Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Madenciler

Ali Özdemir

  14 Mayıs 2014

  Bazı konularda yazı yazmak çok zordur. İnsan ne diyeceğini bilemez.

  2007 yılında Almanya'nın Ruhr Havzasında bulunan bir kömür madenini gezmiştim. Her şey olağanüstü idi. Teknolojinin tüm imkanları kullanılmıştı. Her yerde elektronik sensörler vardı. Tünelleri hidrolik sistemli, tümüyle çelikten yapılmış cihazlar tutuyordu.

  İşçilerin giysileri astronot giysisi gibi korunaklıydı.

  İş güvenliği önlemleri insanı imrendiriyordu.

  Geçen hafta Bolu'dan Zonguldak'a giderken kömür madeninin çok olduğu Gökçesu ilçemizden el kaldıran bir yolcuyu aldım. Yolcumuz 35'li yaşlardaydı. Meslek lisesi elektrik mezunuydu. Madende çalışıyordu. Anlattığı şeyler iç burkucuydu.

  Başım derde girmesin diye hepsini yazamayacağım. Yerin altında çalışan maden işçilerinin sendikası yoktu. Günde sadece 50 TL yevmiye ile çalışıyorlardı. Çıkarılan kömürün kükürt oranı çok yüksek idi. Ancak bu kömürler sanayi tesislerinde, tuğla fabrikalarında serbestçe tüketiliyor, çevre kirletiliyordu.

  Soma/Manisa'da kuru ekmek için yerin altına girerek vefat eden hemşehrilerime Allah'tan rahmet diliyorum. (5 yıl kadar Manisa'da çalıştım. Çalışkan, kanaatkar maden işçilerini biraz bilirim.)  

  Ali Özdemir
  Web: www.aliozdemir.net
  E-posta: aozdemir53@hotmail.com
  Tlf.: 0505 220 83 85

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak