Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Toplanan paralar gerçekten camiye mi gidiyor ?

Kamuran Alagözoğlu

  11 Eylül 2017

         Toplanan paralar gerçekten camiye mi gidiyor ?
          Semt Pazarlarında ve özellikle Pazartesi günleri kurulan Bolu Pazarı'nda 'Camiye yardım” adı altında toplanan paraların gerçekten camilere harcanıp harcanmadığı merak ediliyor. 'Camiye yardım” sloganını kullanarak duygu sömürüsü ile bu işi meslek edinenlerin olduğunu belirten vatandaşlar; 'Bazı kişiler camilerin adını kullanarak hem dokunulmazlık kazanıyorlar, hem de daha çok para topluyorlar. Topladıkları paraların tamamı çoğu kez ceplerine kalıyor” diye iddiada bulunuyorlar. 
          'Camiye yardım” deyince, pazarlarda satış yapan köylülerimiz başta olmak üzere, hemen herkesin cebindeki bozuk paralar, nereye gittiği sorgulanmadan veriliyor. En az 3-5 lira gibi rakamlar, camiye yardım topladığını iddia eden kişilere verilirken, nerenin camisine yardım toplandığı sorgulanmadığı gibi, verilen paraların karşılığında makbuz da istenmiyor. 
         Hendek'ten gelmiş Bolu pazarında yardım topluyor 
         BolununSesi Gazetesi olarak bugün Bolu Pazarı'nda camiye yardım topladıklarını iddia eden yaklaşık 15-20 kişiyi yakın takibe alarak gözlemledik ve pazara satılık ürün getiren köylülerimizle konuştuk. 
          Camiye yardım topladığını iddia eden kişilerin hemen hemen tamamının Bolu dışından başka illerden geldiklerini tespit ettik. Sakarya Hendek'ten, Düzce'den, Kastamonu Araç'tan, Mudurnu'dan Yığılca'dan gelip ellerinde; belki gerçek, belki sahte fiş ve benzeri şeyler olmak üzere 'Camiye yardım” diyerek para topladıklarına şahit olduk. 
           'Hendek'te, Hendek'in camisini yaptıracak hiç insan kalmadı mı da, gelip Bolu'da camiye yardım topluyorsunuz. Ben Bolu'dan gelip Hendek'te Bolu'nun camisine yardım toplamaya gelsem, Hendek'te beni hiç kimse tanımayacağı ve dolayısıyla güvenemeyeceği için para vermez. Ben de seni tanımıyorum, ne malum bu paraları cebe atmadığınız” diye para toplayanlardan biri münakaşaya girmek zorunda kaldım.        
          'Ben hayrımı yaptım, vebali onun boynuna”
            Pazara getirdiği ürünlerden domatesin kilosunu 2 liraya, 1 bağ maydanozu 1 liraya satan köylü kadınlarımızın, 'camiye yardım” adı altında para toplayan kişilere en az 5 lira gibi paralar verdiklerini görünce; 'Teyze siz bu paraların gerçekten camiye gittiğini düşünüyor musunuz? Bak adam taa Hendek'ten geldiğini ve orda bir cami için para topladığını söylüyor. Sizde hiç sorgulamadan, makbuz dahi istemeden, sabahtan akşama kadar satmak için uğraştığınız 5 bağ maydanozun parasını hemen çıkarıp veriyorsunuz?” diye kendilerini uyarınca; 'Ben hayrımı yaptım. Bundan sonrası vebali onun boynuna” diyorlar.     
          Dilenciye 1 lira, camiye en az 3-5 lira
          Dilencilere 1 lira gibi paralar verilirken, camiye yardım adı altında para toplayanlara en az 3-5 liradan aşağı para verilmediğine tanık oluyoruz. Kaba taslak bir hesap yaparak, bu şekilde pazarda 'camiye…(!)' adı altında para toplayan bir kişinin, sabahtan akşama kadar 500 ila1000 lira arasında bir hasılat yapmasının çok da zor olmadığını tahmin ediyoruz. 
         Bunları denetleyen var mı?      
         Günümüz şartlarında en geçerli duygu sömürüsü haline gelen 'camiye yardım” konusunun suistimal edilip edilmediğini, bu şekilde para toplayanların ne kadar kontrol altında tutulabildiğini bilmiyorum. Şahsen ben, camiye yardım toplayan bir kişinin ne zabıta veya ne polis tarafından bir kere bile denetlendiğine şahit olmadım. 

                                                    Kamuran Alagözoğlu 
          

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük sıçrayışı gerçekleştirmek isteyen, birkaç adım geriye gitmek zorundadır. Bugün yarına dünle beslenerek yol alır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak