Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

2015'te paramı nereye yatırayım?

Ali Özdemir

  4 Ocak 2015

  2015'te paramı nereye yatırayım?

  2013 ve 2014 yıllarının başında yazdığım, onbinlerce kişi tarafından okunan, yol gösterme amaçlı yazımın üçüncüsünü sunuyorum.

  Ekonomist, falcı, medyum, müneccim, otorite değilim. Ancak 1989 yılından beri dünya ve ülke ekonomisini, siyasal gelişmeleri kitap, gazete, radyo, TV, dergi, internet üzerinden yakinen takip ediyorum.

  Hisse senedi, döviz, faiz, altın, bireysel emeklilik fonları, A-B tipi yatırım fonları, repo, forex, devlet tahvili, hazine bonosu, konut, arsa gibi yatırım araçlarının son 30 yıllık getirileri hakkında arşiv bilgisine sahibim.

  30 yılın getirişampiyonu hiç tartışmasız sağlam şirketlerin hisse senetleridir.

  Borsa (BİST) ile 25 yıldır ilgiliyim. İlk yatırımım 1989 yılında Ereğli Demir Çelik AŞ'nin kağıdınıalarak başlamıştı...

  Aradan geçen zaman zarfında elime geçen paranın tasarruf için ayrılan kısmını hep hisse senedine ya da A/B tipi yatırım fonlarına yatırdım.

  Borsadan aldığım hisse senetlerinde ilk 20 yıl boyunca "önce kazandım sonra kaybettim." Yani elde var sıfır durumuna 3-4 kez düştüm. Bu düşüş zamanları hep krize girilen zamanlardır...

  1990 yılında 1. Körfez Savaşı, 1994 yılında ekonomik kriz, 1998 yılında Uzakdoğu ülkelerindeki kriz, 2001'de ekonomik kriz, 2008 yılında ABD'deki mortgage (tutulu satış) krizi kazançlarımı alıp götürdü...

  Son 5 yıldır gözlerim açıldı. Borsanın mantığını tamamen çözdüm. Artık hiç kaybetmiyorum diyebilirim. Hisselerde kaybetmemenin sırrını çözünce bu bilgilerimi kitap haline getirdim. "Yatırımcı Rehberi" adlı kitabım 1 yıldır Türkiye'nin her yerinde satışta olan, küçük yatırımcılara doğru yolu gösteren tek eserdir.

  Borsada kaybetmemenin hep kazanmanın sırrı havalı danışmanlara para saçmak, uçuk uzmanları dinlemek, F/K, PD/DD, beta katsayısı, Fibonacci değerlerine bakmak vb. değildir. Bunların hiç birisi maalesef bizim ülkemizde geçerli veriler değildir.

  Sağlam hisse senedini anlamanın tek yolu şirketin uzun vadeli (5 - 10 – 15 - 20 yıllık) fiyat grafiğine bakmaktır. Bu grafik merdiven gibi hep yukarı doğru ilerliyor ise hiç sorgulamadan bu hisseyi alın derim.

  2015 yılının başında diyelim ki 100 bin TL paranız olsun. Bunu şu şekilde değerlendirmeyi öneriyorum.

  - 60 bin TL'lik sağlam hisse senedi (5-20 farklı şirket) alınız.

  - 10 bin TL'lik A ve B tipi yatırım fonu alınız.

  - 10 bin TL'lik altın alınız.

  - 10 bin TL'lik Euro alınız.

  - 10 bin TL'lik ABD Dolarıalınız.

  Not: Ek bilgi almak isteyenler web siteme bakabilirler.

  Kaynak: Bu yazının hazırlanmasında Abdurrahman Yıldırım, Necmettin Batırel, Yaşar Erdinç, Uğur Civelek, Ali Ağaoğlu vb. gibi ekonomi yorumcularının yazılarından da yararlanılmıştır.

  Ali Özdemir / Eğitimci – Yazar - Yayıncı

  Web: www.aliozdemir.net

  E-posta:aozdemir53@hotmail.com

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Rüyaları gerçekleştirmenin en iyi yolu uyanmaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak