Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bir ülke nasıl batırılır? 

Ali Özdemir

Bir ülke nasıl batırılır? 
  28 Eylül 2022

  Bir ülke nasıl batırılır? 

  Yazılı ve görüntülü medyada yönlendirme, kışkırtıcılık, manipülasyon yapan ekonomist görünümlü tetikçiler, vatan hainleri halkı dövize, altına, ne olduğu belirsiz kripto emtialara ve lüks konuta itmektedir. 

  Özellikle video yayınlayan malum siteye tünemiş 20 kadar hain sürekli olarak “Ülke batacak, servetinize el koyacaklar, aç kalacaksınız, döviz uçacak, altın zıplayacak, beton patlayacak” türü yayınlar yaparak Türkiye’yi uçuruma itiyorlar. Bu hainleri az bilgili, gerçek verilerden habersiz kişiler takip etmekte, onların yayınlardan daha çok para kazanmasına sebep olmaktadır.  

  Türkiye asla batmaz. Ara sıra yalpalamalar, hatalı kararlar söz konusu olur. Türk halkı her zorluğu aşacak potansiyele sahiptir. 2022 yılı itibariyle, dünyanın diğer ülkelerinde üretilebilen ne varsa aynısı bu topraklardaki fabrikalarda da üretilebiliyor. Her ürünün yerlisi var artık. Toplu iğneden robota kadar her malı yapabiliyoruz. Bu son 100 yılda olmuştur.  

  Osmanlı Devleti ne yazık ki bilime, tekniğe, icada, üretime sırtını döndüğü, zevk-ü sefaya yöneldiği için borç batağında boğulmuştur. 1923’te başlayan yeniden yapılanma bizi gezegenin en büyük 21 ekonomisinden biri yapmıştır.  

  Altın, döviz, kripto para, lüks beton alarak kalkınma olmaz. Bu seçenekler bizim soyulmamıza sebep olmaktadır. Tasarruflarımızı üretim yapan şirketlere yönlendirmemiz şart. Türkiye borsasında 480 şirketin ortaklık senetleri satılıyor. Bunların bir kısmı güvenilmez, hileli olabilir. Her sektörde hile vardır. Sahte döviz yok mu? Sahte altın yok mu? Deprem fayı üzerine yapılmış konut yok mu?  

  Güvenilir, şeffaf, değer üreten, bu ülkeyi yücelten 50 civarı ciddi şirketimiz vardır. Bunlara ortak olalım. Büyüyen şirketler istihdam yaratır. 

  “Borsa spekülatif bir yer” diyen sahte ekonomistlere inanmayın. Hilenin olmadığı sektör yoktur. Birikimlerinizi gerçek ekonomistlere danışarak değerlendiriniz. 

  Hisse senedi seçimi

  1. Son 5-30 yıl zarfında düzenli olarak temettü (kâr payı) ödemiş olmalıdır.
  2. Fiyat grafiği 1-5-10-20 yıllık zaman dilimlerinde merdiven gibi hep yukarıya gidiyor olmalıdır.
  3. F/K değeri 13-14’ün altında olmalıdır.
  4. PD/DD değeri 5’in altında olmalıdır.
  5. Dolar bazında son 20 yılda reel olarak kazanç sağlamış olmalıdır. Yani 10-20 sene önceki fiyatı 1 dolar ise şu andaki fiyatı en az 4-5 dolar olmalıdır.
  6. Her sene kâr eden bir bilançosu olmalıdır.
  7. Şirketin kurumsal kimliği (bilinirliği, saygınlığı) olmalıdır.
  8. Her sene bedelli sermaye artırımı yapmamalıdır.
  9. Bilançosu şeffaf biçimde ilan edilmelidir.
  10. Hisse senedinin fiyatı 20 ve 52 günlük fiyat ortalamasından yüzde 30-40 fazla yukarıda ya da aşağıda olmamalıdır.

  Ali Özdemir 

  0505 220 83 85 

  www.aliozdemir.net 

  28.09.2022    

  • HASAN SARIAL5 Ekim 2022 . 11:00

   Hiç bir yeteneği olmayan tayfa her yazıya yorum döşeniyor. Bu türler nerde yetişiyor? Bunlar ne yiyor? Bunlar beyni nerede suluyor.. Yazık. Yıkıcı, lumpen kitle ne çok..
  • Emekliiniz4 Ekim 2022 . 21:03

   Makale böyle yazılır, ülkemde. Uydur uydur geç
  • Metin Çelik4 Ekim 2022 . 18:27

   Borsa mı . Ali hoca; Son bir hafta içerisinde milyonlarca küçük yatırımcı Borsa manipilasyonları ile soyulmasına bir diyeceğiniz var mı. Yarı yarıya düşmüş bir borsa hakkında bu yatırımcılara bir öneriniz olacak mı . Ne yapsınlar beklesinler mi.
  • Hakan3 Ekim 2022 . 16:57

   Makalenizin "hain" kelimesine kadarki kısmını okudum, gerisi içimden gelmedi. Benim için birisinin irfanına itimat bakımından bir turnusol kağıdıdır başkalarının düşüncelerine nasıl tepki verdiği. Niyetleri sizi, beni bağlamamalı. İddialarındaki tutarsızlığı, yanlışları üç kitabınıza bir tane daha ekleyerek ortaya koyarsınız, sonra da kendinizce doğru olan neyse işaret edersiniz. Esastan önce usule bakanlar bakımından, bu hareket tarzını izlemeniz sizi daha okunabilir kılar.
  • Ali Özdemir2 Ekim 2022 . 10:27

   BİLGİ Borsada 480 şirket var. Bunların sadece 50 kadarı bence makul. Diğerleri OYUN YERİ... Facebook, Twitter adreslerimde makul senetleri açıklıyorum.... Ayrıca borsa ile ilgili 3 kitap yazdım. Tüm dünyada okura sunuluyor.
  • Bolulu1 Ekim 2022 . 16:09

   Sayın Hocam, sakıncası yoksa, hisse senetlerini alabileceğimiz birkaç şirketin isim veya ilk 2 harfini açıklarsanız memnun oluruz. Türkiyenin kurtuluşu, tamamen doğal kaynaklarımızdan, tarımsal, teknolojik üretim, mesleki ve teknik eğitime, bilime, sanata, ekonomiye ağırlık verme, ihracat yapmak. Dengeli ve adaletli gelir dağılımı, karşılıklı, sevgi, saygı ve barış ortamı içinde yaşayabilme ortamı sağlamaktır. Saygılarımızla.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak