Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

Üniversitemizde öğrencilere zayi ilanı eziyeti!!!

Kamuran Alagözoğlu

  24 Temmuz 2012

      5-6 yıl önce kaldırıldı.
      Nüfus Müdürlüğü, nüfus cüzdanlarıyla ilgili kayıp ilanı istemiyor.
      Emniyet Müdürlüğü sürücü belgemi kaybettim şeklinde zayi ilanı falan istemiyor.
      Çağı yakalayan bu kurumlar, vatandaştan kimliği kaybettiğine dair imzalı beyan alıyor ve yenisini çıkartıp veriyor.
      Basılı gazetelere para verip alıp okuyan kalmamış. En çok basıyorum diyen yerel gazete 200-300 basıyor.
      Geçmişte basılı yayın takip ediliyordu. Ancak internet yayıncılığı, basılı yayıncılığı can çekişir hale getirdiği gibi, televizyon yayıncılığını dahi tehdit eder hale geldi.
        
      Basılı yayıncılığın can çekiştiği, hiç kimsenin gazete alıp okumadığı günümüzde, basılı yayına ilan vermenin de bir mantığı kalmadı doğal olarak. Çünkü ilan kelime anlamı olarak duyurmak demektir. Hiç kimsenin okumadığı basılı yayına verdiğiniz ilanı da, doğal olarak hiç kimse okumayacaktır. Dolayısıyla basılı yayına verilen ilan parası boşa gitmiş olacaktır.   

        Zaten bu düşünceyle hareket edilerek yaklaşık 5-6 yıl önce zayi ilanı verilmesi zorunluluğu kaldırılmıştı.
         O günden beri sürekli zayi ilanları yayınladığımız Nüfus Müdürlükleri ve Emniyet Müdürlükleri bu tür ilanları istemez oldu. Bizde bu yönde bilmeden ilan vermeye gelenleri, "ilan verme zorunluluğu kalktı" deyip hep geri gönderdik.
      Ancak üniversitemiz hala istiyor. Zayi ilanı veya ilanı bile görmeksizin üzerinde herhangi bir gazetenin ismi bulunan adi makbuzun üzerine yazılmış olan; "AİBÜ öğrenci kimliğimi kaybettim hükümsüzdür" ibaresini görünce benim üniversitemizin öğrenci işlerine bakan birimindeki kişiler zayi ilanı verilmiş kabul ediyor ve öğrenci kimliğinin yenisini veriyor. Bu ilan makbuzu ile gelmeyen öğrencinin vay haline.
       Zayi ilanı verilme zorunluluğunun yürürlükten kaldırıldığından habersiz olan öğrenci işleri; öğrenci zayi ilanı yazan o adi makbuzu getirmemişse vay haline. Adeta gavur eziyeti yapıyor, işini görmüyor. 
       Öğrenci, bu sıcakta dakikalarca Karaköy Otobüsü'nü bekleyecek. 10 km.'lik yolu durakta bekleme süresi ile birlikte 1 saatte  şehre inecek. Bir gazete bulacak ona da bu adi makbuza zayi ilanı olduğunu belirten 3-5 kelimeyi yazdırmak için gazeteye en az 10 lira bayıldıktan sonra tekrar yine otobüs bekleyip kampusa çıkacak öğrenci işlerindeki memura; "Buyur istediğin zayi ilanını verdiğime dair makbuz" deyip, o adi makbuzu önüne koyunca her şey tamam olacak.
        Vah benim öğrencime ki hem ne vah!
        O memur aldığı o makbuzda yazan ilanın gerçekten yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol edecek mi?
       Kontrol etmeyeceğine adım gibi eminim.
       Ve iddia ediyorum, o ilanların çoğu zaten makbuz sayfasından başka yerde yayınlanmıyor. Çünkü o makbuzu gören memur, ilanı yayınlanmış olarak kabul ediyor.    
       Bütün kurumlardan kaldırılmış olan Zayi ilanı verme zorunluluğu maalesef halen üniversitemizden kaldırılmış değil.
      Geçenlerde birkaç kez Genel Sekreter Erdal Bekiroğlu'na bu konuda öğrencilerden gelen şikayetleri ileterek, zayi ilanı istenmemesini sağlamıştım . Ancak bugün yine bir öğrenciden gelen şikayet üzerine yine devreye girmem icap etti. Çünkü öğrencilere yapılan bu son derece gereksiz ve lüzumsuz eziyete dayanmıyorum. Lütfen artık Üniversitemiz de, Nüfus Müdürlüğü veya Emniyet Müdürlüğü gibi çağa ayak uydursun. Üç kuruşa muhtaç öğrencilerimizin böyle uyduruk zayi ilanları ile 20 lira gibi parasının ve beraberinde bir dünya zamanın harcanmasına yol açan saçmalığa artık bir son verilsin istedim. Bu nedenle kamuoyunun önünde bu zayi ilanı saçmalığını gündeme getirmeyi uygun buldum. Saygılarımla. 
                                                                                  

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Herkesin üç kişiliği vardır; Ortaya çıkardığı , sahip olduğu , sahip olduğunu sandığı.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak