2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

Bolu'ya hızlı tiren

Okuyucu Mektubu

  15 Ekim 2010

      Sayın Başbakanımıza; Bir haftadır yaşanan gelişmelerle beraber ülke genelinde hızlı trenin yayılması adına önemli bir atağa geçildi. Yalnız, bu hızlı trenin "ipek yolu"nu canlandırma amaçlı olduğu net bir şekilde ortada. Her geçen gün yeni bir projenin ortaya atıldığı bu hususta, bir proje de bizim memleketimiz için düşünülse devlete çok mu ağır gelir? Yerel ve Genel seçimlerde, Referandumda ülke ortalamasının üstünde oy aldığınız ilçemiz hiç mi lütfunuza mahzar olmayacak? Başımızdaki siyasilerin uyuşukluk durumlarından ötürü bütün halk mı zarar görecek? Seçilenlerin hiçbir faydasının olmadığı memleketimiz sürekli sizin adınız için yine aynı şahısları seçmeye devam edecek. Bunu siz böyle bilin. Şayet Bolu'nun üç milletvekilinin üçünün de başında bulunduğunuz partiden seçilmesi onların değil, sizin yüzü suyunuz hürmetine. Halbuki; il ve ilçelerin sokaklarında halkın arasında küçük bir gezintiye çıksanız işitmek istemeyeceğiniz bir sürü kötü söz duyacaksınız seçilenler hakkında. Yine Hal bu ki; halk Atatürk'e ayaklandığı için yıllar önce mahrumiyet alanı ilan edilen Gerede'nin artık bu mahrumiyetten kurtulmasıdır temennimiz. Yıllar önce yapımına başlanan yalnız bir süre sonra kesilen demir yolu inşaatı artık yeniden devam edileceği günü sabırsızlıkla beklemektedir. Anadolu Selçuklu Devleti'nde eyalet olan Gerede'mizin hızla köy olma yolunda ilerlediği de aşikârdır.

      Memleketimizin gerilemesi Atatürk'e ayaklanma, 1944 depremi, Almanya'ya göç, Darbeler dönemi, son olarak da; İzmit, Ankara, Karabük, İstanbul gibi vilayetlere göçler olarak sebeplendirilebilir. Göçlerin sebebi ise; öncelikle işsizlik, ardından ise eğitim faaliyetlerinin vasat, sosyal hayatın doğudaki yerleşim yerlerinden bile geride olması gibi sıralanabilir. Türkiye'nin iki önemli ana kenti olan İstanbul ve Ankara'nın tam ortasında biz dururken, tren yolunun yüzlerce km uzaktaki Eskişehir'den dolanması ise manidardır. Lütfen artık bu geri kalmışlığımıza bir dur deyin ve Bolu-Ankara arasında hızlı tren yolunun yapılmasına ön ayak olun. Bu sayede ilçemizin, ilimizin kalkınacağı gibi, yıllardır nüfusunun kat kat fazlasını verdiği göçler ise memleketimize tekrar geri dönecektir. Ankara - Bolu arası canlanacak; İstanbul-İzmit arasındaki yoğunluk ise hafifleyecektir. Ankara'da öğrenci olan bir kişi Gerede ya da Bolu'da ikamet edebilecek aynı şekilde bunun tam tersi de olabilecek. Geçim sıkıntısı çeken bir işçi sadece bulunduğu yere bağımlı kalmayacak; Ankara ve Bolu'da çalışma olanağına sahip olacak. Ayrıca ulaşımın gelişmesinden ötürü bölgeye; akla-hayale gelmeyecek kadar iç ve dış yatırım da yapılacak. Lütfen bu yazıyı dikkate alın. Saygılarımla. Yukarıdaki yazıyı başbakanlığı aşağıdaki linkten gönderdim. Siz de bu tür bir baskı yapın derim. Belki bir faydası olur ne dersiniz?  

       http://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/Bimer/pApplicationEntry.aspx Şayet hızlı trenin gelmesi durumunda Gerede-Ankara 20 dakika, Gerede - Bolu 10 dakika, Bolu-Ankara arası ise sadece yarım saat olacak. Yolculuk ücreti ise fazla bir miktar değil. TCDD'nin abonmanlık tarifesi bulunuyor ve bu tarifeye göre aylık hızlı tren bileti 150tl gibi bir miktar. Yani 150 TL'ye bir ay boyunca Ankara-Bolu arasında istediğiniz gibi seyahat edebileceksiniz. Hem bu sayede ilçemizin sinema sorunu da çözülmüş olur, hatta Ankara'ya bovling bile oynamaya gidebiliriz.

                                                                                          Hasan ÖZTÜRK

  • nazif altug10 Şubat 2013 . 21:33

   istanbul bolu ankara hızlı tren daha faydalı olur tesekkürler
  • ahmet zertil3 Ekim 2012 . 19:05

   bu görüşe katılıyorum  otobus firmalarının tekel gibi davranmasından  bıktım . rekabet diye bişey yok Ulaştırma bakanlığı tezelden tren işine el atmalı ayda 400 Tl ödemekten gına geldi

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak