Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Kdz. Ereğli neden battı?

Ali Özdemir

  12 Şubat 2013

       Karadeniz'in inci gibi ilçelerinden olan Ereğli on yıllardır lüks tüketimin, şatafatın, israfın, gösterişin, aşırı harcamanın merkeziydi. Yerli yabancı bütün araba firmalarının son model araçları ilk önce bu ilçedeki bayilere gelirdi.

       Karadeniz Bölgesinin bir çok il ve ilçesi ikinci el araba almak için mutlaka Ereğli'ye giderdi. Çünkü buranın halkı aldıkları yeni araçları 1-2 yıl kullandıktan sonra hemen daha lüksüne geçmeye meyilliydiler.

       Sendika ağalarının "sadece yüksek ücret" talep etmesi sonucu bu ilçedeki kamu tesislerinde çalışanlar Türkiye ortalamasının 3-4 katı fazla maaşlar alıyorlardı. Bu saadet zinciri 90'lı yılların sonunda yıkılmaya başladı.

      Her ailenin 2-3 dairesi, 2-3 arabası varken süren tatlı hayat bugün 100 bin nüfusun 43 bininin icralık olduğu döneme doğru geçiş yaptı.

      Müslüman bir ülkenin vatandaşları bu kadar çok tüketmenin sonunun facia olacağını önceden düşünselerdi kara günler bu kadar şiddetli olmazdı.

       Ereğli'deki etik dışı çarpıklıklardan, ahlaki erozyondan da örnekler vermek isterim ama düşene bir tekme daha atan olarak nitelenmek istemiyorum.

       Ereğli'nin durumu tüm Türkiye'ye örnek olmalıdır.

   

   

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bilelim ki milli benliğini bilmeyen milletler başka milletlere yem olurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak