2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

Bir asırlık manzara zift gibi

Okuyucu Mektubu

Bir asırlık manzara zift gibi
  4 Haziran 2020

  Bir asırlık manzara zift gibi

  Bir “şehir” düşünün. Ön Asya’nın incisi evsafında olsun. İki büyük fil metropolün arasında yer alsın. 

  Tarım, sanayi, turizm, eğitim, bilim, kültür, sanat için çok müspet şartları zuhur etsin. 81 vilayet arasında ilk 10’a girecek terkibe haiz olsun… Fevkalade yeterlilikleri mevcut olsun…

  Böylesine pırlanta, değerli şehre hükmedenlere bakın bir de… Bunu sadece şimdiye dair yapmayın. Asırlık zaviyeden "vilayete hakim olanların" çapına, kutruna, kutbuna, penceresine hassaten bir bakın.

  Ne göreceksiniz? Vasatlık. Kültürsüzlük. İsrafçılık. Çiğlik. Projesizlik. Düzensizlik. Disiplinsizlik. Nepotizm. Aşırma. Cukkalama. Hortumlama. Köşe dönme. Servet yığma. Adam kayırma. Hayal kırıklığına sebep olma. Dinsiz olmasına rağmen dindar görünme. En ön safta Cuma namazı kılma. Halkı mahcup etme. Küçük işlerle uğraşma. Kaçak elektrik kullanma. Halkın kaynaklarını süse püse saçma. Namuslu insanları süründürme. Akıl dışı icraatlar yapma. Gereksiz koca put misali anıtlar dikme. Nitelikli insanları “çöpe” sürme. CIA kuklası tarikatların güdümüne girme. Mafyatik yapıların kuklası olma. Kamunun kaynaklarını özel zevki için saçma…

  Son 90 yılda kenti yöneten, söz sahibi olan tüm insanlara, seçilmişlere bir göz atın... % 90’ı aynı menbaadan, aynı tornadan çıkmış gibidir.

  10’da 9’unda vizyon, birikim, zeka, enerji, dinamizm göremezsiniz.

  Ankara’ya gidenlerin halini de düşünün. “nazır” olabilen yok. Kamuoyunda çok sevilen yok. Proje sunabilen yok. Yerelde gücü olmayan tiplerin ulusal çapta da hiç bir sesi duyulmadı.

  Sağcısı, solcusu, dincisi, milliyetçisi, ırkçısı, liberali, tarikatçısı vb. hep aynı.

  Bizim kalite, nitelik, liyakat sorunumuz var.

  Adını yazmaktan aciz insanları “ağa” olarak seçiyoruz. Hemen hemen hepsi köşeyi döndü. Yedi sülaleleri abad oldu. Halk hala aynı yerde.

  Yıllarca her cenahtan liderler, CIA kuklası sahte din baronunun elini eteğini öptü. Her sene uçağa doluşup Pensilvanya’ya gittiler. İlin önde gelen politik figürleri, tüccar, sanayici taifesi el etek öpmede hep önde yer aldılar. Bunların çoğunu sizler de tanıyorsunuz. 15 Temmuz’dan sonra eline bayrak alıp meydana çıkanların çoğu da hala kriptodur. Biz onları biliyoruz. Ne kadar “döndük, ihtida ettik, tövbe ettik” deseler de kirli servetlerinin kaynağını bile açıklayamazlar.

  Yaylaları talan eden onlar. Orman arazilerine villalar dikip şurupları gizlice içenler onlar.

  Bu tipler daha yıllarca ipleri ellerinde tutacaklar. Çoğunluk ahali de uyumaya, dövünmeye devam edecek.

  Kaliteli, aç gözlü olmayan, yetişmiş insanları küstürdük. Vasata razıyız.

  15 Temmuza kadar şehrin tüm kilit yerlerine sümüklü sahtekarın müritleri konuyordu. İhaleleri alanlar bile berraktı. Paranın yönü hep ABD’deki sahtekarın kullarına doğruydu. Hala değişen bir şey yok. Kullar yine sahnedeler. Sadece kılık değiştirdiler. Himmet sona erdi belki ama hoşafın yağı aynı.

  Bu il nerede diyen varsa “Bilmeyan. Annamayan. Görmeyan. Duymayan… derim.

  Yazan: Bolulu gariban bir esnaf  

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak