Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Trafo ve iş güvenliği

Ali Özdemir

  17 Mayıs 2014

   

  Çeyrek asırdır trafo ve iş güvenliği hakkındaki dersleri veren bir eğitimciyim.

  Trafolar gerilimi yükseltmek ya da düşürmek için kullanılan elektromekanik aygıtlardır. Bu cihazların sargıları akım geçişi nedeniyle ısınır. Isınan sargılar hava ya da yağ ile soğutulur.

  Bir trafonun aşırır derecede ısındığını, tehlike arz ettiğini bildiren elektronik yapılı röleler son 20 yıldır sakız parası düzeyine inmiştir.

  Soma'daki olayla ilgili olarak eğer aktarılanlar doğruysa "trafo patlaması" tamamen ihmalkarlığın, teknik bilgi eksikliğinin, ikaz sistemlerinin kullanılmamasının sonucudur.

  Mesleki ve teknik öğretimin yapıldığı okullarımızda "İŞ GÜVENLİĞİ" ile ilgili dersler de okutulmaktadır. Ben de hasbelkader 25 yıldır bu konudaki derslere giriyorum. Hatta bu konuda yazdığım kitap tüm meslek liselerinde ve meslek yüksek okullarında kaynak olarak kullanılmaktadır.

  Toplum olarak; iş güvenliği önlemlerini gereksiz, israf olarak görmekteyiz. Öğrencilerin ve öğretmenlerin en sevmediği derslerden birisi iş güvenliğidir. Kimseyi karalamak gibi bir niyetim yok ama bir çok eğitimci bu dersi angarya olarak görür ve tüm öğrencilere tam puan vererek işi savuşturur.

  Her kazayı kader olarak algılayan bir toplumun iş kazalarında dünyanın ilk 5 ülkesi arasına girmesi normaldir.

  Ali Özdemir
  www.aliozdemir.net


  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak