Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bolu Arap saçına dönecek !

Kamuran Alagözoğlu

  19 Ağustos 2013

         Sakarya Bölge İdare Mahkemesi'nin Bolu'da 10'a yakın mahallede 18. Madde uygulamalarını iptal etmesi olayı, Türkiye çapında emsali görülmemiş bir skandaldır. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın 18. Madde Yasası'nı doğru kullanmaması sonucu, bütün Bolu'ya; "Yandım Allah" dedirtecek bir durum ortaya çıkmıştır. Henüz ne olduğunu anlayamayan vatandaşlar, kısa bir süre sonra neyin ne olduğunu daha iyi anlayacaklardır.  
         

          18. Madde nedir, ne değildir?
          İmar kanunun 18. Maddesi belediyelere mücavir saha bile dışında kalan imara müsait arsa yapısındaki tarım alanlarına ilişmeden yeni düzenlemeler yapabilmesi için verilen yetki ve salahiyetleri düzenleyen bir kanun maddesidir. Burada düzenleme ortaklık payı olarak, yani belediyelerin bu arazilerde yeşil alan, okul alanları, kreş, cami gibi dini yapılar için ayıracağı yerler içinde maksimum % 40 bir düzenleme payı alacağını belirten bir maddedir. 
       

        18. Madde belediyelerin kendilerine arsa üretmeleri için değildir
        18. Madde yasasında bu payın üst sınırı % 40 olup, o da belediyelerin kendilerine arsa üretip daha sonra vatandaşlara satmaları için değil, yukarıda sayılan hizmetleri gerçekleştirmek için verilen bir haktır.
       

        "Ucuz klişe laflarla vatandaş uyutulmaya çalışılmıştır"             
         Fakat maalesef buradaki uygulamada bırakın şehrin dışı veya mücavir sahaları, bilhassa şehrin imar planı içinde ve bizzat belediyenin inşaat ve iskan ruhsatı verdiği yerlerde dahi 18. Madde uygulamasına son derece bilinçsizce girilmiş ve insanlar mağdur edilmiştir. İnsanların tapulu kat mülkiyetli evlerinin tapuları bozulmuş ve belediyece haksız mülkiyetler elde edilmiştir. Hatta bununla da kalınmamış, haksızca elde edilen belediye hisseleri başkalarına bile satılmış ve gerekçe olarak kanun maddesi gösterilmiş, hatta utanmadan; "Yerinizin yanından yol geçti değerlendi" gibi ucuz klişe laflarla vatandaşlar uyutulmaya çalışılmıştır.
        

         Peki şimdi ne olacak?
         Bu olay hukukun bile uzun bir süre içinde kolay kolay çözemeyeceği meseleleri ortaya çıkaracak, vatandaşları birbirine düşürecektir.
        18. Madde uygulanan ve mahkeme kararı ile iptal edilen bölgelerde, mahkemenin kararı 1 ay içerisinde uygulanmaya başlanmak zorundadır. Öncelikle mahkemenin bozma gerekçeleri ortadan kaldırılmalıdır ki, bu da arsaların 18. Madde uygulamadan önceki ilk hallerine geri dönmek demektir. Daha sonra yeni baştan yasanın öngördüğü şekilde ikinci bir 18. Madde uygulaması yapılarak, arsanın üzerinde yapılmış yapılarla beraber mevcut son haline bakılarak, günümüz koşullarına göre değerlendirilecektir. Arsanın son halindeki durumuna göre, ilk halindeki durumuna hisselendirmeler yapılacaktır. Yani birçok kişi birbirinin mülküne ortak edilecektir.       
        

         Belediye % 40'la alıp vatandaşa sattığı yerlerin parasını geri ödemek zorundadır.
         Bunların sonucunda bir kere belediyeler sattıkları yerlerin paralarını geri ödemek zorundadırlar. Şayet bu yerlerde yapılaşma oluşmuşsa, gerçek mülk sahipleri bu yapılarda hak sahibi olacaklardır. Ancak nasıl olacağı, belki kanunda yapılacak bir düzenleme ile oluşacaktır. 
         

         Bu ülke çapında gerçek bir skandaldır!
         18. Madde dikkatlice incelendiğinde, bu maddeyi yol açmak için belediyelerin kullanamayacağı belirtilmekte olduğu da görülecektir. Fakat belediye maalesef adeta bir bayrak gibi 18. Madde'nin arkasına sığınarak, yol açıyorum diye ortaya çıkmıştır. İstimlak parasından kaçınılarak bu yol seçilmiş, adeta abesle iştigal edilmiştir. Yapılan bu uygulamaların hemen hemen tamamının yasal olmadığı, mahkemenin iptal kararlarıyla ortaya çıkmıştır.
        Bolu Belediyesi bu şekilde Türkiye çapında bir skandala imza atmıştır. Mahkemenin iptal ettiği bölgelerde kelimenin tam anlamıyla yaşanacak karmaşalara hazır olmalıdır. 
                                                                     Kamuran Alagözoğlu   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak