2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

Paşököyü Köprülü Kavşak Ucubesi

Okuyucu Mektubu

  5 Haziran 2013

   

        Bolu Merkez Paşaköyü Mahallesi sınırları içerisinde yapılmakta olan Otoyolun Bolu Batı girişi ile çevre köy ve mahalleri şehre ve D 100 Karayolu ile birlikte şehir trafiğini Şehirlerarası terminale bağlayan yapımı halen devam eden Köprülü Kavşak'la ilgili olarak aşağıdaki hususları, Bolu Halkı'nın dikkatine sunuyorum.

        Köprülü kavşağın D 100 bağlantısını battı-çıktı olarak sağlayıp, diğer şehir içi bağlantıların üstten yapılacak düzenleme ile yapılması maliyet, görüntü ve kullanımda oluşan birçok sorunu oluşturmayacaktı. Ancak, yapılan tercihle 2010 yılından bu yana yapılan masraf, harcanan zaman, ortaya çıkan yapı, daha yapım aşamasında birçok kazaya sebebiyet vermesi, düzenlemenin seyrine bakıldığında daha ne zaman biteceği belli olmamasına rağmen, modern kentleşmeye, çağımız ulaşımında kullanılan yöntemlere, fayda-maliyet, kullanımdaki ergonomiklik ve çevre faktörleri dikkate alındığında yapının her zaman sorun olmaya devam edeceği kaçınılmaz olarak görülmektedir. Zeminden 10 metre yükseltilen duvarların bu civarda yaşayan ve bu yapıyı gören insanların psikolojisinde bıraktığı izlenim ceza ve tutuk evi duvarlarının etkisidir.

   

       Yapılan çalışmalarda dikkati çeken önemli bir ayrıntı da sağlıklı ve yeterli bir yaya geçişinin olmadığıdır. Bolu Belediyesi'nin bu çevrede gerçekleştirdiği 18.madde uygulaması sonucunda yapılaşmaya açılan bu bölgede 15-20 bin insanın yaşayacağı göz önüne alındığında, bu kavşağın Otoyolu Şehre ve Şehirlerarası Otobüs Terminali'ne; şehirden yerleşim yerine, otobana ve şehirlerarası terminale bağlantı sağlayacak konumda olması, araç trafiği kadar yaya trafiği içinde önem arz etmektedir. Böylesi önemli bir bağlantı noktasındaki  köprülü kavşakta 70 veya 100 cm.lik bir yaya geçişinin bulunması yeterliliği değil yeni yapılaşma ve yerleşimde insan faktörünün dikkate alınmadığını göstermektedir. Şu anki kullanımı ile insanların şehirlerarası otobüs terminalinden şehrin güneyine veya güney batısına geçmesi yaya olarak imkansızdır. Bu istikamette şehrin kuzeyinden güneyine yaya olarak bağlantı düşünülmemiş görünmektedir. Şehirlerarası otobüs terminalinin karşısında evi bulunan bir vatandaş, geçişini ya can güvenliğini hiçe sayarak bölünmüş D 100 Karayolunu refüj ve engelleri atlayarak, ya da taksi tutarak uzunca bir dolanmadan, otobüs yolculuğundan daha çok vereceği ücretle sağlayabilmektedir. 

   

        Bu açıdan, hali hazırda göremediğimiz, can güvenliği sağlanmış, şehrin güneyinden kuzeyine, kuzeyinden güneyine ve şehirlerarası otobüs terminaline bağlantıyı sağlayacak bir yaya geçişini sağlayacak düzenlemesinin var olup olmadığı, yok ise, acilen daha şimdiden büyük kazalara ve kayıplara sebebiyet verecek bu eksikliğin giderilmesine yönelik önlemlerin aldırılması ve tamamlatılması önem arz etmektedir.

   

  Köprülü kavşak, 2010 yılından bu yana adeta tamamlamaktan imtina edilircesine süründürülerek, devam ettirilmektedir. Ankara-İstanbul gibi büyük metropollerde bundan daha büyük düzenleme ve işçilik gerektiren yapıların 90 günde bitirildiği düşünülürse, kaynak israfının olduğu görülür. Bunun yanında gerek köprülü kavşağın gerekse adeta labirent ve bulmaca halini almış, sulama kanaletleri gibi görünüm arzeden yan bağlantı yollarının yapımında kotun çok yükseltilmiş olması, dökülen malzemenin çevreye  zararı yıllardır bu çevredekilerin soludukları toz; tarla ve evlerin kot farkından dolayı kullanımında, giriş çıkışında yaptığı zorluklar candan bezdirir hale gelmiştir.

   

       Yan bağlantı ve servis yollarının sağlıklı bir şekilde yapımının sağlanması, bu bölgede oturanların kot farkından doğan güçlükleri ele alınarak, vatandaşın tozdan ve kısmen de olsa mağduriyetten kurtarılmasının sağlanması önem arz etmektedir.

   

        İşin yapımı aşamasında halen süren kaynak ve zaman israfının, haksız kazancın, inşaat esnasında meydana gelen kazaların sebepleri, projenin günümüz koşullarına ve gelecek yıllara göre kullanımı değerlendirilerek fayda maliyet ve ergonomiklik açısından ele alınması, kısacası projenin her aşamada takip ve kontrolü gereği gibi yapılmadığından İl yöneticileri başta olmak üzere, Karayolları, Bayındırlık gibi Devletin ilgili birimlerindeki sorumluların en azından görevi ihmal içinde oldukları kanaati tarafımızda oluşturulduğundan gereken denetleme ve incelemenin istiyoruz.

   

        Söz konusu köprülü kavşakla ilgili olarak arz ettiğim hususlar dikkate alınarak, yapılacak bir çalışma ile gerçeklerin ortaya çıkarılması ve bugün yaşayanlardan daha çok gelecek nesillerin zarar göreceği de düşünülerek, bu zararı en aza indirecek, ergonomikliği ve yıllardır vatandaşın süren mağduriyetinin giderilmesine yönelik önleyici ve tamamlayıcı çalışmanın yaptırılmasının Bolu halkının yararına olacağını düşünmekteyim. Saygılarımla.

   

                                                                             Murat Özdemir 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak