Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Camları film kaplı araçlar, trafik cezalarından MUAF MI?     

Kamuran Alagözoğlu

Camları film kaplı araçlar, trafik cezalarından MUAF MI?     
  15 Ocak 2023

        Camları film kaplı araçlar, trafik cezalarından MUAF MI?     

        Geçtiğimiz hafta iş yerimde otururken önümden geçen bir son model bir BMW araç dikkatimi çekti. İlk defa aracın camları fabrika çıkışındaki gibi gayet şeffaf içerisi görünüyordu. Bolu'da BMW veya bir çok lüks markalı araçlarda böyle birşey görmek mümkün olmadığı için, hemen merak edip hangi şehirden gelmiş diye ardından baktığımda, Belçika plakalı olduğunu gördüm.  
         Kavşaklardaki yanlış uygulamalar!
         Bolu'da son günlerde dronla veya mobese kameralarından izlenen sürücülere 'direksiyonda telefonla konuşma ve emniyet kemeri takmadığı' gerekçesiyle cezalar yazıldığını duyuyorum.     
         Kavşaklarda ışıklar kalkıp yerini dönel kavşaklara bırakınca 'kırmızıda geçtin' cezaları birazcık rafa kalktı. Kavşakta kırmızıda beklerken, kavşağı rahatlatmak adına kontrollü bir şekilde sağa dönüş bütün dünyada serbestken, Dağkent Kavşağı'nda bu kural uygulanmıyor. Çünkü kavşak genişlemeye çok müsait olmasına rağmen, Karayolları kavşak yönetmeliğine uygun şekilde düzenlenmemiş olduğu için, aslında kırmızı ışık ihlali cezası yazılmaması gerektiği halde, ne yazık ki yazılabiliyor.
          Kavşak içinde yaya geçidi hiç olur mu?        
          Şehir içindeki dönel kavşaklarda daha henüz dönüş yaparken, daha dönüşü tamamlamadan karşınıza yaya geçidi çıkıyor. Tam dönüş sırasında yaya geçiyorsa ve sizde mecburen yayaya yol vermek için durmak zorunda kalıyorsanız, Arkanızdan gelen ve kavşağı dönmekte olan  bir aracın arkadan size çarpması işten bile değil. Bolu'da bütün yaya geçitleri kavşak içinde, yani olmaması gereken yerlerde. 
         Kavşağa araç park etmek dünyanın her yerinde CEZA sebebi iken, bizde ise SERBEST!               Ve yine Valilik önündeki dönel kavşak başta olmak üzere kavşak içine araçlar park ediliyor. Hatta bu parklar yüzünden çoğu kez büyük araçlar dönemiyor ve kavşakta uzun süreli tıkanmalar yaşanıyor. Ve işin garibi Valilik önünde bekleyen polislerimizin gözü önünde yaşanıyor bunlar. Bir kez daha yazıyorum; kavşak içine araç park etmek dünyanın her yerinde cezalandırılma sebebi iken, bizde ise polisin gözü önünde gayet serbestçe park edilebiliyor.
          Camları filmli görüşü kesen araçlar KAZA SEBEBİDİR cezalandırılmalı ve trafikten men edilmelidir.        
          Esas konumuza gelirsek camları filmli olduğu için içerisi görünmeyen araçların, emniyet kemeri, direksiyonda telefonla konuşma gibi cezalardan nasıl muaf olduklarını ve asıl önemlisi esas cezaların bu filmli araçlara yazılması gerektiğini, hala geçerliliğini koruyan 25 Ekim 2011 tarihinde yazmıştım. Nedenini, basit bir mantıkla yine anlatacağım; Camları film kaplı içerisi görünmeyen bir araç kavşakta yanınızda durduğunda, sağdan araç geliyor mu diye kafanızı çevirdiğinizde, sizin görüşünüze adeta bir duvar çekerek, kaza yapmanıza neden olabilir. Camları film kaplı aracın bir yanından bakıldığında diğer taraf görünmüyorsa bu araç trafikten men sebebidir.

          Trafik ekipleri olarak bu araç muayenesini yaptırmış ve muayeneden geçmiş DİYEMEZSİNİZ. Kuralları uygulamak ve trafikte bu şekilde başka araçlara tehlike yaratan aracı trafikten MEN etmek zorundasınız. Ayrıca bu araçların muayeneden geçememesi gerekirken, nasıl geçtikleri de büyük bir muammadır. Bunlara yol veren muayene istasyonları da sorgulanmalıdır.              

        25 Ekim 2011 tarihli yazım;
       Camları filmli araçlar cezadan muaf mı?
       Kamuran Alagözoğlu

        Bolu Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "Bolu Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü, ilimizde emniyet kemeri kullanımının artırılması amacıyla MOBESE kameraları görüntülerini de kullanmaya başladı. Trafik Tescil ve denetleme Şube Müdürlüğü MOBESE kameraları kullanılarak yapılan uygulamalarda 20-24 Ekim tarihleri arasında 55 araç sürücüsüne 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 78. maddesine istinaden, 'Emniyet Kemeri' kullanmadıkları için cezai işlem uygulandı" deniliyor.
       Camların şeffaf olması gerekmiyor mu?
       Araç kullanırken cep telefonu ile konuştukları için kendilerine ceza yazıldığını, içi görünmeyen araçların sürücülerine ise bu cezaların yazılmadığı yönünde Gazetemize uzun bir süreden beri vatandaşlardan gelen şikayetler doğrultusunda şimdi sormadan edemeyeceğim;
      *İçerisi kesinlikle görünmeyen, camları simsiyah film kaplı binlerce araç, trafik kurallarını ihlal ederek Bolu trafiğinde seyretmiyor mu?
      *Bırakın MOBESSE kameralarla içinde ne olup bitiğini görmeyi, cama gözünüzü dayasanız bile içi görünmeyecek şekilde camları filmle kaplı araçların yasaya göre trafikten men edilmesi gerekmiyor mu ?
      *Trafikten men edilmesi gereken bu araçların içinde emniyet kemerinin takılı olup olmadığını veya sürücüsünün cep telefonu ile konuşup konuşmadığını göremiyorsanız, bu araç sürücüleri yasalara karşı suç işleyerek, ve  kurallara karşı gelerek; kural tanımamış olmanın kendilerine verdiği imtiyaz sayesinde, ister istemez cezadan muaf olmuyorlar mı?
      *Camları siyah film kaplı araçlara hiçbir cezai işlem uygulanmadığı sürece;
       şeffaflık içinde kurallara saygılı olmaya özen gösteren araç sürücüleri, telefonla konuştukları veya emniyet kemeri kullanmadıkları durumlarda, araçlarının içi göründüğü için bu tür cezalara maruz kalabilecekleri aşikardır.
       Araçlarının içi hiçbir şekilde görünmesi mümkün olmayacak şekilde simsiyah filmle kaplı araç sürücüleri ise, kanunlara karşı gelmelerine rağmen, bu cezalardan doğal olarak muaf olacaklardır.
       *Camları film kaplı araçların içi görünmediği için bu araçların içindeki cep telefonuyla konuşma ve emniyet kemeri kullanmama gibi trafik suçlarından dolayı ceza yazamıyorsanız, camlarından bakıldığında şeffaf bir şekilde içi görünen araç sürücülerine de ceza yazamazsınız. Çünkü çifte standart yaratan bu durum, Anayasa'nın eşitlik ilkesine de aykırıdır.
       *Bolu Valiliği İl Trafik Komisyonu'nun almış olduğu bu kararı yeniden gözden geçireceğini ve bu uygulamadaki adeta kanunsuzluğu ödüllendiren aksaklıkların giderileceğini düşünüyorum.

  • qwerty16 Ocak 2023 . 14:32

   Kamuran bey, Merhaba. Yazınızın cam filmiyle ilgili kısmı son derece yerinde ve benim de hep düşündüğüm ve dile getirdiğim hususlar. Konuyu çekinmeden cesaretle gündem yaptığınız için teşekkürler. Ülkemizin adalet, can ve mal güveliği ve insan eksenli böyle tepkilere ihtiyacı var. Selametle kalın.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bry Turizm