Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

‘Kadın’ kelimesini ağzına alırken Atatürk gelsin aklına! 

Kamuran Alagözoğlu

‘Kadın’ kelimesini ağzına alırken Atatürk gelsin aklına! 
  11 Eylül 2020

         ‘Kadın’ kelimesini ağzına alırken Atatürk gelsin aklına!         

         Çok Sayın Belediye Başkanımız Tanju Özcan Bey, “Hisar Tepesi’nde yapılacak projeyi kadın milletvekili engelliyor” şeklinde bir ifade kullanması, Bolu Milletvekili Arzu Aydın’ın unvanını, ismini ve soy ismini kullanmaktan kaçınmasının sebebi ne olabilir?

        Cinsiyet üzerinden vurgu yaparak neyi anlatmaya çalışmaktadır?

        Erkek egemenliğini ön plana çıkaran Özcan’ın bu ifadesi karşısında, kadınlarımız neden sessiz kalıyorlar bunu anlamak da mümkün değil!

        Bu sözlere karşısında, öncelikle kadınların tepkisiz kalmalarını hayretle izliyorum.

        Üstelik kadınlara ilk kez seçme ve seçilme hakkının Atatürk tarafından Bolu’da verildiğini bilerek ve burada Atatürk’ün Partisi’nden milletvekili ve sonra da belediye başkanı seçilen birinin, öncelikle kendisini basitleştiren bu cümleyi kullanabilmesine de şaşırıyorum.

        Bolu’da göreve geldiğinden beri alkol konusundaki zaafları nedeniyle bazı yayın organlarında eleştiriler alan Tanju Özcan’ın, bu cümleyi kullanırken nasıl bir ruh halinde olduğu konusunda ben de endişeliyim açıkçası.     

         Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, ama öyle, ama böyle, Bolu Milletvekili seçilmiş olan Arzu Aydın’dan söz ederken, sadece sıfat kullanarak, “…Kadın Milletvekili…” diyemezsiniz.

         Üstüne üstlük Arzu Aydın senden çok önce CHP’ye üye olmuş bir kadındır.

         Bir Belediye Başkanı, mahalle ağzıyla erkek egemenliğini öne çıkararak, “Kadını” küçümseyen veya aşağılayan bir şekilde hitap cümlesi kuramaz.

            Arzu Aydın da; “Bol lakırtı, sıfır icraat, çokça ağlama, bilmediğin işe sakın karışma, el içinde küçük düşer, gidersin. Kimseye hariçten gazel okuma, beşer değil misin, şaşar gidersin!” diye şiir yazarak kendisine ağzının payını vermiş zaten.

         Bundan sonra kadın kelimesini ağzına alırken çok dikkatli ol ve Atatürk’ün kadınlara ilk kez seçme ve seçilme hakkı kararını Bolu’da aldığını da sakın ha unutma, çok sayın Tanju Bey kardeşim !

          Kamuran Alagözoğlu         

          Kadınlara seçme ve seçilme hakkı kararını Bolu'da verdi

         Bediz Morova Hanım’ın 1935 yılı Şubat ayında yapılan Genel Seçimlerde Konya’dan milletvekili seçildiğinin ifade edildiği yazıda aynen şöyle yazıyor;  

         Cumhurbaşkanı Atatürk’ün, 17 Temmuz 1934 tarihinde gerçekleştirdiği Bolu ziyaretinde ‘Türk Kadınına Genel Seçimlerde Seçme ve Seçilme Hakkının Tanınması’, “II. Türk Dil Kurultayı’nın Toplantı Hazırlıkları” gibi önemli konuların gündeme getirildiği ortaya çıktı. Atatürk’ün Bolu gezisine ışık tutarak gerçekleri tüm çıplaklığıyla ortaya koyan dergide Ulu Önder’in 17 Temmuz akşamı Bolu Halkevi’nde gerçekleştirilen “Fikir Sofrası’nda hangi önemli gelişmelerin yaşandığı da belgeleriyle yayınlandı. Dergide, Bolu Halkevi’ndeki Fikir Sofrası’nda, Kadınların, Genel Seçimlerde Seçme Seçilme Haklarının tanınması konusunda Bolu Milletvekilleri Falih Rıfkı (Atay) Bey, Şükrü (Gülez) Bey ve İsmail Hakkı (Uzmay) Bey’in kızı Tarihçi ve sosyolog Afet Uzmay ‘ın konuşmaları sonrasında, Bolu Kız Sanayi Mektebi öğretmeni Bahire (Bediz Morova) Hanımın etkili bir konuşma yaptığı anlatıldı.

   

  • Metin Çelik6 Ekim 2020 . 01:47

   Kaleminize ve Yüreğinize sağlık güzel bir açıklama olmuş sn Alagözoğlu bu yazınızla ilgili sizi kutlarım saygı ve selamlarımla

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Abant Bungalov Evleri