BolununSesi, yazılmayanları ve yazılamayanları yazar

İnsanlar tuvaletini havuza mı yapacak ?

Kamuran Alagözoğlu

  1 Ocak 2014

          Bolu İl Özel İdaresi'ne ait Küçük Kaplıca'nın içinde bulunan tuvaletler hafta başında ani bir kararla kullanıma kapatılmış bulunuyor. Bugün Küçük Kaplıca'ya giden bayanlar kaplıcanın içinde bulunan tuvaletin kapısının iptal edilmiş olduğunu belirterek, bu konudaki endişelerini bizzat şahsıma aktardılar. Yıllardan beri kaplıcaya gittiklerini söyleyen bayanlar, kaplıcanın içindeki tuvaletin ilk kez iptal edilmiş olduğuna şahit olduklarını belirterek; "Bu nasıl bir saçmalıktır? İnsanlar tuvaletini havuza mı yapacak? Bugün herkesin gözü öyle bir olay yaşandı ki anlatması bile iğrenç. Bir anne büyük tuvaleti gelen küçük çocuğunu üşümesin diye soğuğa çıkarmamak için, herkesin gözü önünde büyük tuvaletini kaplıcanın içinde bir kenara yaptırdı. Sonra da su atarak kanallara doğru akıtmaya çalıştı. Herkes kadına çıkıştı. Ama objektif düşündüğün zaman kadın da kendine göre haklı. Kaplıcanın içinde terli iken soğuğa kim çıkar da tuvalete gider? Yüz yıldır açık olan bu tuvalet neden kapatılır anlayabilmiş değiliz" diyerek, yetkililerden şikayetçi olduklarını, acilen tuvaletin tekrar açılmasını istediler.   
        

         Kaplıcanın içinde tuvaletin bulunması riskli imiş !!!
         Bayanların şikayeti üzerine Küçük Kaplıca'nın yetkilileri ile görüşerek edindiğim bilgiye göre, Bolu İl Özel İdaresi tarafından anlaşma yapılarak Risk Analizi konusunda danışmanlık hizmeti alınan firmanın uzman danışmanı, Kaplıca Yönetmeliği'ne göre kaplıcanın içinde tuvalet ve tıraşlık bulunmasının riskli olduğunu değerlendirerek, içerideki tuvaletin kapatılmasını istemiş. İl Özel İdaresi'ne bağlı Bol-Öztur Şirketi yönetim kurulu da danışmanın bu kararına uyarak tuvalet ve tıraşlığa geçilen kapının iptal edilmesine karar vermişler.
         
          Şimdi soruyorum; Hangisi daha riskli?
          Tuvaletin kaplıca içinde bulunmasının elbette riskleri olabilir. Ancak kaplıcanın buharlı ve sıcak ortamında terleyen insanların bu haldeyken dışarı çıkarak tuvalete gitmeleri ne kadar sağlıklıdır?
         Tuvaleti gelen insanlar terli terli dışarı çıkıp üşütmemek için ister istemez bu ihtiyaçlarını bugün yaşanan olaydaki gibi, hem de büyük tuvaletlerini kaplıcanın içinde gelişigüzel yerlere yaptıkları zaman bu durum insanların sağlığına daha büyük risk ve tehdit oluşturmayacak mı? Sen kurnanın başında sabunlarken, yanıbaşındaki vatandaş çiş veya dışkı deşarj işlemlerini yürütecek. Sen de burada yıkandığını, kirlerinden arındığını sanacaksın. Bu ortamda alınan abdest, abdest midir Allah aşkına? 
        Valiliğe bağlı koskoca Bol-Öztur şirketinin yönetim kurulu üyeleri, yeni uygulayamaya konulan Risk Analizi Yasası uyarınca bir danışmanın görüşü doğrultusunda karar alırlarken, bunun eksisinin veya artısının doğuracağı sonuçlarını nasıl olurda düşünemezler?

         Danışmana uydu, takımlarından oldu!
         Yukarıdaki konu ile benzerliği olduğunu düşündüğüm için bir danışman fıkrası ile konuyu bağlıyorum;
        Danışman, hayvanat bahçesinde gezerken, gözü maymunların bölümüne takılmış. Kafesin birinde dişi maymun türlü cilvelerle dans ederken, diğer kafeste de erkek maymunu hayli düşünceli ve üzgün görmüş.
       -Hayrola maymun kardeş, yardımcı olabilir miyim? Nedir bu üzüntülü halin?
       Maymun, "Git işine be! Sen bana yardımcı olamazsın" demiş.
       -Yahu ben danışmanım. Sen hele bir söyle derdini, bir çaresini buluruz.
        Maymun, "Bak, şu kafesteki dişi maymun olmadık cilveler yaparak beni tahrik ediyor. Ben ise dikenli teller nedeniyle onun kafesine geçemiyorum" demiş.
        -Kolayı var; şu kuru ağaca çık, oradan aşağıya, dişi maymunun kafesinin üstündeki dikenli tellerin arasından içeri kendini bırakıver, rahatça girersin, deyip uzaklaşmış.
        Dönüşte yine aynı yerden geçen müşavir, bakmış erkek maymun ile dişi aynı kafesteler. Ama erkek maymun yine üzgün ve düşünceli, kara kara düşünüyor. Bir taraftan da iki eliyle bacaklarının arasını tutuyor.
       -Ne oldu? Hala neden üzgün ve düşüncelisin?
        Maymun daha üzgün ve üstelik ağlamaklı bir sesle dişi maymunun kafesinin üstündeki dikenli telleri göstererek, "Senin aklına uyup, dişi maymunun kafesine girmesine girdim ama, bak cinsel organlarım orada asılı kaldı. Ne yazık ki, şimdi daha kötü durumdayım!"
         -Ben sana öteki kafese nasıl geçebileceğini tarif ettim. Takımlarını dikenli tele kaptırdıysan o senin sorunun, diyerek, sonunda işin içinden sıyrılıvermiş danışman.
          -Fıkradan da anlaşılacağı gibi, her danışman her konudan anlamaz. Her şey kitapta yazdığı gibi uygulamaya konulamaz. Daha da önemlisi danışman sadece akıl verir, hiçbir zaman sorumluluk almaz. Ne demişler; "Kılavuzu karga olanın, burnu b..tan kurtulmazmış.?"
         
                                                


   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak