“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Eyyy Tanju ÖZCAN n’olcek bu PROJELER  

Okuyucu Mektubu

Eyyy Tanju ÖZCAN n’olcek bu PROJELER  
  16 Ekim 2020

  Okuyucu mektubu 

  Eyyy Tanju ÖZCAN n’olcek bu PROJELER  

  561 gün bitti… kaldı 1261 gün  

  Bolunun Sesi Gazetesi'nde her hafta Pazartesi günü bu yapılan/yapılacak Başkan Tanju ÖZCAN’ın 52 Dev Projeyi incelemeye alacağız…  

  YENİ STADYUM KOMPLEKSİ 

  Yeni stadyum projemiz. Yıllardır Bolu’nun kendisine yakışan bir stadyumu yoktu. İnşallah bunu gidereceğiz. Yeri mevcut stadyumun olduğu yer. Bolusporumuzun renklerini taşıyan 14 bin kişilik stadyumumuz olacak. 36 bin metrekare arsa üzerine yapılacak. Şu anda bulunduğumuz yer stadyum olacak. Hemen arkasına otel, bin araçlık otopark olacak. Otelden de parasını kazansın. Burada yenilenebilir enerji kullanacağız. 

  İLAVE PAZAR YERİ PROJESİ 

  Burası mevcut pazar yerimizin doğusunda. Sadece ek yer yapacağız ve güzelleştireceğiz. Bu proje eski emniyet müdürlüğünün olduğu yer. Kapalı ve açık mağazalar olacak. Bunun örneği Avrupa’da dahi yok. İleride pazar esnafımız beğenirse istişare ederiz. Beraber yaparız. 

  İZZET BAYSAL KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ 

  İzzet Baysal Kültür Merkezimiz. Burası eski cezaevinin olduğu yere yapılacak. 10 dönümlük alan. İzzet babaya borcum var, herkesin borcu var. İzzet babanın adı yaşayacak. Çok farklı mimarisi olacak. 10 bin metrekarelik alanda kurulu. İçinde bilim ve sanat atölyeleri, konser alanları olacak. Burada da otopark olacak. Buraya da otopark yapacak. Teknopark’ı da buraya taşıyacağız. 

  VİZYOKENT 

  Burası yeni adliyemiz ile sanayimiz arasında. Buraya vizyon, çağdaş bir proje geliştiriyoruz. 13 bin 500 metrekarelik alan. İş yerleri olacak. Rezidanslar olacak. Sanayi alanı daha da değerlenecek. Zaman içinde sanayi işi çözülecek. Buraya da 3 bin araçlık otopark yapacağız. 

  İMARET MEYDANI DÜZENLEMESİ 

  Burada Muzaffer Işın döneminden kalan otoparkı kaldıracağız. Bunları kaldırınca 12 bin dönümlük alanımız olacak. Burası tarihi yerler ile ışıklandırmayla Bolu’nun en güzel meydanı olacak. Herkes burada oturmaktan keyif alacak. Saraçhane Cami, Orta Hamam ortaya çıkacak. 

  BÜYÜKSU BOTANİK PARKI 

  Buranın yerini herkes bilir. Burayı önceki belediye başkanımız kamulaştırdı. Buraya bölgenin en büyük parkını yapacağız. Burayı Eskişehir Belediye Başkanımız bile kıskanacak. Eski belediye başkanının bir projesi vardı. Plaj yapıp, tüm alkollü mekanları buraya taşıyacağım dedi. Ben halka soruyorum, halk plaj istemiyorum. Bütün alkollü mekanlar toplanırsa, orası tam bir batakhane olur. Biz buraya bölgenin en büyük botanik parkını yapacağız. Burada yürüyüş ve bisiklet yolları olacak. Piknik alanları olacak. Sandal gezintileri yapılacak. Eskişehir’deki Sazova Parkı’nın 4 katı büyüklüğünde olacak. Çok keyif alacaksınız burada yaşamaktan. Burada oyuncak atölyesi olacak. 

  KÖROĞLU PARKI 

  Bolu turizm şehri olacaksa büyük parkları olacak. Burası 82 bin metrekare. Bu park panoramik bir park. Beş yılın sonunda Eskişehir örnek olacak. Biz uzay müzesinin en iyisini buraya yapacağız. Çocuklarımız için yeşil alanlar olacak. Çocuklarımız, benim çocukluğumdaki gibi yeşil alanlarda oynayacak. Buraya amfi tiyatro yapacağız. Bolu’da amfi tiyatro yok. Yürüyüş ve bisiklet yolları olacak. Bakın yaşlı yaşam merkezi olacak. Buraya huzurevi yapacağız. Huzurevini de buraya yapacağız. Kaynağını da bulduk. Hayır İşleri Vakfı beni çağırdı biz buradan yer istiyoruz dedi. Gelin işletmesini birlikte yapalım dedi. O da şundan dolayı devlete teslim edince her yerden insan geliyor. Burada önce Bolulu büyüklerimiz yararlansın diye bunu dediler. Sonsuzluk havuzu yapacağız. Panoramik bir manzarası olacak. 

  ORGANİZ KÖY ÜRÜNLERİ PAZARI 

  Burası belediyeye ait 6 bin 500 metrekarelik alana yapılacak. Organik ürün deyince büyükşehirde yaşayan insanların içi titriyor. Organik ürün yemek istiyorlar. Binlerce kişi buradan geçiyor. Buradan yollarımız geçiyor. Düşünün bakalım buraya kaç kişi gelecek. Bolu’nun meşhur yayık ayranını herkes gelip yerinde içebilecek. Burada geleneksel ve modern mimari ortaya çıkacak. 

  KARAÇAYIR SOSYAL TESİS PROJESİ 

  Bizim belediye olarak en büyük eksiğimiz sosyal tesisimiz yok. Şimdi burası İtfaiye ve Gazi Paşa İlköğretim Okulu’nun olduğu alan. En az 2 yıl içinde milli eğitim kendi binasına geçecek. Burası tekrar belediyenin olacak. İtfaiye Çıkınlar Mahallesi’ne, 112 Acil Servisi’nin yanına taşınacak. İtfaiyecilerimiz de bunu istiyor. Burası 12 bin metrekarelik bir alan. Burada kültür sanat sokağı olacak. Eğlence mekanları olacak. 30 bin öğrenci var burada hiç biri buradan memnun ayrılmıyor. Öğrencilerimiz için eğlence merkezleri olacak. Onun yanında bir çay bahçesi var. Onlar yine işletecek. Burayı biz yine de onlar için engelsiz yaşam merkezi haline getireceğiz. 250 odalı konukevi ve 2 bin metrekarelik alanda iş yerimiz olacak. Sanat merkezimiz olacak. Açık sergi alanı burada olacak. Burada da bir amfi tiyatro olacak. Konserler düzenlenebilsin diye burada olacak. 

  KIZILAY PARKI OTOPARK VE YAŞAM MERKEZİ 

  Burası mevcut Kızılay Hamamı’nın yanındaki alan. Bu alanın hepsi belediyenin değil. Bir kısmı özel idarenin. Kendilerine öyle bir proje ile gideceğiz ki hayır demeyecekler. Burada birçok şey çıkaracağız. Bir kot farkından yararlanıp yerin altına ineceğiz. Burada kadınlarımız el işleri üretip satacak. Burada seyir terasları ve etkinlik alanları olacak. Yürüyüş parkuru olacak burada. Çocuk bakım odası yapacağız. Tuvalet olacak burada. Tuvalet olacak burada. Bunları düşünmek için Bolu’da yaşamak şart. Macera parkurumuz da burada olacak. Bu konsept projedir. Otopark yaptığımız mahallelere bunu uygulayacağız. 

  İZZET BAYSAL CADDESİ 

  Bunu ne için anlatıyoruz biliyor musunuz? İzzet Baysal Caddesi’nden memnun olan kaç kişi var? Bura ile ilgili en çok şikayet beton olması. Burası yapılırken Şanzelize olacak dediler. Burası Suriye Caddesi olacak. Bu caddenin adı için öğrencilerimiz mecburiyet caddesi dedi. Şimdi vatandaşımız da Suriyeliler caddesi diyor. Kadınlarımız caddede yürümek istemiyorlar. O yüzden iş yeri açma ruhsatı vermeyeceğim. Burası İngiltere’deki Oxford caddesine benziyor. Biz burayı yeşillendireceğiz. Modern aydınlatmalar ile çok güzel bir yer hale getireceğiz. Modern oturma grupları olacak. İnşallah orada da Suriyeliler değil sizler oturacaksınız. 

  D-100 KARAYOLU VE ALTGEÇİTLERİ PROJESİ 

  D-100’ü trafiği kapatacağız diyorlardı. Çılgınca bir proje bu. D-100’ü Bolu’nun yeni ana caddesi yapacağız. Bisiklet yolları yapacağız. Ortadaki refüjü daraltacağız. O yüzden daraltalım. Yan yolları genişletelim. Yayalarımız yürüsün. Peyzaj çalışması yapacağız. Buraya iki tane dal-çık yapacağız. Ana trafik aşağıdan işleyecek. Çok rahatlayacak burası. Burası Sanayi kavşağıydı. Diğer yeri de Gölyüzü Kavşağı’na yapacağız. Bakın sonra herkes nasıl rahatlıyor. Buralara öyle güzel üstgeçitler yapacağız ki, Bolu’dan geçen herkes bu üstgeçitleri hatırlayacak. 

  YENİ ULAŞIM ANLAYIŞI 

  Yeni yollar açılacak. Yeraltı ve yer üstü otoparklar yapacağız. Bisiklet kullanımına uygun yollar yapacağız. Bisiklet kullanımını yaygınlaştıracağız. Yeri gelecek bende bisiklet kullanacağız. Kaldırımlarımıza ve bazı noktalara rehabilitasyon noktaları yapacağız. 

  VALİLİK ÇEVRESİ DÜZENLEMESİ 

  Valiliğin arkasındaki alandan bahsediyoruz. Valilik ile oturup konuşacağız. Buraya bir otopark yapacağız. Yer altında olacak. Askerlik şubesinin önünden İbn-i Sina Caddesi’ne yürüyemiyorsunuz. Oradaki Tapu Müdürlüğü’nü, Turizm Danışma Bürosu haline getireceğiz. 

  KANAL YOLU VE BORAZANLAR DERESİ PROJELERİ 

  Burada aslında 2 tane proje var. Şimdi Borazanlar Deresi’ni düzenleyip, yaya ve araç trafiğine açacağız. Buranın üstünü çelikle kapatacağız. Izgaralardan hava almaya devam edecek. Biz bu derelerin taşkınları engellediğini biliyoruz. Burada canlı olacak. Balık yaşayacak. Bisiklet yolu, koşu parkurları olacak. Sağlık Mahallesi’ne kadar giden kanalda aynı şekilde olacak. Buradaki sokak direklerinde de ücretsiz şarj istasyonları ve wifi noktaları olacak. 

  BOLUSPOR KOLEJİ 

  Biz bu projeyi zamanında yapmak istediğimiz de FETÖ’cüler karşı çıktı. Biz bu projeyi zamanında söz vermiştik. Bölgenin en kaliteli eğitimini veren okul olsun istedik. Şimdi istedim ki gelir lazım ya Boluspor’a, o zaman FETÖ’cüler bu yüzden karşı çıktı. FETÖ’cüler engelledi. Bölgenin en kaliteli eğitimini verecek bu okul. Düzce’de bir Öncü Koleji var. Bu okulun bahçesinde okul dönemi dışında düğünler yapılıyor. Aynısını bu konuda da yapacağız. Beşiktaş’tan, Galatasaray’dan, Fenerbahçe’den, Denizlispor’dan sonra kendi okulu olan 5’inci kulüp olsun Boluspor. 

  GÖLKÖY VİZYONU 

  Buraya seyir terasları yapacağız. Güzel meydanlar yapacağız. Piknik alanları olacak. Boluluların en çok gittiği yer Gölköy. Dolayısı ile daha güzel olacak. Seyir ve balık tutma yerleri yapacağız. Karadere suları musluklarımıza geldiği zaman burada kano yarışları yapılacak. Bisiklet ve yürüyüş yolları modern şekilde yapılacak. Herkes Gölköy’de keyif alacak. 

