2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

Bir dostun ardından

Okuyucu Mektubu

  25 Aralık 2012

            Kardeş demiştin ya ilk tanıştığımız gün. Ondan mı cesaret aldı yüreğim bilmem ama seni kendime nasıl da yakın hissetmiştim. Depremin vurduğu şehirde, mesleğe yeni başlayan biri olarak bir zümreye, tecrübeli bir branştaşa ihtiyacım olduğunda sana yönlendirmişlerdi arkadaşlarım. Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nun merdivenlerini bir çırpıda çıkmış, nöbetçi öğrenciye seni sormuştum. Nöbetçi öğrencinin refakatinde sınıfının kapısına kadar gelip dersin bitiş zilini beklemiş; ama senin sınıftan çıkmanı beklemeden içeri girip kendimi tanıtmış ve meramımı anlatmıştım. Yıllık Planlar, günlük planlar, zümre toplantıları, o zamanki adıyla eğitsel kol çalışmaları... Daha sayacaklarım vardı ama sen' Kardeş, sıkma canını hepsini hallederiz demiş'  ne kadar belgen varsa elime tutuşturmuştun ve eklemiştin ya' Ben de daha ikinci yılımı çalışıyorum. Zamanla alışırsın, sıkıntıya gerek yok.' Şaşkınlığım bir kat daha artmıştı. İki yılda, on yıla sığacak tecrübe.
          O günden sonra ne zaman başım sıkışsa seni aramış ve her defasında sana koşmuştum. Çalıştığım Koç İlköğretim Okulu'nda ikinci bir Türkçe öğretmeni olmayışından mıdır bilmem ama seni zümre başkanı yapmıştım kendime. Birkaç yıl sonra Türkçe öğretmenliğinden Edebiyat öğretmenliğine geçtiğini duyunca ayrı kalacağımızı düşünerek açıkçası çok üzülmüştüm ya bilmiyordum bize daha büyük ayrılıklar yaşatacağını. "Yaş otuz beş, yolun yarısı eder.' diyen Cahit Sıtkı'ya ne kadar da çok inanmışız, Amentü'müzde kadere imanın var olduğunu bile bile.
           Kardeş, şimdi yoksun aramızda, depremde seni tanıyan ben kaybettiğinde de deprem yaşadım. Ve biliyorum ki benimle beraber 'Kızım yok diye üzülmüyorum. Bin tane kızım var' dediğin öğrencilerin deprem yaşadı. Çalışma arkadaşların, idarecilerin, zümre arkadaşların ve bütün Bolu deprem yaşadı bugün. Okulunda ve namazını kıldığımız camide yüzlerce dostun şahitlik etti dosdoğru bir insan olduğuna. Sabahtan beri yağan yağmur kesildi okul bahçesine son gelişinde. Çünkü kızların ağlıyordu ya kıskandı bulutlar senin için dökülen yaşları ve bir anda kayboldular gökyüzünden. Bir anda güneş belirdi semada ve inan kardeşim, o güneş ilk defa üşüttü bizi.
            Öğrencilerim, arkadaşlarım yolumu keser diye mi tatil gününü seçtin bize veda ederken. Giderken bile öğretmenlik aşkınla gittin ve son bir ders verdin hepimize. Dünya malına güvenmememizi, hayatın faniliğini nasıl da anlattın bir çırpıda. Din Kültürü öğretmenlerinin bir yılda anlatacağını edebiyatçı üslubuyla ustaca anlattın bize.

         Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK'in; "Ölüm güzel şey, budur perde ardından haber... Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber?" mısraları gelince aklımıza Taktir-i İlahi'nin tecellisine sığınıyoruz. Ve biliyoruz ki kardeşim Allah bizden daha çok sevdi ki seni yanına aldı. Yetim büyümüştü ya Hz. Peygamber, Rabbim senin çocuklarını de kader ortağı yaptı onunla. Çileli annen, vefakâr eşin ve Peygamber kaderine ortak yetimlerin emanetindir bize.  Sen Cennet'te beklerken sevdiklerini, bizler senin dostların yokluğunu hissettirmemeye çalışacağız onlara. 
           Biliyorum sensizlik zor olacak bize. Artık Kız Meslek Lisesi'nin öğrencilerine şiir okumayacaksın, kızlarım diyemeyeceksin. Tiyatrolar, piyesler, şiir dinletileri hazırlayamayacaksın belki; ama biz dün Çığırtkanlar Mezarlığı'nda hepsini birden öğrendik yokluğunda. Zira sen yoksan hiçbirinin anlamı yok bizim için. Kardeş "Kelimelerin kifayetsiz olduğunu bilemezdim" Diyen Orhan Veli KANIK bizim için söylemiş bu sözü. Seni anlatmaya hiçbir söz yetmiyor, lügatler çaresiz kalıyor seni anlatmaya KARDEŞİM.
            Okuduğumuz Fatihalar, Yasinler seni bulsun.
            Ruhun şad mekânın Cennet olsun.                      
                                                                   Ahmet KOÇAK
                                                       Koç Ortaokulu Türkçe Öğretmeni          

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak