluyla ilgili güzel programlara imza attı. Yine geçmiş tarihlerde bu programlardan birine beni de davet ederek naklen yayına çıkardı. Onunla çok güzel bir program yapmıştık.

         Fatihciğimin bu haber verişinden sonra kendisini sevgili dünürüm Kazım Karsu'ya ait Opet Tesisleri'nde beklemeye başladım. Çok geçmeden buraya geldi. Hepsinin ayrı ayrı benim nezdimde yerleri olan sevgili futbolcularım ne zaman Bolu'ya gelseler eski başkanlarını ziyaret etmeden geçmezler.

        Fatih'le, Karsu Petrol'de çaylarımızı yudumladıktan sonra öğle yemeği için hemen istasyonun yanındaki Efruze'ye gittik. Ne yalan söyleyeyim bu benim Efruze'ye ikinci gidişim oldu. Daha evvelde bir kere gitmiştim. Ancak ilk gidişimle son gidişim arasında gerek lokantanın sahipleri, gerekse ambiyansı üzerinde bir hayli değişiklik gözlemledim. Efruze'ye gidişimizde Karsu Petrol işletme müdürlerinden Belediyemizin eski meşhur yazı işleri ve hesap işleri müdürü sevgili Hüseyin Serin kardeşimde bize arkadaşlık etti. O gün hava pırıl pırıl güneşliydi. Efruze güneşli günlere hazırlık için bahçesini elden geçirmiş ve çok güzel bir biçime kavuşturmuştu. Biz ordayken sevgili meslektaşım avukat Berk Kutlukkaya ve sevgili eşi avukat Berrin Kutlukkaya ve arkadaşlarıda ordalarmış. Berk, hemen gelip eski başkanlarının elini öptü. Eşi Berrin'de en az Berk kadar saygılı ve sevgili bir meslektaşımdır. Ancak yanlarında kimlerin olduğunu arkaya bakmadığım için göremedim.

         Yemekte Boluspor'un eski tarihinden ve o şanlı günlerin hatıralarından bir çok konuyu görüştük. Fatih'in üslubu hiç değişmeden devam ediyormuş. Şu anda üç eseri basılmak üzereymiş. Söz arasında Efruzeyle patron olarak Sadık Dik beyefendi meşgul oluyormuş. Fuat Cosun ile Sezai Kenanoğlu kardeşlerimizde kendilerine yardımcı oluyorlarmış. Menü fevkelade zengindi. Bolu'da bir yenilik olarak bayan garsonlarımızda görevli. Bu garsonlarımızdan Nuriye Dilsiz kızımız hem fotoğraflarımızı çekiyor, hem de her şeyimizle meşgul oluyor. Yemekten sonra tekrar Opet Petrol'e döndük. Bugüne kadar bilmediğim bir şeyide orada öğrenmiş oldum. Meğer bizim çok sevgili arkadaşımız Nihat Başer, Fatih'in üniversite yıllarından arkadaşıymış. Biraz sonra Nihat Başer'de grubumuza dahil oldu. Nihat Başer'den sonra da yine Bolumuzun tanınmış simalarından Cahit Çıngı kardeşimizde geldi. Her başlangıcın bir sonu var. Bu güzel birlikteliğimizde Fatih'in Ankara'ya hareketiyle sonlandı.

         Hem Fatih'i, hem de diğer futbolcularımı her zaman Bolu'ya bekliyorum. Onların gelişi bana adeta bir gençlik aşısı yerine geçiyor.

         Efruze'de, meşhur kalecim Fatih Uraz'ı ağırlıyorum. Solda Fatih, ortada ben ve sağda Hüseyin Serin. Fotoğraf masa toplandıktan sonra çekildi. Fotoğraf Nuriye Dilsiz.

                                                             Yener Bandakçıoğlu 

  • Bolulu30 Mart 2017 . 16:53

   Efruze eskiden tek çeşit ıslama köfteydi şimdi çeşit ve lezzet artmış tebrik ederim herkese tavsiye ederim. İşletmenin arkadaşıdır reklam diye düşünüyorsanız gidin bir deneyin derim.
  • Muharrem Demirel30 Mart 2017 . 11:40

   20,30 ya da 50 sene sonra Sayın Yener Bandakçıoğlu’nun yazmış olduğu bu yazıyı okuyanlar, yazı içinde geçen yer ve isimlerle ilgilenecekler.
   Yani demem o ki;
   Yazının her şeyden önce Bolu tarihine ışık tutması açısından bir arşiv değeri vardır.
   Teşekkürler…
  • Beğendim30 Mart 2017 . 10:49

   Efruze 'de çalışan ve işletmecilerini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Çok nezih bir mekan. Ayrıca Karadeniz pidesini, ve desti kebabını mutlaka tatmanızı ısrarla tavsiye ediyorum.
  • Begenmedim 30 Mart 2017 . 09:25

   Efruze restaurant'i ve d100 sorununu anlatayim derken yaziniz bastan sona KARSU Petrol reklamina dönmüs, isletme müdürüne kadar yazmissiniz, bi tek pompacilar gecmemis yazida,yazinizi begenmedim.saygilarimla

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Cehaletle deha arasındaki gerçek fark nedir biliyor musunuz? Dehanın sınırları var cehaletinse hiçbir sınırı yoktur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Ücretsiz Muhasebe Programı