  YUKARI ÇARŞI – STADİON BASAMAKLARI – TARİHİ BOLU ADASI 

  Burada herkesi ilgilendiren bir şey var. Burayı Bolu sokağı haline getireceğiz. Hisar Tepesi’ni ve stadyum basamaklarını birlikte değerlendireceğiz. Osmanlı’dan gelen kültürel mirasımıza sahip çıkacağız. Orada bir proje yapılmak istenirken, tarihi basamaklar ortaya çıktı. Tahta bir paravanla koruma altına alındı. Kapkaranlık bir yer. Ak Parti İl Binası’nın tam karşısında. Kötü bir görüntü. Ora ile ilgili paravanı kaldırtacağız, bakanlık kaldırmazsa şeffaflaştıracağız. Orayı bu harabe görüntüden kuracağız. 

  Yukarı Çarşı’ya bizim için çok önemli. Orayı güvenle hale getireceğiz. Beraber çalışacağız ve ışıklandıracağız. Buranın bir numaralı eser Büyük Cami’dir. Hiçbir yapı Büyük Cami’yi gölgede bırakmayacak. 

  Buradaki amacımız Eskişehir’deki Odunpazarı evlerine benzeyecek. İşte böyle bir bölge oluşturmayı amaçlıyoruz. Bolu yemekleri yiyeceğimiz yerler olacak. 

  YENİ İMAR ANLAYIŞI 

  Yüksek katlı binalar D-100 kenarında kim isterse vereceğiz. Kanunla verilen estetik kanun tekrar olacak. Biz katları düzenleyeceğiz. Otopark bedelleri düşecek. İnşaat maliyetleri düşecek. 

  ESKİ ADLİYE BİNASI 

  Biz burayı halka açacağız. Çocuklar ve gençler için kültür, sanat ve bilim faaliyetlerinin gerçekleşeceği yer olacak. Burada gençlik tiyatrosu olacak. Müzik merkezi, kodlama atölyesi olacak. Meslek edindirme kursları olacak. Bilişi teknisyenliği çalışmalarımız olacak. Turizm hizmetleri konusunda eğitim vereceğiz. 

  YATIRIM VE EKONOMİK BÜYÜME 

  Şehrimizin ulusal ve dünyada tanıtımını yapacak markalar olacak. Turizm departmanı kurulacak. Turizm yatırımlarını destekleyeceğiz. Aşçılık denilince Bolu akla gelen ilk yer olacak. Şehir içinde yeni turistik eserleri yapacağız. O yüzden tematik köy yapacağız. Tarihi Bolu Adası diyoruz. Tarımsal üretimi destekleyeceğiz. 

  GÖLCÜK 

  Gölcük için ne dediysem aynı şekilde devam edecek. Gölcük halkındır. Gölcük’ü ranta açmayacağız. Benim torunlarım, benim çocukluğumdaki gibi Gölcük’e gidecek. Bundan sonra da Gölcük’ü zenginlerin değil halkın olacak. 

  ADLİ YARDIM HİZMET 

  Mahallelere hafta bir gün avukat gelecek. Baromuzla anlaşacağız. Avukatlar sizlere ücretsiz hukuk danışmanlığı yapacak. 

  MİNİ MİNİ BİRLER KAMPANYASI 

  1’inci sınıfa başlayan tüm öğrencilerimize sosyal yardım yapacağız. 

  AKILLI DURAKLAR YAYGINLAŞACAK 

  Akıllı duraklar yapılmaya başlandı. Akıllı duraklar fakat yaygınlaşmadı. Daha iyisini yapacağız ve yaygınlaştıracağız. 

  SAĞLIK MAHALLESİ’NE MEZARLIK 

  Sağlık Mahallesi’ne bir mezarlık kazandıracağız. 18’inci madde uygulayarak bir mezarlık yapacağız. 

  TOPLU TAŞIMA 

  Toplu taşıma kalabalığa son veriyoruz. İnsanlar balık istifi gibi gidiyor. Şehir için bazı hatları oluşturacağız. Birkaç ufak dokunuş yapacağız ve seferler artacak. 

  ‘BU APARTMAN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKIYOR’ 

  İzmir Karşıyaka’dan bir örnek bu proje. Biz de bunu örnek aldık. 

  İTFAİYE İSTASYONU 

  İtfaiye istasyonunu Çıkınlar Mahallesi’ne taşıyacağız. D-100’ü kullanarak daha çabuk müdahaleler olacak. 

  BELEDİYE ETÜT MERKEZLERİ 

  Ücretsiz belediye etüt merkezleri olacak. Atanamayan öğretmen arkadaşlarımız burada olacak ve eğitim verecek. Böylece yoksul aileler ve zengin aileler arasındaki eşitlik sağlanacak. 

  ÇOCUK MECLİSİ 

  Çocuk meclisi kuracağız. Çocuklarımızı geleceğe ve yönetime hazırlayacağız. 

  İŞ GARANTİLİ İSTİHDAM 

  İşçi ve işverenle konuşacağız. İşveren bize nasıl bir işçi istediğini söyleyecek. Biz de onun kursunu açacağız. O kişiye eğitim vereceğiz. Eğitim verdiğimiz kişiye de iş garantisi vereceğiz. 

  ESNAF İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ KURULACAK 

  Şu anda esnafımızın tek muhatabı Zabıta. O da ceza kesme ve denetimden sorumlu. Esnafımız ile istişare edecek bir müdürlük kuracak. Esnafımıza Allah razı olsun belediyeden dedirteceğiz. 

  BOLU KARIN KEYFİNİ ÇIKARACAK 

  Karla gerçek mücadele başlayacak. Bunu sağlayacağız. Kaldırımlar artık bu tutmayacak. İnsanlarımız sakatlanmayacak. Kartopu oynamaya çıkacağız. Kar keyiftir. 

  EVDE BAKIM HİZMETLERİ 

  Evde bakım hizmetlerini yaygınlaştıracağız. Çünkü evde bakım ihtiyacına duyan insan sayısı sürekli artıyor. 

  CAN DOSTLARIMIZI SEN DE DESTEKLE 

  Can dostlarımız olan köpeklerimize, Köpek Köy kuracağız. Doğal ortamda yaşayacaklar. Sokaklarımıza da kedi evleri kuracağız. Biz onların da canlı olduğunu biliyoruz. 

  ÜCRETSİZ Wİ-Fİ VE ŞARJ İSTASYONLARI 

  Şehrimizin her tarafından ücretsiz wi-fi ve şarj istasyonları olacak. 

  ÇOCUKLARIMIZI SİNEMA VE TİYATRO İLE BULUŞTURUYORUZ 

  Yoksul çocuklarımızın birçoğu sinema ve tiyatroya gidemiyor. Tiyatroyu hiç görmemiş. Yoksul çocuklarımızı sinema ve tiyatroya götüreceğiz belediye olarak. 

  YURT İÇİ VE YURT DIŞI GEZİLERİ 

  Bu da yoksul ailemizin çocukları için. En kısa zamanda yurt dışı turları başlatacağız. Yoksul ailelerimizin çocuklarının ezilmesine izin vermeyeceğiz. 

  BOLU TÜRKİYE’NİN EN TEMİZ ŞEHRİ OLACAK 

  Bolu turizm şehri olacaksa, Türkiye’nin en temiz şehri olacak. Yer altıda çöp konteynırları bizim dediğimiz gibi olmadı. Çöp politikası bir türlü tutmadı. Olmaz böyle. Tertemiz olacak. Sokaklarımız hem yıkanacak, hem de sürekli olarak süpürülecek. 

  TURİZM REHBERLİK BÜROSU KURULACAK 

  Bunu az önce de söylemiştim. Kardelen meydanımız düzenlemesi ile beraber hayata geçecek. 

  VATAN SİZE, EVLATLARINIZ BİZE EMANET 

  Babası askerde olan çocuğun tüm eğitim masraflarını biz karşılayacağız. 

  ZEKAT VE FİTRELER ARTIK YOKSULLARA DAĞITILACAK 

  Bizler inançlı insanlarız. Artık zekat ve fitrelerimiz gerçek ihtiyaç sahiplerine gidecek. Biz bu konuda aracı olacağız. 

  ŞEHİR REHABİLİTASYON EKİPLERİ KURULACAK 

  Bu ekip zaten çalışıyor. İstekler geliyor. Rehabilitasyon ekiplerimize mesajla ulaşacaksınız, onlar da hemen bu işi çözecek. 

  HALKIMIZ KONAKLARA LAYIK 

  Her mahalleye konak yapacağız. Üst katı çok amaçlı salon olacak. Hayırseverlerin de katkısını alacağız. İlk olarak Sağlık Mahallesi’nden başlayacağız. 

  DOĞAL ÜRÜN ÜRETİMİ DESTEKLENECEK 

  Bolu organik ürün ile tanınacak. Bunu yapacak kişiler de her türlü desteklenecek. 

  ENGELLİLER VE YAŞLILAR HİZMET MERKEZİ KURULACAK 

  Engelli ve yaşlılarımızın sosyalleşmesini sağlayacağız. Psikolojik destek vereceğiz. Aynı zamanda engelli kardeşlerimize mesleki eğitim vereceğiz. 

  AQUAPARK VE SUALTI DÜNYASI’NI BOLU’YA KAVUŞTURACAĞIZ 

  Çocuklarla konuşuyoruz bunu istiyorlar. Bunu Bolu’ya kazandıracağız. 

  ELEKTRİK ÜRETECEĞİZ 

  Çöpten elektrik üreteceğiz. Şu anda metan gazından üretiliyor. Biz böyle yapmayacağız. Yakarak enerji üreteceğiz. Yap-işlet-devret modelini izleyeceğiz. Çöp yığınları ortadan kalkacak. Koku problemi de ortadan kalkacak. Güneş santralleri kuracağız. 

  KARDEŞ AİLE PROJESİ 

  Bolu’da imkan ve yaşam tarzına sahip aileler ile yoksul aileleri bir araya getireceğiz. Birbirlerine destek olsunlar istiyoruz. İstiyoruz ki o aile, yoksul ailelerimizin çocuklarını okutsun. Ülkemiz bir evlat daha kazansın. 

  KÖROĞLUKART 

  Köroğlukart’ı hayata geçireceğiz. Bazı marketlerle anlaşacağız. Bu kart sahipleri, temel ihtiyaçlarını indirimle alacak. 

  HALK EKMEK VE HALK SÜT 

  Halk ekmeği kapatmayacağız. Süt Üreticileri Birliği ile konuştuk. Biz onlara dedik ki halk ekmek ve halk sütü birleştirsek sütü bizde 2 liraya satsanız olur mu diye sorduk. Onların da çok hoşuna gittik. 

  MODERN KAPALI PAZAR YERLERİ 

  Pazarlarımız çok soğuk. Bunları yaygınlaştıracağız ve kışın vatandaş ile esnafımızın üşümemesini sağlayacağız. 

  FESTİVALLER ŞEHRİ 

  Kış festivali yapacağız. Uluslararası olacak. Mantar festivali olacak. Tavukçuluk festivali, üniversitede bahar şenlikleri olacak. 17 Temmuz’un Atatürk’ün Gelişi sıradanlaştırdılar. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ü seviyoruz. Atatürk’ün Bolu’ya geldiği gün bizim onur günümüz. Bunu kutlayacağız. İzzet Baysal Şükran Günleri’ni eski günlerine kavuşturacağız. Şimdi panayıra döndü. İzzet Baysal Şükran Günleri festival olarak 3 gün sürecek. Artık yılda en az 15 konser düzenlenecek. 

  BOLU KAYAK ÖĞRENECEK 

  Bolu’da herkes kayak öğrenecek. Kartalkaya’da bazı oteller ile anlaşma yapıp, haftanın belirli günlerinde vatandaşımıza kayak öğreteceğiz. 

  YENİ DOĞAN BEBEK SEPETİ 

  Yeni doğan bebeğe, içinde bebeğinin temel ihtiyacı olan sepeti gidip ailelerimize vereceğiz. 

  MAHALLE KREŞLERİ 

  Örnekleri var bizim için. Yoksul aileler için. Kadın gelsin çocuğunu bu kreşe bıraksın. Kendisi de çalışsın. Kadınlar ayrıca burada çalışacak. İlkini Sağlık Mahallesi’ne yapacağız. 

  BOLU TÜRKİYE’NİN EN UCUZ SUYUNU İÇECEK 

  Bolu şu an Türkiye’nin en ucuz suyunu içecek. Doğal su kaynaklarımız zengin. Ben 5 yılın sonunda bunu yapmazsam bir daha hiçbir göreve talip olmayacağım. 

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak