Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Üniversite… 

Ali Özdemir

Üniversite… 
  12 Haziran 2023

  Üniversite… 
  Ukala diyenler olabilir ama yazayım… Son 29 yılda meslek liselerinin öğrencileri için 50’den fazla teknik içerikli kitap hazırladım. 

  Hükümet, 2007 yılından sonra 12 yıllık eğitim sürecinin ders kitaplarını bedelsiz vermeye başladı. Her yıl 150-160 milyon adet kitap parasız veriliyor. 

  Bir kitabın yazımı, basımı, dağıtımı ortalama 2 dolara mal oluyor. Bu hesaba göre aradan geçen 16 yılda 4,8 milyar dolarlık kitap bedava verildi. Yani 100-125 milyar TL, çok az kullanılan, kısa sürede çöpe atılan kitaplara verildi. 

  Evladı okula giden veliler net olarak bilir. MEB’in verdiği kitapların içeriği yetersiz olduğu için öğretmenlerin yüzde 80’i başka kaynakları kullanmakta ve önermektedir. 

  Bedava kitap konusunda ipin ucu öylesine kaçırılmıştır ki 30-500 bin TL alarak öğrenci kabul eden özel okulların öğrencilerinin ders kitapları da bedava verilmektedir.  

  Bu israfın, serveti eritmenin dünyada başka bir örneği yoktur. Almanya gibi ülkeler de kitabı bedava veriyor. Ama eserler sağlam olarak iade edilmezse öğrenciden para talep ediliyor. Ve bu ders kitapları 5 yıl kullanılıyor. 

  Esas konuya geleyim: Meslek liseleri için yazdığım teknik kitaplar son 15 yıldır tamamıyla üniversitelerde okutuluyor. 

  Faciaya bakar mısınız? Lise 1-2’ler için yazdığım ölçme, sayısal, güç, kodlama vb. ile ilgili eserleri hiç utanmadan üniversitelerde okutan doçent ve profesörlerimiz var. Bu ayıp bize yeter. 

  İlimizdeki üniversitenin içinde bulunduğu durumu tüm kamuoyu esasında biliyor. Ancak, “ileri demokrasiden” sopa yememek için sesini çıkarmıyor. 

  Bu güzide kurum son 5-6 yılda CIA aparatı FETÖ müritlerinden kurtuldu ama HAKYOL adı verilen bir yapının eline geçti. 

  HAKYOL’a mensup olmayan bir tek kişi işe alınmıyor. Van, Ağrı, Malatya, Bingöl gibi illerimizdeki üniversitelerde ne kadar akademisyen(?) varsa, son 2 rektör tarafından ilimize transfer edildi.  

  Bu yapıdan bilim, proje, patent, icat, kitap, makale çıkacağını beklemek aşırı iyimserlik olacaktır. 

  81 AL 001 plakalı lüks kamu aracı 

  11 Haziran Pazar günü, saat 11 sularında 81 AL 001 plakalı lüks Mercedes arazi aracını Bolu ili, Okçular köyünün içinden geçen NARVEN adlı turistik tesisin yakınında gördüm. 

  Pazar günü, Düzce plakalı lüks aracın burada ne aradığını çok merak ettim. Belki bir bilgisi olan vardır? “Devletin malı deniz yemeyen ….” sözü aklıma geldi.

    Ali Özdemir 

  • Dursun YILMAZ.19 Haziran 2023 . 13:52

   Dursun YILMAZ kamu işçisi olduğu halde hem aktif işçi iken hem de emekli işçi iken aylık maaş tespitlerinde DİPLOMASI, KIDEMİ,UNVANI VE MEDENİ DURUMU aylık maaş tespitinde yok sayılmak suretiyle T.C. Devleti tarafından 32 yıl 10 aydır yapılan kısaca köle ve ayrımcılık muamelesine çözüm bulabilecek Türkiye'de Devlet ve Hükümet yok. Durum resmi belgelerle ispatlıdır.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeniyetin emir ve talep ettiğini yapmak insan olmak için yeterlidir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak