Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

6 sene önce yazdıklarımız aynen yine geçerli   

Kamuran Alagözoğlu

  22 Ekim 2017

       6 sene önce yazdıklarımız aynen yine geçerli          Camları filmle kaplanmış içerisi görünmeyen araçlar 6 sene önce gündeme gelmiş ve bende aşağıdaki yazıyı 25.10.2011'de yazmışım. Camları film kaplı araçlar yine gündeme gelince, arşivdeki bu yazımı tekrar yayınlıyorum. 

          Camları filmli araçlar cezadan muaf mı?

            Bolu Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, 'Bolu Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü, ilimizde emniyet kemeri kullanımının artırılması amacıyla MOBESE kameraları görüntülerini de kullanmaya başladı. Trafik Tescil ve denetleme Şube Müdürlüğü MOBESE kameraları kullanılarak yapılan uygulamalarda 20-24 Ekim tarihleri arasında 55 araç sürücüsüne 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 78. maddesine istinaden, 'Emniyet Kemeri' kullanmadıkları için cezai işlem uygulandı” deniliyor.

        Camların şeffaf olması gerekmiyor mu?

       Araç kullanırken cep telefonu ile konuştukları için kendilerine ceza yazıldığını, içi görünmeyen araçların sürücülerine ise bu cezaların yazılmadığı yönünde Gazetemize uzun bir süreden beri vatandaşlardan gelen şikayetler doğrultusunda şimdi sormadan edemeyeceğim; 
      *İçerisi kesinlikle görünmeyen, camları simsiyah film kaplı binlerce araç, trafik kurallarını ihlal ederek Bolu trafiğinde seyretmiyor mu? 
      *Bırakın MOBESSE kameralarla içinde ne olup bitiğini görmeyi, cama gözünüzü dayasanız bile içi görünmeyecek şekilde camları filmle kaplı araçların yasaya göre trafikten men edilmesi gerekmiyor mu ? 
      *Trafikten men edilmesi gereken bu araçların içinde emniyet kemerinin takılı olup olmadığını veya sürücüsünün cep telefonu ile konuşup konuşmadığını göremiyorsanız, bu araç sürücüleri yasalara karşı suç işleyerek, ve  kurallara karşı gelerek; kural tanımamış olmanın kendilerine verdiği imtiyaz sayesinde, ister istemez cezadan muaf olmuyorlar mı? 
      *Camları siyah film kaplı araçlara hiçbir cezai işlem uygulanmadığı sürece; 
       şeffaflık içinde kurallara saygılı olmaya özen gösteren araç sürücüleri, telefonla konuştukları veya emniyet kemeri kullanmadıkları durumlarda, araçlarının içi göründüğü için bu tür cezalara maruz kalabilecekleri aşikardır. 
       Araçlarının içi hiçbir şekilde görünmesi mümkün olmayacak şekilde simsiyah filmle kaplı araç sürücüleri ise, kanunlara karşı gelmelerine rağmen, bu cezalardan doğal olarak muaf olacaklardır. 
       *Camları film kaplı araçların içi görünmediği için bu araçların içindeki cep telefonuyla konuşma ve emniyet kemeri kullanmama gibi trafik suçlarından dolayı ceza yazamıyorsanız, camlarından bakıldığında şeffaf bir şekilde içi görünen araç sürücülerine de ceza yazamazsınız. Çünkü çifte standart yaratan bu durum, Anayasa'nın eşitlik ilkesine de aykırıdır. 
       *Bolu Valiliği İl Trafik Komisyonu'nun almış olduğu bu kararı yeniden gözden geçireceğini ve bu uygulamadaki adeta kanunsuzluğu ödüllendiren aksaklıkların giderileceğini düşünüyorum.

                                                              Kamuran Alagözoğlu

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  İşsiz adam durgun su gibidir, bozulup kirlenir.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak