Basın Konseyi dışında, hiçbir gasteci cemiyetine üye değiliz

İka, durduk yere kendi kafasına sıktı!

Kamuran Alagözoğlu

  23 Kasım 2011

       Geçtiğimiz hafta Bolu'da bir Hüseyin İka sendromu yaşandı.
       Bolununsesi olarak biz bu olaya balıklama atlamadık, bekledik. Hatta anlamadan dinlemeden, ne olup bittiğini öğrenmeden gazetelere verilen beyanatları bütün gazeteler yayınlamasına rağmen, biz yayınlamadık.
       Hüseyin İka'nın gazına gelip Ak Parti'den istifa haberlerini bile tebessümle izledik. İşin içinde başka işler olduğunu sezinledik. Çünkü sorduk soruşturduk; ne Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun'un, ne de Ak Parti İl Başkanlığı'nın, hiç kimsenin Hüseyin İka'nın görevden alınmasıyla ilgili bir girişimi olmamıştı.
     
        Yanlış istihbarat
        Peki Hüseyin İka'nın bir kaşık suda fırtına koparmasının nedeni neydi o zaman?
       Görevden alınıyorum korkusuyla bütün herkesi ayaklandırma sebebinin yanlış bir istihbarat olduğunu, Hüseyin İka belki kendisi bile halen daha anlayamamıştır.
       Ben anlatayım da dinleyin ve biraz da gülün o halde;
       Hüseyin İka'nın görevden alınması ile ilgili kendisine gelen istihbarat, aynı kaynaktan bana da geldi. Ama ben bunu doğrulamadan haber bile yapmadım.  

       Geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri gülerek izledim.
       İka'ya nerden ve nasıl ulaştığını iyi bildiğim istihbaratta, kendisinin bu hafta içinde görevden alınacağı ve yerine de eskiden kavgalı olduğu hasmı olarak bilinen bir doktorun başhekim yapılacağı söylenmişti. Görevden alınmaktan daha önemlisi, Hüseyin İka'ya en çok koyan da, kavgalı olduğu bu doktorun kendisinin yerine Başhekim olarak atanacak olmasıydı. O doktorun ismini duyan İka, adeta şuurunu kaybetti.
       Büyük bir telaşa kapıldı. Bolu'da kendisinin arkasında kamuoyu yaratmak adına bir sürü insanı ayağa kaldırdı.
      Ak Parti içindeki kendisine yakınlığı ile bilinen birkaç isim parti yönetiminden istifa etderken, yangına meşale ile giden bazı gazeteler aslı astarı olmayan olayı iyice körüklediler. Hüseyin İka'nın çağrısı ile Belediye Başkanı başta olmak üzere, bazı dernek ve oda başkanları yine kendisine sahip çıktıklarını belirten açıklamalar yaparken, Ak Parti Bolu Milletvekili, İl ve İlçe Teşkilatları'na gönderme yaptılar.

         İka Ak Parti'yi karşısına aldı
        Koltuğu kaybediyorum endişesi ile panikleyen Hüseyin İka'nın gazına gelerek istifa eden partililer ve oda başkanlarının verdikleri beyanatlarda, oklar hep Milletvekili Ali Ercoşkun'a ve Ak Parti İl ve Merkez İlçe Başkanlığı'na yönelikti.
       İka yanlış bir istihbaratı araştırmadan soruşturmadan DOĞRU kabul edip bir avuç suda fırtına koparırken, kendisini bu göreve getiren Ak Parti ile karşı karşıya gelmekten çekinmedi.   
       Yani bundan sonrası kendisi ile ilgili yaşanacak gelişmeleri az-çok tahmin ederek, kelimenin tam anlamıyla kendi kafasına sıktı dersek, doğru bir benzetme yapmış oluruz.   
       Geçen hafta yanlış bir istihbaratla yola çıkılarak yok yere yaşanan fırtınada hedef tahtası haline döndürülen Ak Parti Bolu Teşkilatı'nın, şimdi haklı gerekçe ile Hüseyin İka'yı görevden alması durumunda şaşırmamak lazım.
   
       Metin Yılmaz 28 bin lira maaşa mı oynuyor?
       Milletvekilliği sona eren Metin Yılmaz'ın, Sağlıkta Reform Yasası ile yürürlüğe giren sağlıkta yeni yapılanma oluşumunda, ildeki en üst düzey görev olan Sağlık Genel Sekreterliği'ne oynadığı gelen bilgiler arasında. İldeki bütün hastanelerin ve sağlık kuruluşlarının bağlı olacağı Sağlık Genel Sekreteri'nin alacağı maaş ise dudak uçuklatıyor; tam tamına 28 bin lira. Sağlık sektöründeki bütün ihaleleri ve bütün alımları da bu makamın yürüteceğini düşündüğümüzde, sanırım uçuklamayan hiç bir yeriniz kalmaz.
       Hüseyin İka'nın, Metin Yılmaz ile milletvekili iken kanka olduklarını hepimiz biliyoruz. Ancak milletvekilliği bittikten sonra, öküz öldü ortaklık bitti vaziyeti olabilir. Hüseyin İka'nın da Sağlık Genel Sekreterliği'ne oynaması, yani eski kankası ile aynı makama göz dikmiş olmaları, kuvvetle muhtemel görünüyor.  

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları

  GÜNÜN SÖZÜ

  Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak