Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Ne varsa eski hocalarda var

Kamuran Alagözoğlu

  8 Eylül 2017

         Ne varsa eski hocalarda var
         Bugün 57 yıllık aile dostumuz olan Rahmetli Tenekeci Mehmet Akdağ Amcamızın Değerli eşi 92 yaşındaki Behice Hanım Teyze'yi Şehitler Mezarlığı'nda ebedi istirahatgahına uğurladık.
         Mezarlıkta dua okuyan hocaların yanlarında oturan 87 yaşındaki Babam Mehmet Alagözoğlu, eski hocalardandır. Rahmetli Amcalarım Hafız Ahmet Alagözoğlu TRT'den naklen verilen mevlit yayınlarının değişmez hocasıydı. Rafet Alagözoğlu Amcam da Karacasu Camii'nde yıllarca hocalık yaptı. Rahmetli Halam Muhsine Epcim Yozgat Köyü'nde ermiş olarak bilinir ve mevlit okurken gür sesiyle dağı taşı inleten bir kadındı. 
         Bugün Siteler Camii'nde cenaze namazı kılınırken Camii Hocasının cenazelerde alışık olmadığımız şekilde, 'Merhume'nin ömrü boyunca Müslüman olarak yaşadığına şahitlik eder misiniz?” şeklindeki saçma sapan soruyu neden sorduklarını merak ediyorum. Ve bende buradan günümüz hocalarına sesleniyorum; 'Din Allah ile kul arasındadır. Bu yüzden dinle imanın kimde olduğu belli olmaz" demişler. Son zamanlarda bazı hocaların bu soruyu cemaate sormaktaki maksatlarını anlayabilmiş değilim. Cenaze İster Hristiyan, ister putperest, ister ateist olarak yaşamış olabilir. Senin camiinde musalla taşına konmuşsa, senin görevin bu cenazeyi kaldırmaktır. Hem sonra ne bilsin cemaat kimin dinini nasıl yaşadığını, 'Müslüman gibi yaşamadı” derlerse, kıldırmayacak mısın cenaze namazını? Nerden çıkarıyorsunuz bu saçma sapan soruları. Senin burada asli görevin; 'Hakkınızı helal ediyor musunuz” diye cemaatten helallik almaktır.  
         Unutmayın ki camiler Allah'ın evidir. Adam ömür boyu Hristiyan olarak yaşamış olabilir. Cenazesinin camiden kalkmasını ve Müslüman mezarlığına gömülmesini vasiyet etmişse, senin de hoca olarak görevin gelmişini geçmişini sorgulamadan bu cenazeyi kaldırmaktır. Gidin bakın Avrupa'da mezarlıklarda Hristiyan Müslüman bir aradadır. Çanakkale'de şehit düşen çeşitli dinlerden binlerce kişi yan yana yatmaktadır. Yeter artık ! Bu topluma ayrımcılık aşılaya aşılaya ne hale geldik. 
         Tek bir vatanımız var. O da; Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Çağdaş, Laik ve Demokratik Türkiye Cumhuriyeti'dir.

                                                  Kamuran Alagözoğlu 

                                      

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Medeni olmayan insanlar, medeni olanların ayakları altında kalmaya mahkumdurlar.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bry Turizm