Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Mesleki unvanını gözümüze sokanlar

Ali Özdemir

  20 Mart 2013

      Belki de yanlış düşünüyorum... Yıllardır rahatsız olduğum bir şey var. Bazı meslek grupları (avukat, doktor, dişçi, diyetisyen) kendilerini tanıtırken, takdim ederken, bir yazı yazdıklarında illaki mesleki unvanlarını da belirtirler. Dr. Filanca, Av. Feşmekanca...

      Bana ne kardeşim senin mesleki titrinden. Yüzlerce çeşitte meslek var. Hiç kimse yazdığı makalenin altına Turşucu Osman, keresteci Veli, dondurmacı Şevket, birahaneci Veysel yazmazken kimi meslek mensupları yaptıkları işi adlarının "başına" koymayı pek severler.

      Kapısının ziline "Dr", aracının plakasına "DR", kartvizitine "Dr" yazmanın belki "ilk yardım" isteme konusunda faydası olabilir. Ama "Av" ibaresi bizim ne işimize yarayacak ki?

      Meslek teşhirciliği yapmaya lüzum yok. Avukatlık, diş hekimliği, doktorluk gibi unvanlar artık zor ulaşılır olmaktan çıkmıştır. Kimi özel üniversiteler 4-7 yıl için 150-250 bin TL öğrenim harcını toka edene yaldızlı diplomayı takdim eder olmuştur.

      Yurtiçinde yer alan böyük üniversitelere giremeyenler ise ABD'nin liseden farksız 5000 üniversitesinden birine çuvalla para ödeyerek istediği unvanı cebine koyabilir olmuştur.

      Hatta ABD'ye gitmeye bile gerek yok. Türkiye'ye 1-2 saatlik uzaktaki garip ülkelerin üniversitelerinden de birazcık (?) paralar ödeyerek lisans, yüksek lisans, doktora diplomaları almak mümkün hale gelmiştir.

      Her şey ucuzlarken unvanların fiyatı yükselecek mi sanıyorsunuz?
   
   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Bir milleti hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatan da, köleliğe, yoksulluğa düşüren de eğitimdir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak