Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Şimdi, onların önlerine düşerek "arkandayız" deme zamanı

Kamuran Alagözoğlu

  26 Mart 2013

        Toplumsal özelliğimizdir;  sofrada önümüze ne konursa onu yeriz. Bu özelliğimiz sandığa giderken de kendini gösterir, önümüze ne konmuşsa ona basarız evet mührünü.
         Her seçim öncesinde bu böyle oluyor, ama bu seçimde artık bu böyle olmamalı!
       Şimdi bir kenarda duran adam gibi değerlerimizin önüne düşme zamanıdır,  onları ortaya çıkarma zamanıdır, önümüze konulanla yetinme zamanı değil!
        Siyasi partiler kendi iç dünyalarında kendiliğinden öne çıkanları, ön seçim, yukardan atama veya torpil durumuna göre aday yapıp önümüze koyuyorlar.
        İşte bu noktada birçok iyi, nitelikli, düzgün, bu görevlere gerçekten lâyık değerler ya atlanıyor,  ya da kenarda kalıyorlar.
        Ve her seçim döneminde, seçmemiz gereken adam gibi isimler, çoğu zaman isimleri bile gündeme gelmeden silinip, kaybolup gidiyorlar.
        Mart 2014'te yapılacak yerel seçimler öncesi Bolu Belediye Başkanlığı seçimleri için partilerin içinde aday adayı olarak ortaya çıkanlardan değil, aday olmayanlardan, ismini ön plana çıkarmayıp, bir kenarda belki de adayımız ol demeyi bekleyen Bolu'nun değerli isimlerini gündeme getireceğim.
       Bunları gündeme getirmekteki maksadım; Bolu'yu en iyi şekilde temsil edecek, belediyeyi rant müessesine çevirmeyecek, şahsının ve çevresinin çıkarlarına hizmet ettirmeyecek, halkına zulüm etmeyecek, akşam gördüğü rüyayı sabah kalkıp plansız projesiz bir şekilde Bolu'ya uyarlamaya kalkmayacak, Bolu halkının parasını çarçur etmeyecek, bütün Bolu'yu kucaklayabilecek, Bolu'ya vizyon kazandıracak misyon sahibi, adam gibi bir başkan çıkarmak içindir.
        Önerdiğim bu isimler hangi partiden olursa olsun, hepsinin Bolu için birer kazanç olacağını düşünüyorum.  
       

        Yaş sıralamalarına göre aklıma gelen ilk isimler şöyle;
       

        Dr. Murat Yapıcı
         Geçtiğimiz dönem MHP'den milletvekili adayı olan, adeta partisini tek başına sırtlayıp Bolu'daki oylarını uçuran Yapıcı, hatırlanacağı gibi şahsi gücünü ortaya koyarak ciddi bir oy patlamasına imza atmıştır. Yapıcı'nın bu performansı ciddi bir oy bölünmesine yol açtığı için, partisine oy kaybettiren bir isim olan Tanju Özcan'ın milletvekili seçilmesini, böylece CHP'nin de Bolu'dan bir milletvekili çıkarmasını sağlamıştır.
        Murat Bey, partisinin yeterince arkasında durmaması nedeniyle oldukça yıprandı. Hatta siyasete küstü diyebiliriz. Çünkü yakın geçmişte kendisiyle konuştuğumuzda, kesinlikle aday falan olmayacağını, kendisi için bu defterin kapandığını söylemişti.
        Ama ben böyle dürüst ve sağlam karakterli insanların her geçen gün sayılarının azaldığı günümüzde, Yapıcı gibi şahsiyetlerin küstürülmemesi ve arkasında durulması gerektiğini düşünüyorum. Yine Yapıcı'nın parti gözetmeksizin her parti seçmeninden rahatlıkla oy alabileceğine de yürekten inanıyorum.

       Semih Dimicioğlu
       Yaklaşık 20 yıldan fazla oldu Mimar Semih Dimicioğlu'nu tanıyalı. Bolu'da onu tanıyana kadar hep aynı şablondan çıkmış kibrit kutusu tarzı misali, mimâri değeri olmayan birbirinin aynı binalarla karşılaşıp dururken, bir Ege Çarşısı mimarisi karşımıza çıktı. O güne kadar giriş katları dışında alt ve üst katlar kimsenin girip çıkmadığı,  merdivenler nedeniyle insanların inip çıkmadığı ölü alanlar olarak değersiz kalırdı. Bu binada ise hafif meyillerle insanlar 4 katı birden gezebiliyordu. Bu binanın mimarı kim diye merak ettim ve Semih Dimicioğlu ile öyle tanıştım.
        İyi ki de tanışmışım, bir insan bu kadar mı dürüst olur, bu kadar mı mütevazı ve bu kadar mı beyefendi olur. O ki Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz'ın yanlış işlerinin karşısında dimdik durdu. Yılmaz'ın mimar kesime homoseksüel benzetmesi yapması gibi, seviyesiz, çirkin, belden aşağı küfürlü saldırılarına rağmen, onun ağzından tek bir kötü kelime bile çıkmadı.
        Semih Dimicioğlu'nun da adaylık gibi bir düşüncesi olmadığını biliyorum.
        Ancak Bolu'ya iyi bir belediye başkanı kazandırmak istiyorsak ve de bu bir mimar olacaksa, bu arkadaşlarımızın arkasında durarak göreve zorlamak, yüreklendirmek, teşvik etmek gerektiğine inanıyorum.
         
         Cumhur Bandakçıoğlu
         Cumhur Bandakçıoğlu; uzun yıllardan beri uluslararası alanda söz sahibi olan firmaların yurt dışı temsilciliğini yapıyor. Öyle sanıyorum ki, dünya ülkelerinin 3'te 2'sini görmüş, görmekle kalmamış adeta bir dünya vatandaşı olmuş, son derece ufku geniş bir hemşehrimizdir. Bu ülkenin sahip olduğu bütün değerleri eksiksiz üstünde taşımaktadır.
       Dürüst, çalışkan, güler yüzlü, sempatik, karizmatik, 46 yaşında genç dinamik bir kişidir. İyi bir iletişimcidir. Bugün yazılarıyla, CHP il teşkilatı ve meclis üyeleri arasında aktif politika yapan herkesten daha çok Bolu'nun sorunlarını doğru tespitlerle dile getirmektedir ve yazıları birçok kişinin hayal edemeyeceği kadar ilgiyle takip edilmektedir. Dar alanda kısa paslaşmaların olduğu ortamların ona göre olmadığını biliyorum, ama Bolu Belediye Başkanlığı'na aday olması için ikna edilmesi ve arkandayız denilmesi halinde, kendisinin de işi gücü bırakıp doğup büyüdüğü Bolu'ya dönerek aday olabileceğini düşünüyorum.
                                               

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Büyük adamların hataları güneş tutulmasına benzer, onları herkes görür.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak