Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Gecikmiş bir teşekkür yazısı

Yener Bandakçıoğlu

  28 Kasım 2016

        GECİKMİŞ BİR TEŞEKKÜR YAZISI
        Uzun bir süreden beri yazılarıma ara verdiğimi sevgili okurlarım bilirler. Elli altmış yıla varan gazetecilik hayatım boyunca zaman zaman yazılarıma ara verdim, zaman zaman da bir hızla sürekli yazdım. Bizim gibi asıl mesleği gazetecilik olmayan arkadaşlarımızın her hafta bir şeyler yazması bir hayli zor oluyor. Eski patronum Kamuran Alagözoğlu'nun devamlı ısrarları sonucu birlikte çok güzel işler çıkardığımız BolununSesi'nde yeniden yazmaya niyetliyim. Unutulma ve yanılmadan dolayı göze çarpacak aksaklık ve kusurlarımın okuyucularımız tarafından affedileceği ümidindeyim. Bu kadar girişten sonra bu hafta ki satırlarıma başlayabilirim. 
      Günlerden geçtiğimiz Kurban bayramının ikinci günü henüz sabah saatleri. Bolu'da ki en çok sevdiğim insanların başında gelen Kemal Alemdar kardeşimden bir telefon alıyorum: 'Abi; hemen hazırlan Seben'e gidiyoruz. On dakikaya kadar seni alacağım.' telefon eden Kemal Alemdar olduğu için ne var ne yok deme şansım yok. Kemal'in her sözü benim için bir emir mesabesindedir. Bu değerli kardeşimle yıllardan beri gerek politika da, gerek gazetecilik de çok derin bağlarla birbirine kenetlenmiş bir arkadaşlığımız ve dostluğumuz oluştu. Kendisi daha evvel ki yazılarımda da birkaç kez değindiğim gibi Bolu'muzun en kültürlü insanlarından biridir. Kemal'in okuduğu kitapları ve bu kitaptan edindiği derin bilgileri başka bir Bolulu'nun edindiğini hiç zannetmem. Kemal gibi Bolu'da çok kitap okuyan kişilerden biride yine sevgili kardeşlerimden Süha Alparslan'dır. Bunlardan hangisinin daha çok kitap okuduğunu ancak onları özel bir sorguya çekersek öğrenebiliriz. 
      Kemal'in telefonu üzerine alelacele ve son sürat giyinip aşağıya iniyorum. Kemal söylediği gibi on dakika içinde 4x4'yle evimin önünde hazır. Kemal'in benden başka iki misafiri daha var. Atilla Yılmaz ve Hüseyin Kışlak, her iki arkadaşım da sevdiğim kişiler arasındadır. Hüseyin Kışlak Seben'de yerel politika ile uğraşmış bu arada Ahmet Özcan ve Kemal'i desteklemiş, beni de es geçmiş bir kardeşimdir. Daha sonra ki yıllar da Hüseyin Kışlak'la derin bir abi ve kardeşlik münasebetine girmiş bulunuyoruz. Atilla Yılmaz da yine sevdiğimiz ve saydığımız bir kardeşimizdir halen sanayi bölgesinde ki meşhur kablo fabrikasının muhasebe müdürüdür.
      Kemal her zaman olduğu gibi 4x4 jeep ile kilometreleri büyük bir hızla yutarak bizi Seben'e ulaştırıyor. Yolda öğrendiğime göre Seben'e, Seben'in en kaliteli insanlarından cennet mekan Rahmi Atalay'ın eşi Hüseyin Atalay kardeşimin de annesi Hanife Hanım'ın cenazesine gidiyoruz. Cennet mekan Rahmi Atalay zamanında benim il başkanlığım sırasında ve diğer yıllar da Seben CHP ilçe başkanlığı yapan bir muhteşem kişiydi. Seben'in gerçek bir ağasıydı. Hüseyin kardeşim de babasından tevaruz ettiği hasletlerle şu anda babasının yerini tutmak çabasındadır. Cenazenin böyle bir aileye ait olması nedeniyle tahmin edeceğiniz gibi büyük bir kalabalıkla Dedeler Köyü Mezarlığı'na gidiyoruz. Böylece Hanife Hanım ve Atalay Sülalesi'ne bütün dini vecibelerimizi yerine getirdikten sonra dönüş yolculuğumuz başlıyor. Ancak giderken bizim yolcular arasında bir fısıldaşma başlıyor. Meğer cenazeden sonra yine Seben'imizin gelmiş geçmiş en büyük kanaat önderlerinden cennet mekan Emrullah Tuğran'ın hayrulhalef evladı Zikrullah Tuğran'ın davetlisi olarak Dedeler yaylasına uğrayacakmışız. 
      Emrullah Tuğran da hayatı boyunca Seben'e ve hemşerilerine hizmet eden zaman zaman CHP İlçe Başkanlığı ve il genel meclisi üyeliği yapan bir değerli dostumdu. Böylece akşam yemeğini de garantilemiş oluyoruz. Dedeler Yaylası'ndaki Zikrullah kardeşimin yayla evinde kurulan sofra da kuş sütünden başka her şey var ev sahiplerimiz bilhassa cennet mekan Emrullah Tuğran ile ilgili eski yazılarımdan ötürü bana karşı layık olmadığım ilgiyi gösteriyorlar. Yemekte kimler var? Ben, Kemal Alemdar, Atilla Yılmaz, Hüseyin Kışlak, Zikrullah Tuğran, Zikrullah'ın muhterem ve çok maharetli eşi Seher Akbay Tuğran, Emrullah dayımızın damadı Ayhan Terzi ve yine Emrullah dayımızın kızı Ayhan Terzi'nin eşi Zikriye Terzi Hanımefendiler yukarda da yazdığım gibi bilhassa Zikriye Terzi hanımefendi babası hakkındaki yazılarımı halen sakladığını ifade eden teşekkürlerini ve saygılarını birkaç kez ifade etmekten kendini alıkoyamıyor. Sofrada Seben'imizin aile yapısı hakkında da büyük bir bilgi sahibi oluyoruz. Evin gelini Seher Akbay Tuğran Hanımefendi ile Zikriye Terzi Hanımefendi arasında ki gelin görümce bağlılığı görülmeye değer. Bir de gelin ve görümceler geçinemez derler. Bu değerli kardeşlerim adeta bir anneden doğmuş gibiler. 
           Sofra da ki ikramlar her bakımdan dört dörtlük bir de orijinal tatlı var ilk defa yediğim bu tatlının adı 'Ballı Baklava' imiş. Orijinalliği hiç şeker kullanılmadan balla yapılması imiş. Benim gibi şeker hastaları için bulunmaz bir nimet. Bakalım ne zaman yeni bir ' Ballı Baklava ' yiyeceğiz. Taşlı yayla Göleti kenarında fevkalade güzel bir havada geçen Seben ziyaretimiz böylesine olumlu dakikalarla geçti. 
      Sevgili Kemal Alemdar kardeşime beni bu güzel geziden mahrum etmediği için kucak dolusu sevgiler. Bu arada geçmiş yazılarımda birkaç kez değindiğim Seben Taşlı Yayla Göleti ve Taşlı Yayla Gölü konularındaki ikileme edeyim. Yeniden söylüyorum; oranın adı Taşlı Yayla Göleti'dir.

                                                        Yener Bandakçıoğlu  

  Fotoğraftakiler: Soldan sağa Atilla yılmaz, Hüseyin Kışlak, bize görümcesi ile birlikte mükellef bir sofra kuran Seher Akbay Tuğran, Zikriye Terzi, ev sahibimiz Zikrullah Tuğran, gözlüklü Ayhan terzi, ben ve Kemal Alemdar 


      

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak