Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Kıbrıscık yok mu oluyor?

Ali Özdemir

  27 Ekim 2014

  Bolu ilinin hemen hemen tüm ilçeleri son 40 yıldır dışarıya göç veriyor. En çok eriyen ilçemiz sanırım Kıbrıscık'tır.

   

  İlk ve orta okulu bu ilçede okudum. O zamanlar ormancılık, tarım ve hayvancılık sanırım daha verimli idi. Köyümüzün okulunda 50, ilçedeki ortaokul ve lisede ise 500 dolayında öğrenci vardı.

   

  Köyümün okulu şu anda virane halinde. İlçedeki okullar ise ha kapandı ha kapanacak vaziyette...

   

  Son 20 yılda kimi girişimciler ilçenin nüfus kaybını önlemek için tekstil, tarım, hayvancılık üzerine iş yeri açma girişiminde bulundular ancak yüksek karlar elde edemedikleri ve çalışacak insan bulmada güçlük çektikleri için vazgeçtiler.

   

  Her yıl birkaç kez düğün, cenaze, ziyaret vb. için Kıbrıscık'a gidiyorum. Her gidişimde biraz daha karamsarlaşıyorum. Zira köylerde ve ilçenin merkezinde tükenmişlik, bitmişlik, bezginlik, çaresizlik, umutsuzluk duyguları hemen göze çarpıyor.

   

  Kıbrıscık'ta yaşayan bilinçli, gelecek endişesi taşıyan bir avuç insan kamuoyu oluşturma, ilçenin erimesinin önüne geçme yönünde çalışmalar yapıyorlar. Ancak bu faaliyetler hedefine varmıyor olacak ki ilerleyen zaman içinde periyodik olarak bir iki resmi kurum buradaki faaliyetlerine son veriyor. Son 15 yılda kapanan banka şubesi, adliye, cezaevi vb. derken ilçede devlete ait kurum kalmayacak gibi...

   

  Bolu, Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerde yaşayan 100 bin dolayındaki Kıbrıscıklı'nın acilen bir araya gelerek, dayanışma içine girerek ilçenin yok olmasının önüne geçici çalışmaları başlatması gerekiyor.

   

  İlçemizin dağ / yayla turizmine uygun alanları vardır. Köroğlu dağlarının eteklerine yeni turistik tesislerin yapılması için büyük sermayeli girişimcilerin buralardan haberdar edilmesi gereklidir. 

       

   

  Ali Özdemir

  www.aliozdemir.net - www.facebook.com/erdemyayinevi - 27.10.14

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bry Turizm