Halk BolununSesi'ne güveniyor. Okunuyorsak sebebi budur

Bu şehrin kıymetini bilelim

Ali Özdemir

  6 Mart 2016

   Bu şehrin kıymetini bilelim

  Dünya üzerinde 8 milyar insan 190-200 kadar devlete dağılmış halde yaşıyor. Türkiye'de ise 81 vilayete dağılmış vaziyette yaşayan 78-80 milyon insan var… Yani ülkemizin insan kitlesinin binde 4-5 (yüzde 0,4-0,5) kadarı Bolu ili sınırlarında yaşıyor.

   İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, İzmir gibi iller anormal derecede irileşmiş, altyapısı yetersiz hale gelmiş, kirlenmiş durumda. Çok büyük kentlerin insanlarının büyük bölümü aslında çile içinde bir ömür geçiriyor.

  Büyük şehirlerde çok az gelirlerle ayakta kalmaya çalışan insanların ömürleri yollarda geçiyor... Konunun uzmanı değilim. Ancak taşıtların oluşturduğu hava kirliliği büyük şehirleri çekilmez hale getirdi.

  Türkiye'nin Ankara'dan ötesine bozkır kültürü hakimdir. Doğası çok mükemmel olan Artvin gibi illerimiz vardır. Ancak bu ilimizde düz bir arazi, ova, fabrika kuracak yer söz konusu değildir.

  Kentlerimizle ilgili olarak kişisel görüşüm şu şekildedir: Tarım, hayvancılık, sanayi, turizm, yayla, ulaşım, sağlık, iklim, şehir planı, kültür gibi kriterler (ölçütler) göz önüne alınarak makul bir sıralama yapılmış olsa Bolu kesinlikle ilk 3 arasına girer.

  Abant, Yedigöller, Gölcük, Kartalkaya, Aladağlar, Köroğlu Dağları, yaylalar, Mengen mutfağı, Göynük, Mudurnu bizim için büyük şanstır.

  Bolu şehir merkezinin daha güzel olması için yapılacak pek çok iş var diye düşünüyorum. Son derece kötü bir görüntü arz eden, şehrin içinde kalan Sanayi Sitesinin mutlaka başka yere taşınma zamanı gelmiştir.

  Bolu'nun incisi olan mesire yerlerinin düşüncesiz mahluklar tarafından kirletilmesi, çöp içinde bırakması bizleri çok üzmektedir. Bu konuda ağır cezai yaptırımlara gerek vardır. Kedi bile pisliğini ortada bırakmazken insana benzeyen kimi türlerin çevreyi mahvetmesine müsaade edilmemelidir.

  Sadece parayı düşünerek yapılmış çirkin, tipsiz, ruhsuz, özensiz yapılara oturma ruhsatı verilmemelidir. Şehrin her tarafında Hollanda, Belçika gibi ülkelerde görebildiğimiz sanat değeri taşıyan konutlar görmek istiyoruz. Çok güzel / özenli binalar inşa eden girişimcilerimiz vardır. Ancak reklam yapıyor derler diye isim vermiyorum…

  Bolu'nun bugünlere gelmesinde emeği olan tüm bürokrat, belediyeci ve hayırseverlere (özellikle İzzet Baysal) şükranlarımı sunuyorum.

   

  www.aliozdemir.net

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak