Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Aklıma takılanlar 

Ali Özdemir

Aklıma takılanlar 
  11 Nisan 2023

  Aklıma takılanlar 

  Vekillik 

  Milletvekili olanlar onlarca ayrıcalık ve 2 yılda emeklilik hakkına sahip oluyor. Sadece “yasa” yapma görevi olan kişilerin bu kadar çok imtiyaza kavuşması ahlaki, etik, sosyolojik, toplumsal değerlere uygun mudur?  

  Vekil olan 600 kişi arasından bir kişi bile çıkıp neden “2 yılda emeklilik olmaz. Ben bunu kabul etmiyorum. Sadece bir kaç yıl görev yapıp esas işime döneceğim” demiyor? 

  Nitelik 

  Hiçbir özelliği, niteliği, eğitimi olmayan; hukuk, yasa, yönetmelik, önerge kavramlarını bile bilmeyen, yerli-yabancı ülkelerin ne idüğü belirsiz, içi boş, uzaktan eğitimle verilmiş diplomalarını edinmiş ya da üniversite diploması bile olmayan insanların ülkeyi yönetmek için vekilliğe aday olması nasıl bir durumdur? 

  Başhekim, vali, komutan, kaymakam olmak için en az üniversite mezunu olmak gerekirken vekil olmak için neden yüksek öğretim mezunu olma şartı yoktur? 

  LPG 

  1,5 yıldır her hafta Bolu-Ankara arasında yolculuk yapıyorum. Yol kenarlarında bulunan akaryakıt istasyonlarından benzin ve LPG yakıtı alıyorum. Özellikle LPG satışı noktasında fiyatlarda yüzde 10-20 arasında fark ve pompalarda çeşitli oyunlar olduğunu gözlemliyorum.  

  Bazı yerlerde 9 TL’ye satılan LPG bazı yerlerde ise 11,5 TL’ye satılabiliyor. Özellikle yol kenarlarındaki mola yerlerinde çok yüksek fiyattan LPG satışı söz konusudur.  

  Hepsi için geçerli demiyorum ama bazı akaryakıt istasyonlarının pompalarındaki sayaçlarda oynama yapıldığı kanısındayım. Son 1 ay içinde aynı mesafeleri kat ettikten sonra 5 farklı yerden LPG aldım. Bu beş noktanın satış fiyatları 9-9,40 TL arasında olmasına rağmen 60-100 TL daha fazla para tahsili yapan yerler oldu. Bir istasyonda çalışan görevliye durumu sordum. “Gazın basıncında oynama yapılarak fazla para alma işlemi yapılabiliyor” dedi.  

  Kitap 

  MEB tarafından her yıl 20 milyon civarı öğrenciye 250 milyon adet kadar ders kitabı ücretsiz olarak dağıtılıyor. Renkli, kaliteli kâğıda basılan bu eserlerin her birinin maliyeti ortalama 1-1,5 dolar tutmaktadır. Bu veriye göre 250-350 milyon dolarlık (5-7 milyar TL) bir harcama söz konusudur. Bu kadar büyük harcamaya rağmen öğrencilerin yüzde 90’lık dilimi kitapları hiçbir zaman derse getirmiyor, kaybediyor, tahrip ediyor.  

  Kitaplar varlıklı öğrencilere para karşılığı, fakirlere ise bedelsiz olarak verilmeli, öğretim yılı sonunda eseri sağlam olarak teslim edenlere paranın yüzde 80-90’ı geri iade edilmelidir. 

  Ya da kitap seçimi eskiden olduğu gibi öğretmenlerin kararına bırakılmalıdır. Devlet, kitap dağıtma işinden çekilmelidir. Finlandiya gibi eğitimde birinci ülkeler nasıl hareket ediyorsa öyle davranılmalıdır.     

  Ali Özdemir 

  Eğitimci-Yazar 

  0505 220 83 95 

  www.aliozdemir.net 

  11.04.2023 

  • Dursun YILMAZ.13 Nisan 2023 . 14:14

   Başvuru Sayısı 2303046050 Başvuru Zamanı 12/04/2023 00:12:34 Başvuru Tipi İstek Başvuru Durumu Başvuru Yapıldı Başvuru Metni Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve Hükümetinin Dikkatine;Adalet Bakanlığının Dikkatine; CİMER'in Dikkatine; Aşağıda liste halinde belirtilen Makam,Merci ve Kurumlar, hem aktif kamu işçisi iken hem de emekli işçi olarak ,Dursun YILMAZ' a Devlet eliyle , Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü Mezunu Diplomasını,Oto Motor Ustası Unvanını,24,5 yıl Kıdemini ve 40 yıllık evli olan Medeni Durumunu dikkate almayıp 01/08/1990 yılından beri yok sayarak yapılan köle,ikinci sınıf vatandaş,ayrımcılık muamelesine,aptal ve robot muamelesine insani çözüm bulamadı. 1=Emniyet Genel Müdürlüğü,(Daimî işçi olarak aktif çalıştığım iş yerim. Bolu.Defalarca Başvurdum.) 2=SGK,(Dilekçeyle Başvurdum hem de defalarca başvurdum.Dilekçelerimden arşiv oluşturdular.) 3=Kamu Denetçiliği Kurumu,(Dilekçeyle Başvurdum.İtiraz ettim.Yine başvurdum.Sonuç RET KARARI.) 4=TİHEK (Dilekçeyle Başvurdum.Öninceleme 2 ay 15 gündür devam ediyor.Bir işlem yok.) 5=Adalet Bakanlığı,(CİMER yoluyla başvurdum,Bolu Cumhuriyet Başsavcısına gönderdi.) 6=Bolu Cumhuriyet Başsavcısı,(CİMER yoluyla başvurdum.Soruşturmaya yer olmadığına karar verdi) 7=TBMM, ( Defalarca Dilekçeyle Başvurdum.Bir başvurum hıfz edildi.) 8=CİMER. (Çok çok fazla başvurum var.Hepsinde Cumhurbaşkanlığı yönetmeliği

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak