2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

Mehmet Güden'in ardından

Okuyucu Mektubu

  2 Ekim 2010
      Merhabalar rahmetli babamız MEHMET GÜDEN'i saygıyla anıyoruz. Babamızı "Ulubatlı Hasan gibi öldü" başlığıyla haber yapan Bolununsesi Gazetesi'ne teşekkür ederek, değerli gazete okurları ile bazı şeyleri paylaşmak istiyoruz.
   
      Biz çocukları Müveddet, Serap, Hüseyin, Süheyla ve canım annemiz Hacer Güden olarak Babamızın da bir gün gelip öleceği hiç aklımıza gelmezdi. Çünkü çalışkan sürekli iş yapan bir adam nasıl ölür. 9 günlük ömrünün 8'ini çalışarak geçiren biri nasıl göçüp gider. Babamız Kızık Köyü'nde dünyaya gelmiş. 01.01.1944 demişler doğum yılına 1944 doğru da, günü ve ayı belli değil aslında.
  Güdenler Sülalesi'nden Hüseyin Güden'in torunu Mustafa Güden'in ikinci çocuğu olarak gelir dünyaya. O zamanlar yokluk, kıtlık içinde geçer. Hayatı kalabalık içinde geçmiş bir çocukluk ve gençlik yaşamından sonra annem Hacer Güden'le evlenir. Seben askerlik Şubesi'nde işe başlar. 6 çocukları olur. 2 vefat eder. 4 çocuklu anne babalı bir yaşam çalışma hayatı Bolu'dan sonra Şanlıurfa Viranşehir'de görev yapar. Tayini Ankara Milli Savunma Bakanlığı'na çıkar. Görevine burada devam eder, ta ki Babaannemiz 1996 yılında vefat edene kadar çalışır. Babamız bu tarihten sonra Kızık Yaylası'nda yaşamaya karar verir ve hayatı kırgınlık, düşmanlık, çekemezliklerle uğraşmakla devam eder. Yaylaya ev yapmak ister. Köyden birkaç kişi izin vermez. Ailesinden, kardeşler ve baba destek çıkan olmaz. Herkes yaylanın doruğuna ev mi yapılır der. Tabi bu adam yalnız, sadece karısı ve kendisi. Aileden (kardeşler ve baba) yine destek olmaz. Kendi çabalarıyla yaylaya ev yapar. Tabii çekemezlik çoğalır. Sürekli şikayet, mahkemeler önce kendi ailesi ters düşer, sonra köylü, ama dışlanarak da olsa evi yapar. Kimse sahip çıkmaz ama o tüm bunlara karşı dimdik ayakta durur. O günlerde yayla ya ev mi yapılır diyenler, şimdi kendileri teker teker evleri diziyor.
     Kırgınlıklar, dargınlıklar, küslükler, rahmetli MehmetGüden toparlamaya çalışıyor, diğer kardeşler yanaşmıyor sürekli mahkeme kapılarında, Seben Adliyesi adeta ikinci adresi olur.
     Kardeşlerden biri (rahmetli Şabanların Hasan) diye dalga geçer, üzülür, gücenir anlaşmazlık, çekemezlik had safhada ve şimdi hepsi yaylada, hem ailesi (kardeşler) hem birkaç köylü yayla büyüyor. Rahmetli bunları yıllar önceden akıl ediyor ama yalnız adam destek görmemesine rağmen. Birçok dostu yardımcı oluyor. Araba yok, para yok, ama idealist. Dediğini yapan, kimseyle uğraşmayan, kendi işine bakan adam, en büyük hayallerinden birini gerçekleştiriyor; ATATÜRK büstü ve bayrağı. Ben ATATÜRK çocuğuyum, bu topraklarda onun sayesinde rahat yaşıyor ve oturuyorsak diye bir minnet borcunun ifadesi olarak kendi çabası, kendi
  emeği, kendi parası ve yanında yalnız saygıdeğer eşi Hacer Güden ve birkaç dostu ile birlikte.
    Kimse yanında değil. Sessiz, suskun, kırgın ve küs giden Rahmetli Babamız MEHMET GÜDEN'i saygıyla anıyoruz...
    Eşi, Çocukları ve Biricik Torunu Burcu Bengü olarak seninle gurur duyuyoruz, iyi ki babamız sen olmuşsun.
   
  • yusuf cıvdı24 Eylül 2012 . 21:35

   sayğideğer mehmet güden abimin ölümünü 24.09.2012akşamı öğrendim.mekanı cennet olsu,allah rahmet eylesin.hacer yenehanım senin ve yiğenlerimizin başları sağolsu.kendisi ile bolu askerlik şubesinde çalıştık aynı lojmanda oturduk 1977 tarihiden1999 tarihinekarğörüştük sonra çok aradım bulamadım. çok degerli çalışkan dürüst iyilik seven bir abimizd.allah cennetinde komşu etsin.hüsyin yiğenim isteklerini beklerim.selamlar.
     
  • Harun Reşit Koçoğlu7 Aralık 2010 . 20:53

   Atalar boşa dememiş!Sen dostunu kazan,Anan düşmanını doğurur diye!Mehmet GÜDEN amcamızın mekanı Cennet olsun,Allah Rahmet eylesin.Kederli Hacer teyzemiz ve Güden kardeşlere Allah sabır versin.Başları sağ olsun.Harun Reşit KOÇOĞLU

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  Satılık Daireler - Nejat Mühendislik

  GÜNÜN SÖZÜ

  Milli egemenlik öyle bir nurdur ki, onun karşısında zincirler erir, taç ve tahtlar batar, mahvolur. Milletlerin esirliği üzerine kurulmuş müesseseler her tarafta yıkılmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak