Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Bunları yazmak bana farz oldu !

Kamuran Alagözoğlu

  30 Ocak 2013

  Hiçbir gazeteciler cemiyetine falan üye olmadığımın bir kez daha gururla altını çizerek yazıma başlamak istiyorum.
  Gazetecilik aleminde en yaşlı aktif bir gazeteci olarak, kamuoyunu DOĞRU bilgilendirmek adına bunları yazmaya kendimi mecbur hissediyorum.
  Geçmişe kısa bir yolculuk yaparak bazı şeyleri hatırlatmak istiyorum.

  Şirketime ceza yazılması Caner Güngör'ü neden bu kadar ilgilendirdi ?
  Özel Güvenlik şirketime Bolu Emniyet Müdürlüğü tarafından bir ceza yazılma olayı olmuştu.
  Ben her zaman olduğu gibi, bu olaya da gazetemi hiçbir zaman alet etmedim. Hukuksal zeminde hakkımı aradım.
  Ama baktım ki, arada bir lazım olunca ortaya çıkıp internet sitesinde bir şeyler karalamayı alışkanlık haline getiren Caner Güngör, bu olayı abartılı bir şekilde gündeme getirdi. Yok -Vali'ye soruyoruz, yok -Milletvekili'ne soruyoruz gibi başlıklarla, ortalığı velveleye vermeye kalktı.
  Ve ne acıdır ki; biz bu gazetecinin(!) gazıyla mahkemeye de verildik.
  Sonuç; daha savcılık soruşturması aşamasında, savcı ortada bir suç olmadığına karar vererek dava açılmasına bile gerek görmedi.

  Gazeteciler güvenlik soruşturmasından geçse, ortalıkta gazeteci kalmaz !
  Bu noktada her zaman söylediğim bir sözümü çok iddialı bir şekilde yinelemek istiyorum ve diyorum ki; "Bizler özel güvenlik şirketi sahipleri ve yetkili müdürlerinin geçtiği güvenlik soruşturmasından gazetecileri de geçirsinler. Bugün tüm Türkiye'de gazete sahipleri ve yazı işleri müdürlerini aynı şekilde güvenlik soruşturmasına tabi tutsunlar. İddia ediyorum; % 90'ının gazetesinin kapatılması gerekir. Maalesef Türkiye'de güvenlik soruşturmasından bile geçemeyecek adamlar, bugün ülkemin insanını bilgilendirmek, yönlendirmek veya etkilemek anlamında çok önemli ve sorumluluk isteyen bir görevin başında bulunuyorlar.

  Caner Güngör yine sahnede
  Yakın zaman içerisinde Ak Parti İl Başkanı Ömer Sayın'ın, Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun tarafından görevinden aldırmak için uğraştığı yönünde yazılar, yine bu Caner Güngör'ün internet sitesinden yayıldı. Ali Ercoşkun da geçtiğimiz pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında bu şekilde bilinçli olarak yalan haberler yapılmasına kızarak, bu şekilde yalan haberler yaparak ortalığı bulandırmaya çalışanları sert bir dille eleştirdi ve; "içki masalarında gündem belirlemeye çalışan aşağılık insanlar" olarak niteledi.

  Üzerine alındı
  "içki masalarında gündem belirlemeye çalışan aşağılık insanlar" cümlesini üzerine alınan Caner Güngör bu olaya anında balıklama atladı ve anında Bolu Gazetesi isimli internet sitesinden Ali Ercoşkun'a saldırıya geçti.

  Saçma sapan bir haber yaptı
  Ama Ali Bey'in saldıracak bir açığını bulamamış olacak ki; yok efendim vatandaşlara gönderdiği mesajda Mevlit Kandili'ni kutlayayım derken, Miraç Kandilini kutlamış da, falan da filanda gibi fındık kabuğunu doldurmayacak saçma sapan bir haber yaptı.

  Ali Ercoşkun'a; "Adam ol! diye salladı
  Ardından bugün ise çıkmış bir avuç cemiyet üyesi ile beraber basın açıklaması yaparak Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun Bey'e; "Adam ol!" diye başlık atmış. Bu başlığın altında da Ali Bey'in içki içip haber yazanlar diye bütün basını töhmet altında bıraktığını ifade etmiş. Ve bu arada yine bana da sallamadan edememiş ve demiş ki; "Ercoşkun 20 yıllık dostluğu bulunan ve köşe yazılarını viski içerek yazdığı kamuoyunca bilinen şahısla çok içli dışlı olduğu için diğer gazetecileri de bu kategoride sanması doğaldır"

  Al sana şimdi tokat gibi bir cevap Caner efendi !
  Başkanı olduğun cemiyet üyeleri bile bu olayda arkanda değil

  *Diğer basın mensubu arkadaşlarını da yanına çekmeye çalıştın ve bütün cemiyet üyelerini bu toplantıya davet ettin. Ama büyük bir çoğunluğu sordu soruşturdu, senin niyetini anladı ve senin kötü emellerine kimse alet olmak istemediği için basın toplantına kimse gelmedi. Fotoğrafta görülen 5-6 kişi de senin arkanda imiş gibi görünse de, kös kös oturuşlarından, oraya nezaketen çağrıldıkları için geldikleri çok belli oluyor.

  Seni kastettiğini çok iyi biliyorsun
  *Ali Bey'in kimi kastettiğini sen de çok iyi biliyorsun ki, hemen aynı gün internet sitenden kendisine saldırıya geçtin. Adamın seni kastettiğini gayet iyi bildiğini, aynı gün saldırıya geçerek çok belli ettin.

  Nerde kaldı ahde vefa
  *"Adam ol !" diye hakaret ettiğin Ali Ercoşkun'un adam gibi adam olduğunu sen benden daha iyi biliyorsun. Bunu daha fazla açık ettirme mahcup olursun. Yani Ali Ercoşkun hakkında böyle laflar edecek en son adam olman gerekirken, nasıl oluyor da böyle 'Adam ol' gibi laflar edebiliyorsun, bunu kesinlikle ve kesinlikle hiç mi hiç anlayamıyorum. İnsanda biraz olsun ahde vefa duygusu olur.

  Ben cebimden kendi paramla içerim
  *Ben cebimden kendi paramla hafta da bir kere evimde içerim. İçip içip kimseye sataşmam, efendi gibi ağzıma içerim. Hesabı Bolu Belediyesi'ne veya başka kurumlara da ödetmem. Kul hakkı yemem, yalan söylemem. Gazetecilik yapıyorum, ama tetikçilik yapmam. Ona buna yalakalık yapmam. İçki içmek günahsa, bunun günahı da tamamen bana aittir. Bu durumda benim içkimden sana ne veya kime ne?

  Bugünlere ışık tutuması açısından, hafızalarımızı tazelemek adına bu haberi tekrar okuyup hatırlamakta fayda var;
  BolununSesi Gazetesi yayın tarihi; 02.03.2011

  Belediye'den basına 275 bin TL kıyak !!!
  Bolu Belediyesi sadece 2010 yılında basın kuruluşlarına reklam-abonelik ve bazı baskı işleri için 274.712 lira ödedi. Basın kuruluşları arasında en çok parayı alan kişi Caner Güngör olurken, ikinci sırayı Takip Gazetesi Hakan Aydın, Üçüncü sırayı ise Detay Gazetesi Sahibi Rujhat Avşar aldı.
  Belediye Başkanı'na yakınlığı ile bilinen Bolu Gazeteciler Cemiyeti'ne 35.792 lira ödendi. Bazı gazetelerin ise yayınlanmamalarına rağmen, Belediye'den abonelik parası tahsil ettikleri görüldü.

  BolununSesi olarak alnımız açık, göğsümüz dik !
  Yerelde bir tek gazetemiz BolununSesi Belediye'den 1 kuruş bile nemalanmayan tek yayın organı olurken, genel basında Zaman ve Yeni şafak gazeteleri ile Cihan Haber Ajansı'nın da belediyeden para alan kuruluşlar olarak yer aldı. Genel basında para almayan kuruluşlar arasında Doğan Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı yer aldı.
  Gazetemizin eline geçen listeye göre Bolu Belediyesi'nin kasasından basın organlarına 1 yıl içinde dağıtılan para miktarları şu şekilde:

  1- Bolu Gazetesi- Can Ofset- Caner Güngör (Abonelik-reklam-kitap ve çanta basımı : 46.891 TL
  2- Takip Gazetesi (Abonelik- Reklam takvim ve davetiye basımı: 38.873 TL
  3- Detay Gazetesi (Abonelik- reklam- takvim basımı) : 35.950 TL
  4- Bolu Gazeteciler Cemiyeti (neden ödendiğini öğrenemedik) : 35.792 TL
  5- Köroğlu Tv. Meziyet Yayıncılık – Köroğlu Gazetesi (Abone reklam): 24.819 TL
  6- Bolu Şampiyon Gazetesi ve Dergisi (abone ve reklam bedeli) : 21.549 TL
  7- Yeni Hayat Gazetesi (abone-reklam-konferans bedeli) : 9.716 TL
  8- Bolu Olay Gazetesi (abone ve reklam bedeli) : 9.429 TL
  9- Bolu Express Gazetesi (Abone ve reklam bedeli) : 8.019 TL
  10- Bolu Gündem Gazetesi (reklam ve abone) 7.758 TL
  11- Bolu Trend dergisi(reklam ve abone bedeli) 7.679 TL
  12 - Zaman Gazetesi ( Bolu'nun tanıtım eki) 5.900 TL
  13- Fikir Dergisi (Abonelik ve reklam) 5.806 TL
  14- Yörenin Sesi Gaz. (1.575 TL'si abonelik olmak üzere) 3.522 TL.
  15- www.bizbolulular.com Emin Candan internet ilanı 3.068 TL
  16- Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti 3000 TL
  17- Bizim Bolu Gazetesi (abone ve reklam bedeli) : 2.989 TL
  18-Bolu FM reklam bedeli : 2.375 TL
  19- Yankı Fm 881 TL.
  20- Sabır Radyo 471 TL
  21- Sanat Sokağı (Abonelik) 225 TL

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak